Voorde i Güven wygrywają wirtualne otwarcie sezonu Porsche Supercup

Larry ten Voorde (Holandia/Team GP Elite) i Junior Porsche Ayhancan Güven (Turcja/Martinet by Alméras) świętowali swoje zwycięstwa w pełnej emocji inauguracyjnej rundzie Porsche Mobil 1 Supercup Virtual Edition. Pierwszy z dwóch wyścigów na torze Circuit de Barcelona-Catalunya w Hiszpanii wygrał ten Voorde, a w drugim triumfował Güven. W wirtualnym pojedynku wystartowało 31 kierowców, każdy w Porsche 911 GT3 Cup o mocy 485 KM. Do zarejestrowanych zawodników „prawdziwego” pucharu Porsche Mobil 1 Supercup dołączyli fabryczni kierowcy Porsche i inni znani profesjonalni kierowcy wyścigowi.

„Wyścigi były naprawdę rewelacyjne, szczególnie na czele stawki. Wirtualne, podwójne otwarcie sezonu na platformie iRacing pokazało, jak dobrze kierowcy naszego pucharu Porsche Mobil 1 Supercup radzą sobie »na granicy« – bez względu na to, czy chodzi o wyścigi wirtualne, czy o te prawdziwe” – powiedział po wydarzeniu Oliver Schwab, menedżer projektu Porsche Mobil 1 Supercup.

Oba starty były przepełnione emocjami i zwrotami akcji. Liczne manewry wyprzedzania prowadziły do kolizji, które wielu zawodników zmuszały do wycofania się z wyścigu – zwłaszcza tych z grona fabrycznych kierowców Porsche. Ostatecznie tylko Sven Müller (Niemcy/Agility Management AG), Simona de Silvestro (Szwajcaria/ABB) i Nick Tandy (Wielka Brytania/ExxonMobil Oil Corporation) przetrwali rywalizację z doświadczonymi specjalistami Supercup za kierownicą wirtualnych egzemplarzy 911 GT3 Cup.

Kluczowy okazał się początek pierwszego wyścigu: startujący z drugiego pola ten Voorde zdołał przecisnąć się obok Güvena, który wywalczył pole position. Obaj zawodnicy stoczyli porywający pojedynek. Pod koniec wyścigu, na ostatnim zakręcie, 22-letni Güven podjął ostatnią próbę wyprzedzenia Holendra, ten jednak odparł atak i jako pierwszy przekroczył linię mety. „Zabawa była przednia. Bardzo się cieszę, że wygrałem pierwszy wirtualny wyścig Superpuchar. Niestety w drugim popełniłem kilka błędów, które Ayhancan Güven wykorzystał na swoją korzyść” – skomentował ten Voorde.

Dylan Pereira (Luksemburg/BWT Lechner Racing) w obu wyścigach zdobył trzecie miejsce. Pierwszą piątkę uzupełnili Junior Porsche Jaxon Evans (Nowa Zelandia/Momo Megatron Lechner Racing) oraz Jesse van Kuijk (Holandia/Team GP Elite). Pierwsze miejsce w kategorii debiutantów wywalczył Jaden Conwright (USA/Dinamic Motorsport), a w klasyfikacji ProAm triumfował Marc Cini (Australia/Team Australia).

Także drugi wyścig zamienił się w trzymającą w napięciu walkę o zwycięstwo pomiędzy ten Voordem a Güvenem – i tym razem zwycięsko wyszedł z niej turecki Junior Porsche. Już na pierwszym okrążeniu wyprzedził rywala z Team GP Elite i minął flagę w szachownicę po 14 kółkach, na dwie sekundy przed drugim Holendrem. „Stoczyliśmy z Larrym trudną, ale uczciwą walkę. Pokazaliśmy, jak ekscytujący może być sport motorowy na symulatorze. Zacząć mistrzostwa od wygranej – fantastyczna sprawa” – powiedział Güven. Na trzecim miejscu ponownie uplasował się Pereira, a van Kuijk i Joey Mawson (Australia/Fach Auto Tech) zajęli, odpowiednio, czwartą i piątą lokatę.

Wśród debiutantów wygrał Leon Köhler (Niemcy/Lechner Racing Middle East), a w kategorii ProAm – Austriak Philipp Sager (Dinamic Motorsport). Junior Porsche Jaxon Evans podczas drugiego wyścigu miał pecha – na pierwszym okrążeniu wypadł z toru i ukończył wyścig na 20. miejscu. „Zaliczyłem naprawdę dobry start, walczyłem o trzecie miejsce. Niestety, obróciło mnie. Mimo to świetnie się bawiłem i nie mogę się doczekać kolejnych wyścigów” – powiedział Evans.

Po otwarciu sezonu na prowadzeniu wspólnie uplasowali się Güven i ten Voorde – każdy z 45 punktami. Trzecie miejsce zajmuje Pereira, z 34 punktami. Kolejna podwójna runda Porsche Mobil 1 Supercup Virtual Edition zostanie rozstrzygnięta 18 kwietnia 2020 r., gdy kierowcy zmierzą się ze sobą na brytyjskim torze Silverstone.

Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze