Ukraińska federacja chce zakazu startów dla rosyjskich i białoruskich zawodników

Ukraińska Federacja Samochodowa FAU wystosowała list do prezydenta Międzynarodowej Federacji Samochodowej FIA Mohammeda Ben Sulayema, w którym domaga się m.in. wykluczenia rosyjskich i białoruskich zawodników z imprez sankcjonowanych przez FIA.

Rosyjscy zawodnicy już teraz nie mogą rywalizować na poziomie mistrzostw świata pod swoją flagą, co jest wynikiem kary nałożonej przez WADA za skandal dopingowy tamtejszej reprezentacji. Są oni reprezentowani przez Rosyjską Federację Samochodową RAF. Grand Prix Rosji zachowało co prawda swoją nazwę, lecz zostało wstępnie skreślone z tegorocznego kalendarza w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

FAU postuluje nałożenie przez FIA daleko idących sankcji. Federacja chce:

  • zakazania wykorzystania w zawodach sankcjonowanych przez FIA wszystkich symboli państw-agresorów: Rosji i Białorusi,
  • zakazania organizacji zawodów uznawanych przez FIA na terytorium tych krajów,
  • zakazania organizacji przez RAF zawodów na terytorium Ukrainy,
  • wykluczenia przez FIA wszystkich członków z Rosji i Białorusi,
  • wykluczenia z komisji FIA oraz funkcji reprezentatywnych wszystkich członków Rosji i Białorusi,
  • zakazania wszystkich posiadaczy licencji RAF i BAF z rywalizowania poza terytorium Rosji i Białorusi.

Postulaty FAU zyskały poparcie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, którego rada nadzorcza zajęła stanowisko, w którym zdecydowanie odradza organizacjom sportowym dopuszczenia do rywalizacji sportowców z Rosji i Białorusi, a jeśli jest to niemożliwe, uznania ich za sportowców neutralnych. MKOl nie chce, aby w sporcie były wykorzystywane jakiekolwiek symbole obu państw.

Jeśli FIA przychyli się do próśb FAU, będzie to miało daleko idące konsekwencje dla wielu serii o wysokim profilu. W Formule 1 nie mógłby startować Nikita Mazepin, a w Długodystansowych Mistrzostwach Świata wykluczenie spotkałoby cały zespół G-Drive – w związku ze zmieniającą się sytuacją, promotorzy WEC opóźnili planowane na dzisiaj ogłoszenie listy zaakceptowanych zgłoszeń do wyścigu 24h Le Mans.

Źródło: fau.ua, olympics.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze