McLaren odwoła się od kary Norrisa z GP Kanady

McLaren złożył wniosek o prawo do ponownego rozpatrzenia decyzji sędziów FIA dotyczącej ukarania Lando Norrisa podczas wyścigu o Grand Prix Kanady.

Brytyjski kierowca otrzymał pięciosekundową karę w Montrealu za «niesportowe zachowanie» podczas okresu samochodu bezpieczeństwa, gdy jechał wolno przed zjazdem do alei serwisowej. Z powodu kary, Norris spadł z dziewiątego na trzynaste miejsce.

„To dla mnie nie ma sensu” – powiedział wówczas reprezentant McLarena w rozmowie ze Sky Sports. „Byłem może trzy sekundy, cztery sekundy względem mojego czasu delta – co często się zdarza. Było za wcześnie, żeby zjechać zgodnie z naszym planem, więc w ogóle nie planowałem zjazdu, a potem zostałem wezwany tuż przed zjazdem do alei serwisowej”.

McLaren zdecydował się odwołać od tej kary, która potencjalnie pozbawiła Norrisa dwóch punktów do klasyfikacji kierowców.

„Potwierdzamy, że zespół McLaren Formuły 1 złożył wniosek o prawo do ponownego rozpatrzenia w odniesieniu do artykułu 14.1.1 Międzynarodowego Kodeksu Sportowego FIA, dotyczącego decyzji sędziów o nałożeniu pięciosekundowej kary na Lando Norrisa za «niesportowe zachowanie» podczas okresu samochodu bezpieczeństwa w Grand Prix Kanady” – czytamy w oświadczeniu zespołu.

„Wspieramy działania FIA i sędziów i wierzymy, że wykonują oni trudne zadanie. Rozumiemy, że sędziowie muszą podejmować decyzje w krótkim czasie, analizując skomplikowane scenariusze, często mając do dyspozycji jedynie częściowe informacje i wiele aspektów do uwzględnienia. W Kanadzie byliśmy zaskoczeni karą i nie byliśmy pewni, jaka stała za nią logika. Rozmawialiśmy z sędziami zaraz po wyścigu, aby pomóc nam zrozumieć uzasadnienie kary”.

„Struktura przepisów FIA posiada narzędzia i procesy, które pozwalają zarówno jej, jak i sportowi radzić sobie z operacyjną złożonością Formuły 1, zwłaszcza w przypadku decyzji, które muszą być podejmowane w trakcie wyścigu. «Prawo do ponownego rozpatrzenia» to jeden z tych procesów, który pokazuje siłę instytucji pozwalającą na ponowne przyjrzenie się decyzji, jeśli jest to w najlepszym interesie sportu, a McLaren w pełni to akceptuje i popiera”.

„Biorąc pod uwagę tę możliwość, zespół przyjął początkowe wyjaśnienie i postanowił przeanalizować sprawę w spokojny i przemyślany sposób, wykonując kompleksowe badania, w tym analizę precedensów. Po tym dokładnym i obszernym przeglądzie uważamy, że istnieją wystarczające dowody, aby złożyć «prawo do ponownego rozpatrzenia» do FIA, co też uczyniliśmy. Będziemy teraz nadal blisko współpracować z FIA, w takim samym konstruktywnym i współpracującym stylu, w jakim zwykle działamy, i zaakceptujemy wynik ich rozważań i decyzji”.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze