Hamilton z grzywną za rozpięcie pasów na okrążeniu zjazdowym

Lewis Hamilton został ukarany grzywną w wysokości 5 000 euro oraz z zawieszeniem 20 000 euro do końca przyszłego roku za rozpięcie pasów na okrążeniu zjazdowym po zwycięstwie w wyścigu Formuły 1 o Grand Prix São Paulo.

Po starcie z 10. pola z powodu kary za wymianę silnika, Hamilton szybko przebił się do czołówki, a następnie po bezpośredniej walce pokonał swojego głównego rywala, Maxa Verstappena, odnosząc pewne zwycięstwo na Interlagos.

W ramach celebracji, Brytyjczyk na kółku zjazdowym zatrzymał się na torze, aby wziąć flagę Brazylii z rąk jednego z porządkowych, nawiązując w ten sposób do osiągnięć trzykrotnego mistrza świata Ayrtona Senny, który jest dla Hamiltona idolem. W celu ułatwienia jazdy do alei serwisowej podczas trzymania flagi, kierowca Mercedesa rozpiął pasy bezpieczeństwa.

Międzynarodowy Kodeks Sportowy jasno wskazuje, że pasy bezpieczeństwa muszą być zapięte w samochodzie przez cały czas, kiedy samochód jest ruchomy na torze. Po wyścigu Hamilton oraz przedstawiciel Mercedesa zostali wezwani przed oblicze sędziów.

Na Hamiltona ostatecznie nałożono grzywnę bezpośrednią w wysokości 5 000 euro, a także drugą grzywnę w zawieszeniu do końca 2022 roku – w wysokości 20 000 euro. Jak możemy przeczytać w oświadczeniu, sędziowie zdają sobie sprawę z potrzeby świętowania zwycięstwa, jednak bezpieczeństwo jest wciąż najważniejsze.

„Kierowca bolidu 44, Lewis Hamilton, odpiął pasy na okrążeniu zjazdowym po zakończeniu wyścigu. Podczas gdy sędziowie sympatyzują z chęcią celebrowania, odpinanie pasów bezpieczeństwa w momencie, gdy samochód jest w ruchu, jest naruszeniem fundamentalnych zasad bezpieczeństwa” – czytamy.

„Wolne prędkości w przypadku tych samochodów są tak naprawdę bardzo wysokie dla osoby z zewnątrz. Co więcej, kierowcy Formuły 1 dają przykład kategoriom juniorskim. Niezwykle ważne jest, aby kierowcy serii juniorskich nauczyli się, jak ważne jest korzystanie ze wszystkich systemów bezpieczeństwa dostępnych w samochodzie przez cały czas”.

W wyniku tego Hamilton zachował zwycięstwo z wyścigu na Interlagos, a na trzy rundy przed końcem jego strata do wciąż prowadzącego Verstappena wynosi 14 punktów.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze