FIA zaakceptowała wniosek Andrettiego na dołączenie do Formuły 1

Międzynarodowa Federacja Samochodowa zatwierdziła wniosek Andretti Formula Racing LLC na dołączenie do stawki Formuły 1 po przejściu bardzo rygorystycznego procesu selekcyjnego.

W tym roku FIA rozpoczęła formalny proces aplikacyjny dla nowych zespołów, które mogłyby dołączyć do stawki już od sezonu 2025, czyli tuż przed wdrożeniem nowych przepisów technicznych. Do tej pory w stawce F1 było 10 zespołów wystawiających 20 samochodów, a ostatnią nową ekipą jest Haas.

Andretti Global ogłosiło w ubiegłym roku swoje plany zmierzające do pojawienia się w F1. W styczniu poinformowano o zawarciu współpracy z General Motors za pomocą marki Cadillac.

Andretti od wielu lat odnosiło sukcesy w sportach motorowych – głównie w amerykańskiej serii IndyCar, ale ostatnio także w Formule E. Spory wzrost popularności Formuły 1 przyciągnął uwagę jednego z amerykańskich gigantów.

W ramach zwiększenia w sporty motorowe Andretti nakreślił plany budowy siedziby w Fishers w stanie Indiana. Dzięki temu przeszedł do drugiego fazy skomplikowanego procesu wraz z trzema innymi kandydaturami. FIA oceniała zdolności techniczne i sportowe, a także związane z możliwością uzyskania odpowiednich funduszy oraz zasobów ludzkich pozwalających na rywalizację w mistrzostwach świata na konkurencyjnym poziomie.

Prezydent FIA, Mohammed Ben Sulayem, powiedział, że Andretti był jedynym kandydatem spełniającym wszystkie wymagania związane z procesem aplikacyjnym.

„FIA była bardzo jasna w ustalaniu rygorystycznych kryteriów wejścia już na początku procesu aplikacyjnego. Naszym celem, po rygorystycznym procesie aplikacji, było zatwierdzenie tylko tych potencjalnych kandydatów, którzy spełniali określone kryteria i pokazali, że przyczynią się do rozwoju sportu” - mówił.

„FIA jest zobowiązana do zatwierdzania wniosków, które spełniają wymagania procesu aplikacyjnego i przestrzegaliśmy tej procedury, decydując, że wniosek Andretti Formula Racing LLC będzie kontynuowany w kolejnym etapie procesu aplikacji. W podejmowaniu tej decyzji FIA działa zgodnie z dyrektywami UE dotyczącymi udziału i rozwoju motorsportu”.

„Andretti Formula Racing LLC była jedynym zgłoszeniem, który w pełni spełniał kryteria wyboru pod wieloma względami. Gratuluję Michaelowi Andrettiemu i jego zespołowi za tę aplikację. Chciałbym także podziękować wszystkim potencjalnym zespołom za ich zainteresowanie i uczestnictwo. Proces przyjmowania aplikacji opiera się na pozytywnym przyjęciu przez istniejących producentów przepisów dotyczących jednostek napędowych Formuły 1 na rok 2026, co przyciągnęło także dalsze zobowiązania od Audi, Hondy i Forda oraz zainteresowanie ze strony Porsche i General Motors”.

„Chciałbym podziękować wszystkim członkom zespołu FIA zaangażowanym w proces aplikacyjny za ich nieustanne wysiłki w zapewnieniu starannego oceniania wszystkich otrzymanych wniosków”.

Decyzja FIA to jednak jeden z wymaganych kroków. Organ zarządzający potwierdził, że teraz pałeczkę przejmie Formula One Management (FOM), w celu komercyjnych negocjacji.

Krótko po komunikacie FIA, Formuła 1 wydała następujące oświadczenie: „Przyjęliśmy do wiadomości decyzje FIA w odniesieniu do pierwszej i drugiej fazy ich procesu i przeprowadzimy teraz własną ocenę zasadności pozostałego wniosku”.

Wcześniej kilka istniejących zespołów sprzeciwiało się rozszerzeniu stawki poza obecne 10 zespołów, obawiając się, że wpłynie to negatywnie na podział nagród finansowych na koniec roku.

Źródło: fia.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze