Leclerc z karą cofnięcia do sprintu, czynnikiem brak komunikacji w Ferrari

Charles Leclerc otrzymał karę przesunięcia o trzy pozycje w dół na starcie nadchodzącego sprintu Formuły 1 na torze Red Bull Ring za przyblokowanie Oscara Piastriego, co wynikało z braku komunikacji ze stronyFerrari o zbliżającym się kierowcy McLarena.

W sobotnie południe odbył się tak zwany shootout, czyli skrócone kwalifikacje, które decydowały o kolejności na starcie sprintu w Austrii. Podczas pierwszego segmentu, SQ1, Leclerc przyblokował Piastriego w przedostatnim, dziewiątym zakręcie. Po tych kwalifikacjach Monakijczyk oraz przedstawiciel Ferrari udali się do sędziów, gdzie usłyszeli negatywny werdykt.

„Piastri przyznał, że zbliżając się do zakrętu 9, zauważył, że Leclerc porusza się wolniej i musiał zahamować, co spowodowało zmniejszenie prędkości o około 45 km/h w porównaniu z poprzednim okrążeniem” – czytamy w oświadczeniu FIA. „Sędziowie potwierdzili te informacje, odnosząc się do telemetrii samochodu Piastriego. Potwierdzono, że Piastri stracił około 0,5 sekundy na tym odcinku toru (5,3 sekundy w porównaniu do 4,8 sekundy)”.

„Leclerc stwierdził, że ostatnią informację od swojego zespołu otrzymał, kiedy zbliżał się do zakrętu 4 «Piastri [z tyłu], 6 sekund» i że widział samochód nr 81 w swoich lusterkach, gdy był na zakręcie 8, a Piastri był na zakręcie 7. Przedstawiciel zespołu Leclerca [Ferrari] stwierdził, że ekipa «mogłaby działać lepiej» w zakresie komunikacji dotyczącej zbliżającego się szybko Piastiego, a kierowcy stwierdzili, że «gdybym został ostrzeżony, mógłbym podjąć działania wcześniej»”.

„W związku z tym ustalono, że mimo iż winą nie można obarczyć całkowicie kierowcy, a głównym czynnikiem przyczyniającym się do sytuacji był brak komunikacji zespołu, musimy nałożyć karę w postaci cofnięcia na pozycjach startowych, ponieważ Piastri został «zbędnie przyblokowany», jako że nie ma wątpliwości, iż sytuacja mogła zostać uniknięta”.

„Należy również zaznaczyć, że kara ta będzie obowiązywać TYLKO w sprincie, a jeśli kierowca nie będzie mógł wystartować w sprincie w tym wydarzeniu, kara zostanie przeniesiona na następny sprint (a nie na wyścig Grand Prix)”.

Leclerc, który w shootoucie uzyskał szósty czas, wystartuje do sprintu z dziewiątego pola. Kara ta wypromuje o jedno miejsce kolejno Fernando Alonso, Lance’a Strolla oraz Estebana Ocona.

Start sprintu o godzinie 16:30.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze