Hamilton z grzywną za rozpięcie pasów na okrążeniu zjazdowym

Lewis Hamilton został ukarany grzywną w wysokości 5 000 euro oraz z zawieszeniem 20 000 euro do końca przyszłego roku za rozpięcie pasów na okrążeniu zjazdowym po zwycięstwie w wyścigu Formuły 1 o Grand Prix São Paulo.

Po starcie z 10. pola z powodu kary za wymianę silnika, Hamilton szybko przebił się do czołówki, a następnie po bezpośredniej walce pokonał swojego głównego rywala, Maxa Verstappena, odnosząc pewne zwycięstwo na Interlagos.

W ramach celebracji, Brytyjczyk na kółku zjazdowym zatrzymał się na torze, aby wziąć flagę Brazylii z rąk jednego z porządkowych, nawiązując w ten sposób do osiągnięć trzykrotnego mistrza świata Ayrtona Senny, który jest dla Hamiltona idolem. W celu ułatwienia jazdy do alei serwisowej podczas trzymania flagi, kierowca Mercedesa rozpiął pasy bezpieczeństwa.

Międzynarodowy Kodeks Sportowy jasno wskazuje, że pasy bezpieczeństwa muszą być zapięte w samochodzie przez cały czas, kiedy samochód jest ruchomy na torze. Po wyścigu Hamilton oraz przedstawiciel Mercedesa zostali wezwani przed oblicze sędziów.

Na Hamiltona ostatecznie nałożono grzywnę bezpośrednią w wysokości 5 000 euro, a także drugą grzywnę w zawieszeniu do końca 2022 roku – w wysokości 20 000 euro. Jak możemy przeczytać w oświadczeniu, sędziowie zdają sobie sprawę z potrzeby świętowania zwycięstwa, jednak bezpieczeństwo jest wciąż najważniejsze.

„Kierowca bolidu 44, Lewis Hamilton, odpiął pasy na okrążeniu zjazdowym po zakończeniu wyścigu. Podczas gdy sędziowie sympatyzują z chęcią celebrowania, odpinanie pasów bezpieczeństwa w momencie, gdy samochód jest w ruchu, jest naruszeniem fundamentalnych zasad bezpieczeństwa” – czytamy.

„Wolne prędkości w przypadku tych samochodów są tak naprawdę bardzo wysokie dla osoby z zewnątrz. Co więcej, kierowcy Formuły 1 dają przykład kategoriom juniorskim. Niezwykle ważne jest, aby kierowcy serii juniorskich nauczyli się, jak ważne jest korzystanie ze wszystkich systemów bezpieczeństwa dostępnych w samochodzie przez cały czas”.

W wyniku tego Hamilton zachował zwycięstwo z wyścigu na Interlagos, a na trzy rundy przed końcem jego strata do wciąż prowadzącego Verstappena wynosi 14 punktów.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1