Tsunoda ukarany za blokowanie Bottasa w kwalifikacjach

Yuki Tsunoda z zespołu AlphaTauri otrzymał karę cofnięcia o trzy pozycje na starcie niedzielnego wyścigu F1 o Grand Prix Styrii z powodu blokowania Valtteriego Bottasa z Mercedesa w kwalifikacjach.

Japończyk, który awansował do Q3, właśnie na początku tej części czasówki ukończył swoje pierwsze szybkie okrążenie i był na okrążeniu zjazdowym. W czwartym zakręcie dojechał do niego Bottas, nieco go blokując podczas tej próby.

„[Tsunoda] ukończył szybkie okrążenie i zakomunikował do zespołu, że jest obecnie na okrążeniu zjazdowym” – czytamy w decyzji sędziów GP Styrii. „Zespół nie poinformował [Tsunodę] o zbliżającym się [Bottasie], który znajdował się na szybkim okrążeniu. [Bottas] dojechał do [Tsunody] na wjeździe do czwartego zakrętu. [Tsunoda] znajdował się na linii wyścigowej i choć próbował z niej zjechać, przyblokował niepotrzebnie [Bottasa]”.

„W obowiązku każdego kierowcy jest świadomość zbliżających się szybszych samochodów, kiedy sami są na wolnym okrążeniu. Zespół powinien asystować kierowcę w zorientowaniu się w sprawie nadjeżdżających szybszych pojazdów, jednak taki brak komunikacji nie jest usprawiedliwieniem dla kierowcy”.

Sędziowie ukarali Tsunodę cofnięciem na polach startowych o trzy pozycje. W kwalifikacjach na Red Bull Ringu zawodnik AlphaTauri pierwotnie wywalczył ósme pole startowe, lecz z powodu kary wystartuje z 11. pozycji. Na jego karze skorzystają Fernando Alonso, Lance Stroll oraz George Russell, którzy przesuną się o jedną lokatę do góry.

Innym kierowcą, który zostanie cofnięty na starcie, jest wspomniany Bottas. Fin w piątkowym drugim treningu po odjeździe z boksu obrócił swój samochód i zaparkował Mercedesa w poprzek przy garażu McLarena. Sędziowie postanowili nałożyć na niego również karę cofnięcia o trzy pola i do wyścigu wystartuje z piątego miejsca po uzyskaniu drugiego czasu w kwalifikacjach.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski
Przemysław Garczyński

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1