Verstappen z karą czasową za spowodowanie kolizji z Hamiltonem

Max Verstappen otrzymał karę doliczenia 10. sekund do jego końcowego wyniku wyścigu, ponieważ został uznany winnym spowodowania kolizji ze swoim rywalem w walce o tytuł, Lewisem Hamiltonem, podczas wyścigu o Grand Prix Arabii Saudyjskiej.

Kara ta nie wpływa jednak na pozycję końcową Holendra, który finalnie zajął drugie miejsce.

Verstappen otrzymał instrukcję ze strony zespołu, aby przepuścił Hamiltona i oddał prowadzenie po wcześniejszej zaciekłej obronie pozycji lidera w zakrętach 1 i 2. Kiedy chciał oddać lokatę w ostatnim zakręcie, został uderzony przez Brytyjczyka, którego Mercedes doznał uszkodzenia przedniego skrzydła.

Sędziowie po przeanalizowaniu sytuacji uznali, że to Verstappen jest winnym kolizji. W wydanym oświadczeniu możemy przeczytać, że Holender otrzymał polecenie oddania pozycji Hamiltonowi, będąc w zakręcie 21, jednak dodano, że ma to zrobić w sposób strategiczny. Verstappen zwolnił i chciał przepuścić Hamiltona jeszcze przed punktem detekcji DRS, aby mógł następnie skorzystać z tylnego skrzydła przy próbie odzyskania lokaty na prostej startowej.

„Samochód 33 [Verstappen] znacznie zwolnił na zakręcie 26” – czytamy w decyzji. „Oczywistym jednak było, że żaden kierowca nie chciał objąć prowadzenia przed punktem detekcji przed trzecią strefą DRS. [Verstappen] stwierdził, że zastanawia się, dlaczego [Hamilton] nie wyprzedził, a [Hamilton] oznajmił, że nie był świadomy tego, że [Verstappen] zamierza oddać pozycję, nie był świadomy powodu, dla którego [Verstappen] zwalnia”.

Po przeanalizowaniu telemetrii uznano, że Verstappen „zahamował nagle i znacząco, powodując spowolnienie samochodu z przeciążeniem wynoszącym 2,4g”, co sędziowie uznali za kluczowe w tym incydencie.

Sędziowie dodali również, Hamilton mógł wyprzedzić Verstappena, kiedy ten po raz pierwszy zwolnił, ale rozumieli „dlaczego zarówno on, jak i [Verstappen] nie chcieli być pierwszym, aby przejechać punkt DRS. Gwałtowne hamowanie przez [Verstappena] zostało jednak uznane przez sędziów za nieobliczalne i tym samym jako główna przyczyna kolizji – z tego względu została nałożona kara doliczenia 10. sekund za tego typu zdarzenie”.

Oprócz kary czasowej, Verstappenowi doliczono również 2 punkty karne, a za okres ostatnich 12. miesięcy ma ich łącznie 7.

Verstappen i Hamilton udają się na ostatni wyścig sezonu w Abu Zabi mając identyczną liczbę punktów w klasyfikacji. W tej sytuacji to Verstappen nadal jest liderem sezonu ze względu na większą liczbę zwycięstw.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1