Bottas: Rozważałem koniec swojej kariery w F1, zanim trafiłem do Alfy Romeo

Po pięciu sezonach za kierownicą bolidu Mercedesa, które zaowocowały 10 zwycięstwami w Grand Prix, 58 wizytami na podium oraz pięcioma mistrzostwami konstruktorów dla zespołu, Valtteri Bottas wraz z końcem 2021 roku opuścił Srebrne Strzały, decydując się na podpisanie kontraktu z Alfą Romeo na sezon 2022 i następne. Nie tak dawno Fin przyznał jednak, że zanim zdecydował się na tę «przesiadkę», rozważał również pomysł odejścia z Formuły 1.

Bottas dobrze rozpoczął kolejny etap swojego życia w Alfie Romeo: w dziewięciu pierwszych wyścigach sezonu aż siedmiokrotnie znajdował się w punktowanej dziesiątce. Obecnie, z 46 punktami na koncie, zajmuje ósme miejsce w klasyfikacji generalnej kierowców, tracąc 4 punkty do poprzedzającego go Lando Norrisa i 31 do byłego kolegi zespołowego.

Chociaż Bottas cieszy się tym nowym rozdziałem w swojej karierze kierowcy wyścigowego, przyznał niedawno, że przez pewien czas intensywnie rozważał, jak długo pozostanie czynnym kierowcą Formuły 1. Fin przetrwał ciężkie czasy w zespole Mercedesa, rywalizując u boku sięgającego po mistrzowskie tytuły Lewisa Hamiltona i oddając mu niejednokrotnie palmę pierwszeństwa. Wyraził też niezadowolenie z faktu, że przez pięć lat reprezentowania Srebrnych Strzał Fin otrzymywał tylko roczne przedłużenia kontraktów, choć zależało mu na długoterminowej umowie z mistrzowskim zespołem.

„Czuję, jakby nastała nowa era. To zdecydowanie nowy rozdział w moim życiu i mam mnóstwo energii” – powiedział Bottas, podsumowując odczucia po zmianie zespołu. „Kilka lat temu zdarzało mi się myśleć o tym, jak długo chcę jeszcze kontynuować przygodę z F1, ale teraz myślę, że przed przede mną wiele lat i cieszę się z tego”.

Fin nie ukrywał także radości z tego, w jaki sposób został przyjęty przez ekipę, której barwy obecnie reprezentuje: „Zespół był naprawdę, bardzo gościnny, to naprawdę fajni ludzie do pracy. Teraz wydaje się, że nawet po zaledwie [kilku] wyścigach jestem tu od bardzo dawna, więc praca zespołowa jest na dobrym poziomie”.

Jednym z powodów, sprawiających Bottasowi radość z pracy w Alfie Romeo, jest współpraca z początkującym kolegą z zespołu, Zhou Guanyu. Jak przyznaje Fin, stara się przekazać Zhou jak najwięcej informacji, stawiając się w swojej nowej roli mentora, w czym pomaga mu fakt, że pierwszy Chińczyk w stawce Formuły 1 w historii jest «takim miłym facetem»: „To dla mnie nowa sytuacja, nigdy wcześniej nie miałem młodszego lub mniej doświadczonego kolegi z zespołu. Więc jest to nowe doświadczenie, ale on jest po prostu takim miłym facetem i prosi o rady. Z tego powodu mnie jest dość łatwo stawać się mentorem i pomagać mu. Po prostu staram się przekazać mu wszystkie możliwe informacje: mówię o ustawieniach, jeździe… to bardzo otwarta rozmowa, a Zhou bardzo chętnie się uczy”.

Po dziewięciu rundach sezonu 2022 Alfa Romeo zajmuje szóste miejsce w klasyfikacji generalnej konstruktorów z 51 punktami. Strata zespołu do czwartego w klasyfikacji McLarena wynosi zaledwie 14 punktów, a do znajdującego się na piątym miejscu Alpine - tylko sześć punktów. Valtteri Bottas zapytany o to, czy pod koniec roku Alfa Romeo może uplasować się na czwartej pozycji przyznaje, że jest to cel, do którego dąży nie tylko on, ale i cały zespół: „Myślę, że to dobry cel na ten rok – zakończenie sezon na czwartej pozycji. Kiedy rozpoczynaliśmy ten sezon, brzmiało to jak dość agresywnie postawiony, ambitny cel, jak na pierwszy rok współpracy z Alfą Romeo. Teraz jednak wydaje się, że ten cel jest nie tylko rzeczywisty, ale i możliwy do osiągnięcia. Myślę, że wszyscy w zespole zdecydowanie w niego wierzą i dążą do niego”.

Źródło: formula1.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze