Zandvoort utrzymuje sądowe pozwolenie na organizację Grand Prix

Holenderski tor Zandvoort decyzją krajowego sądu może dalej organizować imprezy motoryzacyjne w tym Grand Prix Formuły 1. Wcześniej takiej inicjatywie sprzeciwiały się organizacje środowiskowe i aktywistyczne.

Kwestią sądowego sporu był szereg skarg złożonych przez instytucje zajmujące się ochroną środowiska, które podważały zasadność organizacji min. Grand Prix Holandii na torze Zandvoort. Legendarny tor jest położony u brzegu Morza Północnego w sąsiedztwie wydm, co jest niepokojące dla środowisk ekologicznych. Ich zdaniem obiekt podczas imprez emituje więcej azotu, niż jest to dozwolone na mocy poprzednich zezwoleń i niszczy przy tym rezerwat przyrody Kennemerland-Zuid.

Wychodząc naprzeciw tym oskarżeniom holenderski sąd wydał w 2019 roku warunkowe zezwolenie, które ograniczało możliwość korzystania z obiektu do kilku dni w roku, co automatycznie miało zmniejszyć w ten sposób emisję szkodliwych gazów. Teraz decyzja ta została utrzymana, ale jedna z organizacji przyrodniczych - Mobilizacja dla Środowiska (MOB), odwołała się od orzeczenia sądu. Mimo to Dyrektor toru Robert van Overdijk nie martwi się o wrześniowe Grand Prix: „Wyścig nigdy nie był zagrożony. W najbardziej ekstremalnym przypadku odwołalibyśmy mniejsze wydarzenia”.

Źródło: nltimes.nl

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski
Przemysław Garczyński

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1