Laurin Heinrich i Leon Köhler z pierwszym i drugim miejscem w Zandvoort

Debiutanci w Porsche Mobil 1 Supercup mieli udany weekend: Laurin Heinrich wygrał szóstą rundę na torze Zandvoort przed Leonem Köhlerem. Obaj Niemcy rywalizują w barwach ekipy Nebulus Racing by Huber, która świętuje swój debiutancki sezon w międzynarodowym pucharze markowym z udziałem Porsche 911 GT3 Cup. Co więcej, w liczącym 16 okrążeń wyścigu na holenderskim torze F1 zarówno Heinrich, jak i Köhler startowali z pierwszego rzędu. Na mecie 19-latek z Würzburga i 22-latek z Kleinwallstadt we Frankonii zameldowali się o całe 4 s przed najgroźniejszymi rywalami.

„Pole position i zwycięstwo w Porsche Supercup – co za weekend! Podczas wyścigu uważałem na opony i gdy Leon był bliżej, mogłem mu nieco odjechać” – skomentował Heinrich. „Laurin miał przewagę w szybkich zakrętach, a ja byłem lepszy w tych wolniejszych. Nie miałem więc szans na poważny atak. Mimo to jestem bardzo zadowolony z drugiego miejsca” – podsumował Köhler. „Jeśli o mnie chodzi, obaj są dziś zwycięzcami” – powiedział szef zespołu Christoph Huber. „Od początku sezonu stale się poprawialiśmy, a teraz zostaliśmy nagrodzeni podwójnym zwycięstwem – jestem bardzo dumny ze swojego składu”.

Dla Olivera Schwaba, menedżera projektu Porsche Mobil 1 Supercup, sukces zespołu Nebulus Racing by Huber to kolejny dowód na zwycięską formułę w markowym pucharze: „Nieustannie staramy się przyciągać najlepsze zespoły z krajowych pucharów Porsche Carrera Cup. W tym roku nasza strategia ponownie się sprawdziła. Gratulacje dla Christopha Hubera i jego zespołu!”.

Dzięki pierwszemu zwycięstwu w serii Supercup Heinrich awansował na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, a przy okazji powiększył swoją przewagę w klasyfikacji debiutantów. Podobnego wyczynu dokonał Nicolas Misslin (Pierre Martinet by Alméras) z Monako, który po raz czwarty wygrał kategorię ProAm i tym samym dodatkowo zdystansował przeciwników w tej kategorii.

Za Heinrichem i Köhlerem uplasował się kierowca Dinamic Motorsport Simone Iaquinta, który świętował swój najlepszy jak dotąd wynik w Supercup. „Błyskawicznie wyprzedziłem Ayhancana Güvena i choć atakował mnie później przez całe 16 okrążeń, nie dałem się” – skomentował obrońca tytułu mistrza Porsche Carrera Cup we Włoszech. Junior Porsche Güven docenił formę kolegi: „Tuż po starcie Simone wykonał mocny ruch. Potem nie miałem już realnych szans, żeby go wyprzedzić. Mimo to cieszę się, że zabieram do domu punkty za czwarte miejsce” – podkreślił kierowca BWT Lechner Racing z Turcji.

Lider punktacji Larry ten Voorde zajął piąte miejsce. Faworyt wśród dziesięciu tysięcy holenderskich kibiców był bardzo zadowolony ze swojego występu. „Wyścig był fantastyczny, wykonałem imponujący manewr wyprzedzania Dylana Pereiry. Dodatkowo udało mi się powiększyć przewagę w klasyfikacji generalnej – czego chcieć więcej?” – stwierdził aktualny mistrz Supercup z zespołu GP Elite. Jaxon Evans (Martinet by Alméras), jedyny pozostały rywal ten Voordego w walce o tytuł, wolałby zapomnieć o niedzielnym wyścigu. „Przez cały weekend brakowało mi tempa. Teraz muszę skupić całą swoją uwagę na finale” – stwierdził Nowozelandczyk, który finiszował na dziesiątym miejscu. Przed podwójną rundą we Włoszech jego strata do lidera wynosi 25 punktów.

Mimo to Evans wciąż ma szansę na zdobycie tytułu: w finale sezonu, już w nadchodzący weekend, do zdobycia będzie aż 50 punktów. Na torze Monza w ramach wsparcia Grand Prix Włoch (10-12 września 2021 r.) odbędą się bowiem aż dwa wyścigi Porsche Mobil 1 Supercup.

Szósty wyścig Porsche Mobil 1 Supercup 2021, 16 okrążeń, Zandvoort (Holandia)
1. Laurin Heinrich (Niemcy/Nebulus Racing by Huber), 26:25,621 min
2. Leon Köhler (Niemcy/Nebulus Racing by Huber), +0,470 s
3. Simone Iaquinta (Włochy/Dinamic Motorsport), +4,656 s
4. Ayhancan Güven (Turcja/BWT Lechner Racing), +5,257 s
5. Larry ten Voorde (Holandia/Team GP Elite), +6,158 s
6. Dylan Pereira (Luksemburg/BWT Lechner Racing), +8,856 s

Klasyfikacja ogólna Porsche Mobil 1 Supercup po 6 z 8 wyścigów
1. Larry ten Voorde (Holandia/Team GP Elite) – 113 punktów
2. Jaxon Evans (Nowa Zelandia/Martinet by Alméras) – 88 punktów
3. Laurin Heinrich (Niemcy/Nebulus Racing by Huber) – 78 punktów
4. Leon Köhler (Niemcy/Nebulus Racing by Huber) – 69 punktów
5. Ayhancan Güven (Turcja/BWT Lechner Racing) – 54 punkty

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league