FIA może zakazać celebrytom wejścia na prostą startową przed startem Grand Prix

Po incydencie z udziałem Neymara podczas tegorocznego Grand Prix Hiszpanii Międzynarodowa Federacja Samochodowa zasugerowała ograniczenie dostępu do prostej startowej przed rozpoczęciem wyścigu dla najlepszych serii, w tym Formuły 1.

Jak do tej pory zaproszeni celebryci i członkowie międzynarodowych mediów mogą w ograniczonej liczbie dołączać do przedstawicieli F1 i członków zespołów na torze podczas przygotowań do wyścigu wszystkich serii FIA. Dostęp ten jest jednak obecnie przedmiotem kontroli po tym, jak goście, w tym brazylijski piłkarz Neymar, znajdowali się na skraju prostej startowej w momencie rozpoczęcia okrążenia formującego do rundy w stolicy Katalonii.

Cała sprawa jest rozpatrywana w momencie, gdy Światowa Rada Sportów Motorowych FIA oczekuje na wyniki raportu po wtargnięciu kibiców na tor pod koniec wyścigu w Australii. Część z nich miała dobiec do zaparkowanego w drugim zakręcie bolidu Nico Hulkenberga, w którym świeciła się jeszcze czerwona lampka sygnalizująca potencjalne zagrożenie. Organizatorzy wydarzenia na Antypodach zostali z tego powodu wezwani do sędziów.

Promotorzy rundy w Melbourne mają przedstawić raport na temat tej sytuacji jeszcze w czerwcu. W jego ramach FIA oczekuje „planu naprawczego, który uwzględni kwestie bezpieczeństwa i ochrony”

Zgodnie z oświadczeniem WMSC „ochrona zdrowia i komfortu wszystkich na starcie (gości, urzędników i zespołów) była priorytetem FIA”.

„Musimy wyciągnąć wnioski z incydentu podczas Grand Prix Hiszpanii. Stefano Domenicali [dyrektor generalny F1] zapewnił, iż podejmowane są środki w celu zapewnienia, że incydent się nie powtórzy” – powiedział prezydent FIA, Mohamed Ben Sulayem.

Jest to problem nie tylko w Formule 1, ale także w Formule E i World Endurance Championship oraz innych kategoriach z moich ostatnich doświadczeń ze zbyt dużą liczbą osób na starcie podczas niektórych wydarzeń. Nie mam wątpliwości, że we wszystkich przypadkach promotor będzie przestrzegał wymogów FIA dotyczących bezpieczeństwa. Obowiązkiem [organu zarządzającego sportami motorowymi na świecie] jest zapewnienie bezpiecznego środowiska dla wszystkich. Bezpieczeństwo w sportach motorowych jest głównym priorytetem Federacji”.

W pewnych momentach historii królowej motorsportu zdarzało się, iż celebryci nie tracili możliwości pozostania na torze w omawianym momencie. W 2017 roku zorganizowano nawet specjalną sesję zdjęciową z Usainem Boltem przed GP Stanów Zjednoczonych na chwilę przed startem okrążenia formującego. W niedalekiej przyszłości może okazać się jednak, że przy bolidach ustawionych na polach startowych będzie krzątać się mniej osób niż zazwyczaj.

Źródło: motorsport.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze