Newey bliski odejścia z Red Bulla

Jak informują AMuS oraz BBC, dyrektor techniczny Red Bulla, Adrian Newey, ma opuścić zespół w związku z kontrowersjami związanymi z zarzutami dotyczącymi szefa stajni, Christiana Hornera.

Według źródeł, Newey zakomunikował chęć odejścia bądź złożył wręcz wypowiedzenie Red Bullowi. Miał on być niezadowolony z całej sytuacji związanej z Hornerem, który został oskarżony o nieprzyzwoite zachowanie wobec jednej z pracownic, choć nigdy nie zostało to potwierdzone, a skarga została oddalona.

W ostatnim czasie Newey był przymierzany do przejścia do Ferrari, gdzie od przyszłego sezonu ścigać się będzie Lewis Hamilton. 65-latek miał otrzymać także lukratywną ofertę ze strony Astona Martina. Sam kontrakt Neweya z Red Bullem obowiązuje do końca 2025 roku, choć mają w nim być zawarte klauzule wcześniejszego zakończenia współpracy i potencjalnego rozpoczęcia pracy w nowej ekipie już od przyszłego roku.

Według Auto Motor und Sport, a także BBC, Newey ma być niezadowolony z sytuacji z Hornerem, która doprowadziła do większej walki o władzę w Red Bullu. Wywiązały się dwa obozy, Hornera wraz z tajskim udziałowcem, Chalermem Yoovidhyą, a austriackim oddziałem Red Bulla, który chciał odsunąć go od stanowiska.

Newey pracuje w Red Bull Racing od 2005 roku i przyczyniał się do dwóch okresów dominacji stajni w Formule 1 – pierwsza w latach 2010-13, kiedy wygrali cztery tytuły kierowców i konstruktorów z rzędu wraz z Sebastianem Vettelem, a druga trwa od 2021 roku z Maxem Verstappenem na czele. Holender w ubiegłym roku zdominował całkowicie sezon, wygrywając 19 z 22 wyścigów, a w tym roku triumfował w czterech z pięciu rund i ma sporą przewagę w klasyfikacji kierowców. Sam Newey pracował wcześniej w mistrzowskim Williamsie i McLarenie.

Sam Verstappen może odejść z Red Bulla na wypadek odejścia Helmuta Marko, jednak uważa się, że kontraktowo nie ma takiej możliwości w przypadku rezygnacji ze strony Neweya. Umowa Holendra obowiązuje aż do 2028 roku, jednak według spekulacji, ma on być zachęcany do przejścia do Mercedesa na sezon 2025 lub 2026.

Źródło: auto-motor-und-sport.de, bbc.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze