F1 ze znaczącym postępem w kwestii zrównoważonego rozwoju

Formuła 1 opublikowała pierwszy raport z działań podjętych w swojej strategii zrównoważonego rozwoju. Raport ten ukazuje, że królowa motorsportu jest na dobrej drodze do osiągnięcia postawionych sobie celów.

F1 już od jakiegoś czasu podąża drogą ku byciu bardziej zieloną i zrównoważoną. Działania te udokumentowano i opublikowano w raporcie z 2022 roku dotyczącym wpływu F1 na środowisko. Dokument ten podkreśla zaangażowanie F1 w postawione sobie cele dotyczące różnorodności poprzez inicjatywy dotyczące środowiska, społeczeństwa i zarządzania.

„F1 wprowadza innowacje i wywiera wpływ na szersze społeczeństwo od ponad 70 lat. Widzieliśmy, jak wielkie umysły i technologia tego sportu wywarły pozytywny wpływ w wielu różnych przestrzeniach, a teraz wykorzystaliśmy tę wiedzę w kwestiach zrównoważonego rozwoju” – powiedział Stefano Domenicali, prezes i dyrektor generalny Formuły 1. „Zrównoważony rozwój jest dla nas jednym z najważniejszych czynników nie tylko jako sportu, ale także jako firmy. Nie wystarczy nam już po prostu zapewnianie wspaniałej akcji i wyścigów koło w koło na torze, musimy mieć pewność, że robimy to w sposób zrównoważony tak, aby nasz sport mógł prosperować przez wiele lat w przyszłości”.

Głównym celem F1 jest osiągnięcie statusu neutralności węglowej do 2030 roku, a dane z 2022 roku pokazują znaczący postęp w realizacji tego celu. Kluczowe filary strategii obejmują redukcję emisji dwutlenku węgla o co najmniej 50% w porównaniu do poziomów z 2018 roku oraz generowanie pozytywnych oddziaływań społecznych w regionach goszczących wyścigi.

Wysiłki skupiają się na redukcji emisji, szczególnie w obszarze logistyki podróży. Godne uwagi projekty obejmują przejście do zdalnych operacji, promowanie zrównoważonego paliwa lotniczego i zachęcanie do stosowania energii odnawialnej. Raport ujawnia, że ponad 75% promotorów wyścigów korzystało z odnawialnych źródeł energii podczas sezonu 2023, co świadczy o znacznym postępie w praktykach zrównoważonych. Kluczowym obszarem skupienia jest również rozwój zrównoważonych paliw. Planowane jest, aby wszystkie zespoły przyjęły zaawansowane paliwa zrównoważone do 2026 roku.

„Jesteśmy sportem o zasięgu globalnym, mającym ponad 700 milionów fanów na całym świecie, co daje nam doskonałą platformę do wprowadzania zmian i wpływania na tych, którzy oglądają F1 i angażują się w nią, aby podjęli działania i pozostawili po sobie pozytywną spuściznę” – podkreślił Domenicali.

Równolegle F1 priorytetowo traktuje także działania dotyczące różnorodności i inkluzji. Inicjatywy takie jak F1 Academy i współpraca z organizacjami pokroju Motorsport UK, mają na celu zwiększenie udziału osób z niedoreprezentowanych grup oraz rozwijanie talentów z różnorodnych środowisk.

W miarę jak F1 kontynuuje swoją podróż ku neutralności węglowej, wspólne wysiłki w ramach społeczności F1 są kluczowe. Poprzez liczne ulepszenia i innowacje F1 nie tylko podnosi poprzeczkę dla w sporcie motorowym, ale także ustanawia nowe standardy dla różnorodności i inkluzji. Dzięki strategicznym partnerstwom i konkretnym działaniom, F1 wprowadza pozytywne zmiany zarówno na torze, jak i poza nim, zapowiadając przyszłość, która nie tylko jest bardziej zielona, ale także bardziej otwarta.

„W ciągu ostatnich czterech lat poczyniliśmy znaczne postępy i nadal jesteśmy bardzo skupieni na naszych celach” – podsumował Domenicali. „Nie mogę się doczekać, jaki dalszy wpływ możemy mieć”.

Źródło: formula1.com, formula1.com, formula1.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze