Zac Campbell wygrywa główny wyścig podczas otwarcia sezonu Porsche TAG Heuer Esports Supercup

Piąty sezon Porsche TAG Heuer Esports Supercup rozpoczęty. Zeszłoroczny mistrz Diogo C. Pinto już na wstępie pokazał swoją determinację w obronie tytułu, triumfując w wyścigu sprinterskim. Zwycięstwo w wyścigu głównym przypadło Zacowi Campbellowi. Drugie miejsce w obu wyścigach na Hockenheimringu zajął jego kolega z drużyny Charlie Collins.

Zac Campbell wygrał inaugurację sezonu Porsche TAG Heuer Esports Supercup (PESC) na cyfrowej wersji toru Hockenheimring. W liczącym 18 okrążeń wyścigu głównym Amerykanin startował z trzeciego miejsca, by jako pierwszy zameldować się na mecie. Jego kolega z ekipy VRS Coanda, Brytyjczyk Charlie Collins, dojechał jako drugi. W krótszym o połowę wyścigu sprinterskim zwyciężył obrońca tytułu Diogo C. Pinto z Portugalii. Piąty sezon PESC – markowego pucharu Porsche z udziałem wirtualnego 911 GT3 Cup, organizowanego na platformie symulacyjnej iRacing – liczy dziesięć rund. Trzydziestu zawodników walczy o nagrody pieniężne o łącznej wartości 200 tys. dolarów amerykańskich.

Zupełnie nieoczekiwanie kwalifikacje na ponad 4,5-kilometrowym torze Formuły 1 zdominował Jordan Caruso. Australijczyk z ekipy Altus Esports jako pierwszy zdobył punkty do nagrody TAG Heuer Pole Award; jej zdobywca na koniec sezonu otrzyma zegarek TAG Heuer Connected Watch w specjalnej edycji Porsche. Już na pierwszym z dziewięciu okrążeń sprintu Caruso stracił jednak prowadzenie – najpierw wyprzedził go brytyjski kierowca Charlie Collins z zespołu VRS Coanda, a później na czoło wysunął się obrońca tytułu Diogo C. Pinto (Redline). Portugalski zawodnik dowiózł zwycięstwo do mety, finiszując „o grubość lakieru” przed Collinsem. Z kolei Caruso na ostatnich metrach odzyskał trzecie miejsce, wyprzedzając Hiszpana Alejandro Sáncheza (Stormforce Racing ART). Mistrz PESC 2020 Sebastian Job (Oracle RedBull Racing Esports) musiał zadowolić się piątą lokatą. Ósmą pozycję – jako najlepszy debiutant – zajął Lasse Bak z Danii (FYRA SimSport), który dzięki odwróceniu kolejności pierwszej ósemki na starcie wyścigu głównego mógł przystąpić do niego z pole position.

Po starcie Bak wygrał sprint do pierwszego zakrętu i początkowo cieszył się prowadzeniem. Na czwartym z osiemnastu okrążeń stracił je jednak na rzecz zaciekle atakującego Zaca Campbella. Wcześniej Amerykanin wyprzedził Alessandro Bico (Williams Esports) z Włoch oraz Sebastiana Joba. Job próbował pójść w jego ślady energicznym manewrem wyprzedzania, ale w sekcji stadionowej wjechał na trawę i wpadł w poślizg, co kosztowało go utratę pozycji. W międzyczasie Campbell zaczął budować niewielką przewagę nad swoimi prześladowcami – ostatecznie minął metę o pół sekundy przed Charliem Collinsem. Trzecie miejsce zajął Bico, a za nim uplasowali się Caruso, Pinto i Francuz Yohann Harth (Apex Racing). Bak był siódmy, jako najlepszy debiutant.

Twórcy treści ze sceny simracingu wystartowali w wyścigach All-Stars
Casey Kirwan rozpoczął nowy sezon Porsche TAG Heuer Esports Supercup w stawce All-Stars od zwycięstwa w sprincie. Młody Amerykanin wygrał sesję kwalifikacyjną, w związku z czym do krótkiego, 17-minutowego wyścigu przystąpił z pole position. Od razu objął prowadzenie i umiejętnie obronił je przed atakami Tony’ego Kanaana, „prawdziwego” brazylijskiego mistrza IndyCar i zwycięzcy Indy500, który musiał zadowolić się drugim miejscem. Na mecie Kirwan miał nad nim prawie trzy sekundy przewagi. Trzeci był Hiszpan Borja Zazo.

W liczącym 17 okrążeń wyścigu głównym na torze Hockenheimring twórcy treści ze świata simracingu ustawili się w kolejce w kolejności odwrotnej do wyników poprzedniego starcia. W rezultacie Casey Kirwan startował z ostatniej, 14. pozycji. Próbował dogonić czołówkę, co ostatecznie zapewniło mu czwarte miejsce. Zwyciężył Jaroslav „Jardier” Honzik z Czech, który na ostatnim okrążeniu skorzystał na kolizji dwóch liderów. Oliver „Basic Ollie” Furnell, wcześniej utrzymujący się na prowadzeniu, na zakręcie zderzył się z podążającą tuż za nim Emily „Emree” Jones. Brytyjska zawodniczka utrzymała drugą lokatę, a Australijczyk zakończył rywalizację na trzecim miejscu.

Zapowiedź: Magny-Cours gospodarzem kolejnego wyścigu PESC
Już za dwa tygodnie debiut Porsche TAG Heuer Esports Supercup na nowym obiekcie: druga runda sezonu 2023 odbędzie się w sobotę 18 lutego na cyfrowym torze Circuit de Nevers Magny-Cours we Francji. Płaski obiekt Grand Prix, który w „prawdziwym” wydaniu mierzy 4411 m długości, po raz ostatni widniał w kalendarzu Formuły 1 w 2008 r. Ma dziewięć prawych i osiem lewych zakrętów. Tutejsza nawierzchnia jest niezwykle wrażliwa na temperaturę. Do najbardziej efektownych odcinków należy szybki lewy łuk Grande-Courbe na końcu krótkiej prostej startowej, który płynnie przechodzi w długi prawy zakręt Estoril. Stamtąd kierowcy na pełnym gazie mkną w kierunku wolnego nawrotu Adelaide. Sprint będzie miał dziewięć okrążeń, a wyścig główny – osiemnaście.

Komentarze po wyścigu
Zac Campbell (USA/VRS Coanda): „Nie potrafię wyrazić słowami, jak wspaniale jest pracować z takim kolegą z zespołu jak Charles Collins! W ciągu ostatnich kilku dni bardzo ciężko pracowaliśmy nad ustawieniami 911 GT3 Cup. Obaj należymy do fabrycznego zespołu Porsche Coanda Esports w Le Mans Virtual Series i zimą wpadliśmy na wiele pomysłów, jak dodatkowo usprawnić nasze występy na platformie symulacyjnej iRacing. Jestem bardzo zadowolony z wyniku, to wyraźna różnica. Pierwsze i drugie miejsce w wyścigu głównym – fantastyczna sprawa!”.

Charlie Collins (Wielka Brytania/VRS Coanda): „Szczerze mówiąc, po prostu starałem się pozostać za Zakiem – gdy tylko wskoczyłem drugie miejsce, wiedziałem, że nie będę mógł go dzisiaj dogonić. Myślę też, że fajnie jest rywalizować w Porsche TAG Heuer Esports Supercup z moim bratem Brynem. Nigdy dotąd w tej serii nie startowało rodzeństwo. Wciąż czuję się z tym dziwnie, ale prawdopodobnie w trakcie sezonu się przyzwyczaję”.

Alessandro Bico (Włochy/Williams Esports): „Bardzo się cieszę z mojego pierwszego podium w tej serii. Zeszłoroczny, debiutancki sezon pozwolił nam zidentyfikować szereg obszarów z potencjałem do poprawy. Później starałem się intensywnie trenować, skupiając się właśnie na tych zagadnieniach – i chyba się opłaciło. Wykonałem dobrą robotę w kwalifikacjach, więc mogłem startować w czołówce i już na wczesnym etapie wypracować dobre tempo”.

Wyniki
Hockenheimring – wyścig sprinterski

1. Diogo C. Pinto (Portugalia/Redline)
2. Charlie Collins (Wielka Brytania/VRS Coanda)
3. Jordan Caruso (Australia/Altus Esports)
4. Alejandro Sánchez (Hiszpania/Stormforce Racing ART)
5. Sebastian Job (Wielka Brytania/Oracle Redbull Racing Esports)

Hockenheimring – wyścig główny
1. Zac Campbell (USA/VRS Coanda)
2. Charlie Collins (Wielka Brytania/VRS Coanda)
3. Alessandro Bico (Włochy/Williams Esports)
4. Jordan Caruso (Australia/Altus Esports)
5. Diogo C. Pinto (Portugalia/Redline)

Klasyfikacja generalna po pierwszej z dziesięciu rund PESC 2023
1. Charlie Collins (Wielka Brytania/VRS Coanda): 73 punkty
2. Jordan Caruso (Australia/Altus Esports): 67 punktów
3. Diogo C. Pinto (Portugalia/Redline): 67 punktów
4. Zac Campbell (USA/VRS Coanda): 65 punktów
5. Alessandro Bico (Włochy/Williams Esports): 54 punkty

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze