Mariusz Miękoś testuje prototyp LMP3

Mariusz Miękoś, dziewięciokrotny wyścigowy mistrz Polski, założyciel szkoły jazdy sportowej Fastline Racing Academy zrobił kolejny krok w wyścigowej karierze, spełniając jednocześnie marzenie i wziął udział w swojej pierwszej sesji testowej za kierownicą prototypu Ligier kategorii LMP3.

Tak, jak zadeklarował na antenie Eurosportu, komentując wyścig 24h Le Mans w czerwcu tego roku, zamierza wrócić na tor Circuit de la Sarthe w Le Mans, ale już nie w roli komentatora. Ubiegłotygodniowe testy na torze Autodromo International do Algarve, niedaleko Portimão na południu Portugalii były kolejnym ważnym krokiem w tym kierunku.

Mariusz Miękoś zaliczył sesję testową w zespole Team Virage, jeżdżącym z polską licencją w wyścigach European Le Mans Series, Road to le Mans oraz Ultimate Cup Series. Jeździł pod okiem szefa zespołu, doświadczonego kierowcy Juliena Gerbi, dzieląc samochód z młodym portugalskim kierowcą Formuły 4 Pedro Perino. W trakcie dwóch sesji – porannej i popołudniowej pokonał łącznie 53 okrążenia toru, czyli około 246 km.

Testując prototyp LMP3 po raz pierwszy w życiu, ale znając już bardzo dobrze tor Portimão, Miękoś wykręcił na mokrym torze najlepszy czas okrążenia dnia 1.52.4, uzyskując nad Perino (1.55.4) prawie 3-sekundową przewagę.

Do tej pory Mariusz Miękoś jeździł w barwach Fastline Racing Academy w zespołach GT3 Poland, Förch Racing, Lukas Motorsport i Seat Sport Polska. Ścigał się tylko samochodami kategorii GT – Lamborghini Huracan Super Trofeo, Porsche 911 GT3 Cup oraz wcześniej samochodem turystycznym Seat Leon Supercopa. Z powodzeniem walczył w różnych kategoriach wyścigowych mistrzostw Polski, a także mistrzostw Europy Centralnej, także w wyścigach wytrzymałościowych (endurance). Pięciokrotnie reprezentował Polskę w 24-godzinnym wyścigu w Dubaju, dwukrotnie stając na podium.

„Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem spełnić swoje wielkie marzenie i poprowadzić prototyp, tym razem jeszcze LMP3” – powiedział Miękoś. „Zawsze o tym marzyłem i zawsze, kiedy komentuję razem z Grzegorzem Gacem na antenie Eurosportu wyścig 24h Le Mans marzę, że kiedyś stanę tam na starcie z biało-czerwoną flagą przy moim nazwisku. Testy w Portimão są kolejnym wielkim krokiem, który przybliża mnie do tego celu. Do tego dnia przygotowywałem się ponad pół roku”.

„Zaliczyłem tu cztery dni testowe moim Lamborghini Super Trofeo z GT3 Poland, w tym 2 dni w bardzo podobnych na mokrej nawierzchni. Przejechałem na symulatorze za kierownicą Ligiera LMP3 blisko tysiąc okrążeń po torze Portimão, pod okiem e-sportowego mistrza świata Nikodema Wiśniewskiego, który na co dzień, oprócz roli instruktora w Fastline Racing Academy reprezentuje e-sportowy zespół Williamsa. Dzisiejszy wynik nie jest więc, jak sądzę dziełem przypadku, ale mimo to miłym zaskoczeniem”.

„Samochód prowadzi się doskonale, jest bardzo responsywny, pozwala na bardzo wiele, dogadałem się z nim od pierwszych metrów. Mam nadzieję, że to początek mojej nowej przygody wyścigowej. Bardzo dziękuję zespołowi Virage, ekipie na absolutnie najwyższym światowym poziomie. Dziękuję wszystkim chłopakom z zespołu, a oczywiście przede wszystkim Julienowi Gerbi, doskonałemu kierowcy i coachowi, który wprowadził mnie w tajniki szybkiej jazdy LMP3”.

„Moje ściganie się i testowanie różnych wyścigówek na różnych torach to także część programu mojej szkoły jazdy sportowej Fastline Racing Academy, w której dzielimy się z Wami wiedzą, doświadczeniami i umiejętnościami szybkiej jazdy samochodami sportowymi, które właśnie tu – na torach wyścigowych Europy”.

Źródło: Informacja prasowa Fastline Racing Academy

Galeria:

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze