Hamilton nie wystartuje w Miami bez kolczyków

Podczas weekendu Grand Prix Miami Międzynarodowa Federacja Samochodowa FIA rozpocznie egzekwowanie zakazu noszenia biżuterii przez kierowców Formuły 1. 7-krotny mistrz świata Lewis Hamilton stwierdził, że nie weźmie udziału w wyścigu, jeśli zostanie mu nakazane jej zdjęcie.

W Australii dyrektor wyścigu Niels Wittich przypomniał kierowcom o obowiązku noszenia ognioodpornej bielizny oraz zakazie noszenia biżuterii, który jest jednym z zapisów Międzynarodowego Kodeksu Sportowego. Od weekendu w Miami zespoły muszą odnotować sprawdzenie obu punktów na liście kontrolnej samodzielnej kontroli technicznej przed zawodami, która zobowiązuje ekipy do kontroli wyposażenia bezpieczeństwa – takiego jak gaśnicy czy linek przytrzymujących koła.

Zespół Mercedesa-AMG nie potwierdził sprawdzenia faktu, czy Lewis Hamilton nie nosi żadnej biżuterii, co zostało odnotowane przez delegata technicznego. Samo w sobie nie stanowi to podstawy do poniesienia konsekwencji przez zawodnika, które mogą na niego czekać w przypadku przeprowadzenia wyrywkowej kontroli przez FIA.

Sam Hamilton zakpił sobie z wymogu, przychodząc na piątkową konferencję prasową z trzema zegarkami na rękach, łańcuchami na szyi i inną biżuterią.

„Nie mogłem na siebie założyć nic więcej” – powiedział Brytyjczyk. „Uważam, że to krok wstecz, jeśli spojrzeć na inne działania podejmowane przez sport, i że powinniśmy się skupić na ważniejszych rzeczach. Ogólnie sport mocno posunął się do przodu. To taka drobnostka. Jestem [w F1] od 16 lat i cały ten czas noszę biżuterię. W samochodzie mam tylko kolczyki w uszach i w nosie, których nie mogę zdjąć”.

„To bez sensu, że wchodzimy w taką sprzeczkę. Będę próbował przekonać Mohammeda [Ben Sulayema], że jestem tutaj jako sojusznik dla sportu, dla niego i dla F1. Mamy ważniejsze rzeczy do zrobienia i na tym powinniśmy się skupić”.

„Przynajmniej dwa elementy mojej biżuterii są platynowe i nie mają właściwości magnetycznych. Nigdy nie było to problemem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Wiele razy miałem przeprowadzany rezonans magnetyczny i nie musiałem zdejmować platyny”.

„Jeśli mnie powstrzymają, to tak będzie. Mamy kierowcę rezerwowego, który jest gotowy i przygotowany do weekendu. W tym mieście i tak jest co robić! Będzie dobrze tak czy inaczej”.

Hamilton dodał, że jest chętny podpisać deklarację wzięcia na siebie całej odpowiedzialności w przypadku gdyby noszone przez niego kolczyki miały w jakikolwiek sposób wpłynąć na obrażenia poniesione w poważnym wypadku – czy to poprzez ich zerwanie czy spowodowanie poparzeń.

Aktualizacja: FIA pozwoliła Hamiltonowi pozostawić kolczyk w nosie na czas weekendu w Miami.

Źródło: racer.com

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1