Od Pietrowa do Mazepina: Dzieje rosyjskich kierowców w Formule 1

Rosyjska flaga już od 11 lat gości w padoku Formuły 1. Od 2010 roku tylko raz przedstawiciel największego państwa świata nie znalazł miejsca w fotelu podstawowego kierowcy. Choć trzech kierowców z tego kraju zawdzięczało swoje miejsce głównie dzięki wsparciu finansowemu, to w odległym mieście Ufa urodził się bardzo obiecujący talent, który był w stanie osiągnąć znacznie więcej, niż ostatecznie zdołał. Zapraszamy was na przypomnienie dotychczasowych reprezentantów naszych wschodnich sąsiadów.

Słynne wyścigi: Grand Prix Portugalii 1989

Grand Prix Portugalii 1989 to wyścig, w którym Ferrari rzuciło wyzwanie McLarenowi. Od początku było wiadomo, że walka o zwycięstwo nie będzie toczyć się tylko między Alainem Prostem i Ayrtonem Senną, ale będą w niej uczestniczyć także Gerhard Berger i Nigel Mansell. W rezultacie kibice zobaczyli ekscytujący wyścig, którego punktem kulminacyjnym była ogromna kontrowersja.

Słynne wyścigi: Grand Prix Włoch 2019

Przed Grand Prix Włoch 2019 tifosi byli pełni nadziei jak jeszcze nigdy w ostatniej dekadzie. Ferrari było u siebie faworytem i miało najlepszą szansę od lat, by przerwać serię tryumfów Mercedesa we Włoszech. Miał tego dokonać nowy ulubieniec włoskich kibiców, Charles Leclerc.

Słynne wyścigi: Grand Prix Włoch 2020

Rok 2020 był dla F1 prawdziwym wyzwaniem. Okrojony kalendarz, brak kibiców i dominacja jednego zawodnika, Lewisa Hamiltona, powodowały, że pierwsza część sezonu nikogo nie podekscytowała. Wtedy jednak nadeszło Grand Prix Włoch na torze Monza. Grand Prix które dostarczyło kibicom emocji, których byli spragnieni od dawna i zaskoczyło zupełnie niespodziewanym rezultatem.

Dwie brytyjskie ofiary Zandvoort: kariery Piersa Courage'a i Rogera Williamsona

Ostatnie Grand Prix Formuły 1 gościło tor Zandvoort w 1985 roku. Po 36 latach nieobecności kibice znowu będą mieli okazję wsłuchać się w odgłosy potężnych silników, a przede wszystkim Hondy swojego rodaka Maxa Verstappena. Dzisiaj, przed rozpoczęciem rywalizacji, opowiemy wam o dwóch kierowcach królowej motosportu, które swoją miłość do wyścigów przypłaciły życiem na tym obiekcie.

Historia Spa-Francorchamps, czyli opowieść o trzech miastach

Tor Circuit de Spa-Francorchamps już na zawsze wpisał się w wyobraźnię wielu kibiców i fanów motosportu. Historia tego miejsca jest dość bogata, lecz nie dotyczy tylko toru, ale i całego regionu. Początkowe wyścigi odbywały się na ulicach okolicznych miejscowości, a brak odpowiednich środków bezpieczeństwa nie był przeszkodą dla osiągania ogromnych prędkości. Wbrew pozorom, ta zalesiona okolica skrywa również barwną przeszłość.

Alfa Romeo 158 – pierwszy samochód Formuły 1

Teatry działań drugiej wojny światowej zapewniły niezwykły skok ku rozwojowi branży motoryzacyjnej. Jednak nie przeszkodziło to Alfie Romeo na wyprodukowanie w 1937 roku samochodu, który zdominuje Formułę 1 kilkanaście lat później. Model 158 wygrał inauguracyjny wyścig na torze Silverstone i całkowicie zdominował inauguracyjny sezon królowej motosportu w 1950 roku. Giuseppe Farina zasiadający w kokpicie został pierwszym mistrzem świata, a w usprawnionym modelu 159 zasiadał drugi mistrz świata Juan Manuel Fangio. Oto opowieść samochodzie, od którego zaczęła się Formuła 1.

Słynne wyścigi: Grand Prix Niemiec 1994

W 1994 wyścig na Hockenheim miał być kolejnym tryumfem, dominującego od początku sezonu Michaela Schumachera i jego pierwszym zwycięstwem przed własną publicznością. W Formule 1 jednak rzadko wszystko idzie zgodnie z planem i wyścig miał zupełnie inny, zaskakujący scenariusz, zdeterminowany przez chaotyczny początek wyścigu.

Słynne wyścigi: Grand Prix Wielkiej Brytanii 2003

W Formule 1 na początku XXI wieku brak wyprzedzania był naprawdę poważnym problemem. Również na torze Silverstone, który po szeregu modernizacji w latach dziewięćdziesiątych stał się bardziej kręty niż kiedykolwiek wcześniej. Jednak wyścig z 2003 roku niespodziewanie okazał się doskonałym spektaklem, pełnym akcji na czele, w środku i na końcu stawki. Zaskakiwał kibiców odważnymi manewrami wyprzedzania, a także niestety wtargnięciem szaleńca na tor. Przede wszystkim był to chyba najlepszy występ w karierze Rubensa Barrichello.

Słynne wyścigi: Grand Prix Wielkiej Brytanii 1995

W sezonie 1995 brytyjscy kibice przyjechali do Silverstone, by dopingować swojego rodaka walczącego o mistrzostwo. Jednak niespodziewanie ich bohaterem stał się kto inny.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league