Wolff: Mazepin umie jeździć i zasługuje na miejsce w F1

Szef mistrzowskiego zespołu Mercedesa-AMG Toto Wolff zdecydował się stanąć w obronie Nikity Mazepina, który stracił miejsce w ekipie Haas po zaledwie jednym sezonie Formuły 1.

Rosjanin był związany z ekipą niemieckiego producenta w latach 2019-2020, uczestnicząc w serii prywatnych testów za kierownicą mistrzowskich maszyn. Mazepin wziął udział nawet w oficjalnej sesji testowej w Barcelonie, gdzie okazał się najszybszy z całej stawki.

„Jestem rozdarty, bo Nikita jest facetem, który zasługuje, aby być w Formule 1, umie prowadzić” – powiedział Wolff o swoim byłym podopiecznym.

Wypowiedź Austriaka jest o tyle zaskakująca, że jeszcze niedawno miał o Rosjaninie odmienne zdanie. Gdy pod koniec 2020 roku – tuż po tym, jak Mazepin był uwikłany w skandal obyczajowy – Mercedes-AMG nagle odmówił mu przetestowania obecnego samochodu, angażując w jego miejsce swoich zawodników Formuły E, Wolff powiedział, że zespół chciał przez to „nauczyć się czegoś z tego testu”.

Pomimo nagłej sympatii wobec Mazepina, Wolff popiera sankcje wobec rosyjskich sportowców: „Jak widać, niektóre ligi sportowe zdecydowały się zezwolić rosyjskim sportowcom rywalizować, a niektóre zajęły silniejsze stanowisko, odmawiając im udziału. Sądzę, że to jest trudne dla sportowca, ale można zrozumieć, że ma to związek z poparciem dla zdecydowanych sankcji”.

Szef zespołu Mercedesa-AMG wypowiedział się także w sprawie wojny na Ukrainie: „Jestem Austriakiem, a Wiedeń leży tylko 400 km od Ukrainy. Kto by pomyślał, że będziemy widzieć kolejną wojnę w Europie? Formuła 1 i sport są mikroskopijne w tym kontekście. Zdecydowaliśmy się nie ścigać w Soczi i myślę, że F1 zajęła zdecydowane stanowisko, jak wiele innych branży. To jest dominujący temat i pozwala nam to spojrzeć z perspektywy na wszystko, co nas irytuje w sporcie i że są sprawy znacznie ważniejsze”.

„Mamy w zespole Ukraińców i Rosjan. Z całą pewnością nie jest łatwo każdemu, kto ma tam rodziny. To trudne czasy. Mając rodziców słowiańskiego pochodzenia, czuję, że to, co się dzieje, jest bliskie mojemu sercu”.

Źródło: bloomberg.com

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski
Przemysław Garczyński

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1