Anulowano czasy okrążeń Péreza za przekroczenie limitów toru w Q2

Sergio Pérez wystartuje z 13. pola do sobotniego sprintu na Red Bull Ringu z powodu skreślenia ostatniego czasu okrążenia z Q2 oraz wszystkich czasów w Q3 po tym, jak Meksykanin przekroczył limity toru w drugiej części czasówki.

Pérez na swoim ostatnim okrążeniu w Q2 wyjechał poza białe linie w szybkim prawym ósmym zakręcie, tuż przed charakterystycznym zjazdem w dół przed zakrętami 9 i 10. Zazwyczaj sędziowie w trakcie weekendu szybko reagowali na przekraczanie limitów toru i na bieżąco skreślali czasy, jednak tym razem nastąpiło pewne przeoczenie, a wykroczenie Meksykanina zostało wyłapane już zbyt późno, aby zmodyfikować tablicę wyników z Q2.

Z tego względu Pérez przeszedł do Q3, jako że ostatnie okrążenie na to pozwoliło – w przeciwnym razie odpadłby już w drugim segmencie czasówki. W decyzji sędziów możemy przeczytać, że zespół zgodził się z tym, iż Pérez opuścił tor, ale nie zyskał przewagi. Sędziowie natomiast powołali się na inny punkt regulaminu, który twierdzi, że kierowca nie może wyjechać poza białe linie bez przyczyny.  

„Zespół przyznał, że opuszczenie toru w tym miejscu nie pozwala na zyskanie jakiejkolwiek przewagi i dostarczył dane, aby potwierdzić swoje stanowisko. Sędziowie jednak stwierdzili, że ta sytuacja nie ma znamion «zyskania znaczącej przewagi», a raczej «opuszczenia toru bez uzasadnionej przyczyny», co jest kolejną częścią tego samego przepisu i ta część znajduje zastosowanie w sesjach kwalifikacyjnych” – czytamy.

Sędziowie podkreślili również, że w ostatnim czasie nie zdarzyła się sytuacja, w której kierowca popełnił wykroczenie w poprzednim segmencie kwalifikacji, ale nie zostało to na czas wyłapane, przez co zawodnik wziął udział w następnej części czasówki. Z tego względu zdecydowano się potraktować to jako nową sytuację i podejść uczciwie wobec pozostałych zespołów.

 „Ta sytuacja, w której kierowca przechodzi do następnej części kwalifikacji, ale następnie znajduje się w nim winę naruszenia limitów toru [w poprzedzającej sesji], nie zdarza się regularnie, a na pewno nie w ostatnim czasie. Z tego względu stewardzi muszą to zbadać jako nową sytuację. Zespół zwrócił uwagę na to, że podjął ryzyko i zaangażował środki, aby wystartować w Q3. Sędziowie akceptują ten fakt, jednakże, po ocenie kary po tej sesji, nie różni się to od każdej innej sytuacji”.

„Zwykle karą jest skasowanie danego czasu okrążenia i sędziowie zarządzają tutaj taką samą karę. Jednak w konsekwencji kierowca nie wszedłby do Q3 i dlatego, w uczciwości wobec wszystkich innych zawodników, stewardzi zdecydowali, że wszystkie czasy okrążeń z Q3 uzyskane przez zawodnika również zostają usunięte”.

W wyniku tego Pérez, który w Q3 uzyskał czwarty czas, ustawi się do sobotniego sprintu na 13. polu startowym, które byłoby pierwotną pozycją Meksykanina, gdyby na czas anulowano jego najszybszą próbę w drugiej części czasówki.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze