Tsunoda ukarany za blokowanie Bottasa w kwalifikacjach

Yuki Tsunoda z zespołu AlphaTauri otrzymał karę cofnięcia o trzy pozycje na starcie niedzielnego wyścigu F1 o Grand Prix Styrii z powodu blokowania Valtteriego Bottasa z Mercedesa w kwalifikacjach.

Japończyk, który awansował do Q3, właśnie na początku tej części czasówki ukończył swoje pierwsze szybkie okrążenie i był na okrążeniu zjazdowym. W czwartym zakręcie dojechał do niego Bottas, nieco go blokując podczas tej próby.

„[Tsunoda] ukończył szybkie okrążenie i zakomunikował do zespołu, że jest obecnie na okrążeniu zjazdowym” – czytamy w decyzji sędziów GP Styrii. „Zespół nie poinformował [Tsunodę] o zbliżającym się [Bottasie], który znajdował się na szybkim okrążeniu. [Bottas] dojechał do [Tsunody] na wjeździe do czwartego zakrętu. [Tsunoda] znajdował się na linii wyścigowej i choć próbował z niej zjechać, przyblokował niepotrzebnie [Bottasa]”.

„W obowiązku każdego kierowcy jest świadomość zbliżających się szybszych samochodów, kiedy sami są na wolnym okrążeniu. Zespół powinien asystować kierowcę w zorientowaniu się w sprawie nadjeżdżających szybszych pojazdów, jednak taki brak komunikacji nie jest usprawiedliwieniem dla kierowcy”.

Sędziowie ukarali Tsunodę cofnięciem na polach startowych o trzy pozycje. W kwalifikacjach na Red Bull Ringu zawodnik AlphaTauri pierwotnie wywalczył ósme pole startowe, lecz z powodu kary wystartuje z 11. pozycji. Na jego karze skorzystają Fernando Alonso, Lance Stroll oraz George Russell, którzy przesuną się o jedną lokatę do góry.

Innym kierowcą, który zostanie cofnięty na starcie, jest wspomniany Bottas. Fin w piątkowym drugim treningu po odjeździe z boksu obrócił swój samochód i zaparkował Mercedesa w poprzek przy garażu McLarena. Sędziowie postanowili nałożyć na niego również karę cofnięcia o trzy pola i do wyścigu wystartuje z piątego miejsca po uzyskaniu drugiego czasu w kwalifikacjach.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze