Felgi – rodzaje, dobór

Bez wątpienia felgi to elementy, które znacząco wpływają na wygląd samochodu, na tym się jednak ich rola nie kończy. Mają one bowiem również znaczenie o wiele bardziej praktyczne, dotyczące właściwości jezdnych pojazdu. Poza tym wybór odpowiednich felg wymaga uwzględnienia szeregu czynników, począwszy od rodzaju materiału, przez rozmiar, aż po kompatybilność z pojazdem. Jak się zatem zabrać za wymianę felg w samochodzie, żeby wszystko miało przysłowiowe ręce i nogi? Już wyjaśniamy!

Felgi samochodowe – co to jest?

W najbardziej ogólnym ujęciu felgi samochodowe to niezbędna część konstrukcji koła, która wpływa na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Mają one postać obręczy, których zadaniem jest utrzymywać oponę na miejscu, umożliwiając tym samym przekazywanie sił napędowych i hamujących z pojazdu na nawierzchnię. Należy podkreślić, że wybór odpowiednich felg jest równie ważny, co wybór opon, gdyż oba te elementy współpracują ze sobą, zapewniając optymalne osiągi i bezpieczeństwo jazdy.

Na co wpływają felgi samochodowe

Istnieje kilka ważnych aspektów użytkowania samochodów, na które felgi mają bezpośredni wpływ. Do tych najważniejszych zaliczyć należy przede wszystkim:

  • zużycie paliwa – lżejsze felgi mogą przyczynić się do obniżenia zużycia paliwa
  • sterowność i przyczepność – felgi mają wpływ na to, w jaki sposób opony przylegają do nawierzchni, co przekłada się na ich przyczepność i sterowność
  • komfort jazdy – rodzaj felg może wpłynąć na komfort jazdy, szczególnie po nierównościach

Przykładowo lekkie felgi poprawiają przyspieszenie i hamowanie, a także zmniejszają niepożądane wibracje. Nie można także zapominać o aspekcie estetycznym – felgi są jednym z elementów, które najbardziej rzucają się w oczy i mogą znacząco zmienić wygląd pojazdu.

Felgi do samochodu – rodzaje

Wyróżniamy kilka głównych rodzajów felg, zależnie od materiału wykonania i metody produkcji. Najpopularniejsze są felgi stalowe, które są cenione za swoją trwałość i odporność, a także przystępną cenę. Felgi aluminiowe, znane również jako alufelgi, oferują lepszą wydajność i estetykę, redukując jednocześnie masę pojazdu, co przekłada się na lepsze osiągi i mniejsze zużycie paliwa. Rzadziej spotykane są felgi magnezowe, które łączą w sobie lekkość i wytrzymałość, ale są zazwyczaj droższe. Istnieją również felgi kompozytowe, które są kombinacją różnych materiałów, najczęściej stosuje się je w pojazdach wyścigowych.

Jak sprawdzić jakie felgi pasują do auta?

Dobór właściwych felg do samochodu wymaga uwzględnienia kilku parametrów, takich jak:

  • rozmiar
  • rozstaw śrub
  • ET (offset) – czyli odległość od środka felgi (piasty) do płaszczyzny montażowej
  • szerokość felgi
  • średnica otworu centralnego

Te informacje zazwyczaj znajdują się w instrukcji obsługi pojazdu, na naklejce w drzwiach kierowcy lub na samych felgach. Ważne jest, aby dopasować felgi nie tylko pod względem rozmiaru, ale także z uwzględnieniem maksymalnego obciążenia i prędkości, na jaką są przystosowane.

Felgi do auta – gdzie kupować?

Wybór odpowiednich felg do samochodu może być czasem skomplikowany, ale dzięki sklepom internetowym, takim jak Ucando, proces ten staje się znacznie prostszy. W ofercie dostępnej na stronie https://www.ucando.pl/k/felgi/U2102 znaleźć można szeroki wybór felg samochodowych różnych typów i marek, umożliwiając łatwe dopasowanie felg do konkretnego modelu pojazdu. Dodatkowo sklep zapewnia szczegółowe informacje o produktach oraz fachową obsługę klienta, co jest nieocenione przy dokonywaniu tak ważnego wyboru.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze