Oscar Piastri oficjalnie kierowcą McLarena od sezonu 2023

Jedna z najdłuższych i najgorętszych sag transferowych w Formule 1 nareszcie dobiega końca. Oscar Piastri został oficjalnie ogłoszony etatowym kierowcą McLaren F1 Team od sezonu 2023.

Mistrz Formuły 2 z 2021 roku pierwotnie miał zostać kierowcą Alpine F1 Team po tym, jak z zespołu odszedł Fernando Alonso. Australijczyk jednak zdementował posiadanie jakiejkolwiek umowy wiążącej go z francuskim zespołem i w tym momencie rozpoczęła się ogromna saga transferowa, która swój koniec ma dokładnie miesiąc później. 

Wszelkie wątpliwości rozwiała dzisiaj Rada ds. Uznania Umowy, która rozpatrzyła zapisy kontraktów Piastriego zarówno z Alpine, jak i z McLarenem. Specjaliści ustalili, że obecnie jedyną ważną umową w sprawie rezerwowego kierowcy Alpine jest ta podpisana z McLarenem 4 lipca bieżącego roku, która zobowiązuje zainteresowanego do jazdy w barwach stajni z Woking do końca sezonu 2024. Niemal natychmiast po ogłoszeniu tej decyzji Brytyjczycy przedstawili Piastriego jako swojego nowego kierowcę.

„Oscar jest jednym ze wschodzących talentów, które wkraczają do F1 poprzez serie juniorskie i cieszymy się, że dołączy do zespołu w 2023 roku” – powiedział w oficjalnym komunikacie dyrektor generalny McLaren Racing, Zak Brown. „Wygranie w swoich debiutanckich sezonach F3 i F2 to ogromne osiągnięcie i świadectwo jego talentu. Mając Lando [Norrisa] i Oscara, posiadamy młody, ekscytujący skład z ogromnymi ilościami potencjału, co stawia nas w dobrej pozycji do realizacji naszych przyszłościowych ambicji”.

Tym razem nie będzie żadnych kontrowersji, jeżeli chodzi o podejrzaną informację prasową – wypowiedź Piastriego również znalazła się w oficjalnym komunikacie, a sam zainteresowany wydaje się być bardzo szczęśliwy z tego transferu:

„Jestem niezwykle podekscytowany debiutem w F1 z tak prestiżowym zespołem, jakim jest McLaren. Jestem bardzo wdzięczny za szansę, jaką mi zaoferował. Ten zespół ma ogromną tradycję w kwestii rozwijania młodych talentów i dawania im szansy, dlatego nie mogę się doczekać ciężkiej pracy u boku Lando, by popchnąć zespół w górę stawki. Jestem skupiony na przygotowaniach do mojego debiutu w F1 w 2023 roku i rozpoczęcia mojej kariery w kolorze papai”.

Oscar Piastri jest mistrzem serii F3 z 2020 roku oraz F2 z 2021 roku. Oba tytuły zdołał zdobyć w swoich debiutanckich sezonach. 21-latek w tym sezonie pełni funkcję kierowcy rezerwowego w Alpine. Będzie onr 14. w historii Australijczykiem, który zostanie kierowcą F1.

Wesprzyj nas na Patronite.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze