Więcej sprintów w F1? Domenicali: Czemu nie

Szef Formuły 1 Stefano Domenicali chciałby widzieć więcej sprintów w sezonie mistrzostw świata. Włoch zapowiedział, że poruszy temat na zebraniu Komisji F1.

Krótsze wyścigi na dystansie 100 kilometrów zostały wprowadzone do F1 w 2021 roku i od tamtej pory przeszły kilka istotnych zmian. Rywalizacja, która początkowo wyznaczała pozycje startowe do wyścigu Grand Prix, teraz jest zupełnie osobnym bytem i odbywa się właściwymi kwalifikacjami. Poza harmonogramem na przestrzeni lat zmieniła się także liczba przyznawanych punktów oraz ilość sprintów w sezonie.

Obecnie sześć z 24 weekendów wyścigowych zawiera sprinty – pierwszy odbył się podczas ostatniej rundy w Chinach, a kolejny będzie miał miejsce już podczas weekendu w Miami. Domenicali jest przekonany, że w przyszłości może być ich więcej.

„Kwalifikacje do sprintu [w Chinach] odbywały się w niewiarygodnych warunkach, mieliśmy dużo jazdy po torze i przypomniało mi to, że mamy obowiązek zapewnić, że każdego dnia będzie akcja na torze, z szacunku dla kibiców, którzy przychodzą na tor, żeby się dobrze bawić” – powiedział Domenicali.

Zapytany wprost o większą ilość sprintów, dodał: „Czemu nie? Powiedziałbym, że [sprinty] są świetne, bo utrzymują napięcie każdego dnia i będziemy dyskutować nad tym zagadnieniem w przyszłości. Musimy zobaczyć, jak przebiegną pozostałe sprinty, ale na pewno będę chciał poruszyć ten temat na kolejnym posiedzeniu Komisji F1”.

Weekend ze sprintem zawiera tylko jedną sesję treningową, a dwie pozostałe są zamienione na kwalifikacje i wyścig, w których zespoły muszą rywalizować: „Musimy zapobiec możliwości powtórzenia sytuacji z Japonii, gdzie nikt nie jeździł [w czasie jednego z treningów]. Nie jest to dobre dla ludzi, którzy przychodzą zobaczyć nas i kierowców. Jestem pewien, że zespoły zrozumieją to, że musimy znaleźć na to rozwiązanie”.

Kolejne posiedzenie Komisji F1 odbędzie się w lipcu. Będzie na nich omawiany nie tylko temat sprintów, ale również zmiany systemu punktowego mistrzostw świata.

Źródło: motorsportweek.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze