Rozejm pomiędzy FIA i F1

Międzynarodowa Federacja Samochodowa FIA oraz właściciel praw komercyjnych Formuły 1 Formula One Management były od dłuższego czasu na kursie kolizyjnym. Prezydent FIA Mohammed Ben Sulayem oraz szef Formuły 1 Stefano Domenicali odbyli jednak rozmowy pokojowe, aby zażegnać konflikt.

Jak donoszą holenderskie media, szefowie organizacji odpowiedzialnych za kwestie sportowe oraz komercyjne mistrzostw świata spotykali się kilkukrotnie na przestrzeni ostatnich miesięcy, aby w cztery oczy przedyskutować wspólne działania na rzecz Formuły 1.

„Mistrzostwa Świata Formuły 1 nigdy nie były tak silne i rozwijają się na całym świecie, a FIA i F1 są zaangażowani w uzyskanie najlepszych wyników dla całego sportu” – brzmi wspólne oświadczenie obu organizacji. „W związku z tym obie strony opracowują nowy plan strategiczny, który pozwoli nam wykorzystać okazje i zwiększyć potencjał F1 w kolejnych latach”.

Najgłośniejszy spór pomiędzy FIA i FOM, który wciąż nie ma swojego finału, dotyczy dołączenia zespołu Andretti Global do stawki Formuły 1. Wbrew właścicielom praw komercyjnych, FIA rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń od nowych zespołów, a następnie zatwierdziła kandydaturę amerykańskiej ekipy. FOM odmówiło jednak Michaelowi Andrettiemu miejsca w stawce. W spór zaangażowała się Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych.

Ben Sulayem osobiście naraził się FOM kilkukrotnie, ostatni raz rzekomym nadużyciem władzy w celu zapobiegnięcia uzyskaniu licencji przez tor uliczny w Las Vegas. FIA prowadziła też dochodzenie wobec Susie Wolff w sprawie nieautoryzowanego wypływu informacji z FOM.

Źródło: fia.com, racingnews365.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze