Doohan zadebiutuje w sesji treningowej przed GP Meksyku

Zespół Formuły 1 Alpine potwierdził, że podopieczny ich akademii kierowców Jack Doohan weźmie udział w swojej pierwszej sesji mistrzostw świata podczas weekendu Grand Prix Meksyku. Australijczyk przejmuje obowiązki kierowcy A522 podczas pierwszego piątkowego treningu.

Jack będzie prowadził bolid A522 Estebana Ocona na 4,304 km odcinku toru Autódromo Hermanos Rodríguez w stolicy Meksyku podczas godzinnego pierwszego treningu w ramach dwóch obowiązkowych sesji treningowych dla młodych kierowców. Drugą sesję Australijczyk odbędzie w tym sezonie za kierownicą A522 podczas kończącego tegoroczne zmagania Grand Prix Abu Zabi.

Będzie to druga jazda 19-latka we współczesnej maszynie – Doohan miał okazję jechać tym samym samochodem podczas wrześniowego dnia filmowego zespołu na torze Monza, z ograniczeniem do 100 km. Dodając do tego doświadczenia, Jack przetestował również zwycięski A521 z zeszłego roku w 2022 roku w ramach prywatnych dni testowych w Katarze w maju, na torze Monza w czerwcu oraz w Budapeszcie w ubiegłym miesiącu.

Jack dołączył do Alpine Academy w styczniu po tym, jak zajął drugie miejsce w Mistrzostwach FIA Formuły 3 w 2021 roku. W swojej debiutanckiej kampanii FIA Formuły 2 zdobył trzy zwycięstwa w wyścigach, a także trzy kolejne miejsca na podium i trzy pole position. Pozostała jeszcze jedna runda przed końcem sezonu w listopadzie w Abu Zabi, gdzie Jack postawił sobie za cel zdobycie trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej, będąc zarazem najlepszym debiutantem w stawce FIA F2.

„Jestem niezmiernie wdzięczny Alpine za umożliwienie mi jazdy w sesji treningowej w Meksyku. To naprawdę ogromny zaszczyt, że powierzono mi kierowanie bolidem Formuły 1, a możliwość debiutu podczas weekendu Grand Prix jest czymś wyjątkowym. Ostatecznie celem jest robienie tego co tydzień, a to doświadczenie jest kolejnym krokiem bliżej osiągnięcia tego celu. Przygotowałem się najlepiej, jak potrafię i myślę, że będzie to bardzo ekscytujące doświadczenie tego typu samochodu na tego typu torze z dużą wysokością i bardzo dużą prędkością maksymalną. Będę ciężko pracował tego dnia, zrobię wszystko, co wyznaczył zespół, a jednocześnie cieszę się chwilą, ponieważ wiem, że będzie to wyjątkowa okazja” - podkreśla Jack Doohan.

Zadowolony z postępów Doohana jest także Otmar Szafnauer, który nie szczędził pochwał dla podopiecznego: „Z przyjemnością ogłaszamy, że Jack dołączy do zespołu w Meksyku i przejmie obowiązki kierowcy podczas pierwszej sesji treningowej. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem postępów Jacka w wielu obszarach w tym sezonie i zasługuje on na tę szansę, ponieważ nadal pielęgnujemy jego wysoki potencjał. Ważne jest, aby dać naszym młodym kierowcom możliwość testowania samochodów Formuły 1, a nasz program Akademii okazał się w tym skuteczny. Spodziewamy się, że Jack będzie ciężko pracował podczas sesji i wykorzysta jak najwięcej z doświadczenia związanego z weekendem Grand Prix Formuły 1”.

Debiutując w weekend wyścigowy za kierownicą bolidu Formuły 1 Jack, syn pięciokrotnego mistrza świata motocykli o pojemności 500 cm3, Micka, będzie kontynuował spuściznę swojej rodziny na międzynarodowej scenie na szczycie sportów motorowych.

Źródło: informacja prasowa Alpine

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze