F1 potępia rasistowską wypowiedź Piqueta

Formuła 1 publicznie potępiła rasistowską wypowiedź byłego mistrza świata Nelsona Piqueta wobec Lewisa Hamiltona. Brazylijczyk nazwał kierowcę Mercedesa-AMG «czarnuchem» w wywiadzie opublikowanym… w listopadzie ubiegłego roku.

W rozmowie z dziennikarzem Ricardo Oliveirą, która została opublikowana 3 listopada 2021 roku, Piquet skrytykował Hamiltona za to, że nie zdjął nogi z gazu i doprowadził do kolizji, która wyeliminowała Maxa Verstappena z ubiegłorocznego Grand Prix Wielkiej Brytanii. Skorzystał w tym celu z rasistowskiego określenia.

Na reakcję Formuły 1 trzeba było czekać ponad pół roku. Seria opublikowała oświadczenie we wtorek przed tegorocznym Grand Prix Wielkiej Brytanii: „Język dyskryminacji i rasizmu jest niedopuszczalny w jakiejkolwiek formie i nie ma dla niego miejsca w społeczeństwie. Lewis jest niesamowitym ambasadorem naszego sportu i zasługuje na szacunek. Jego nieprzerwane starania ku zwiększeniu różnorodności i inkluzyjności są lekcją dla wielu i czymś, do czego zobowiązujemy się w F1”.

Podobne oświadczenia wystosowały także FIA oraz zespół Mercedesa-AMG.

Piquet znany jest z kontrowersyjnych komentarzy. W przeszłości kwestionował orientację seksualną Ayrtona Senny czy obrażał Nigela Mansella i jego żonę, gdy ścigali się razem w Williamsie.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze