Formuła 1 tworzy własną kobiecą serię wyścigową

Właściciele Formuły 1 poinformowały w piątek o utworzeniu nowej serii wyścigowej F1 Academy, usytuowanej poniżej Formuły 3 i przeznaczonej wyłącznie dla kobiet. Seria będzie prowadzona przez Formula Motorsport Limited, która zajmuje się również Formułą 2 i Formułą 3.

W sezonie 2023 stawka F1 Academy będzie składać się z pięciu zespołów spośród obecnej stawki F2 i F3, które wystawią po trzy samochody Tatuus T421 ze 165-konnymi turbodoładowanymi silnikami Autotecnica. Dostawcą opon będzie Pirelli.

Założeniem serii jest zlikwidowanie luki w doświadczeniu, jakie kobiety mają wobec mężczyzn w wyścigach samochodowych. Fundamentem działania F1 Academy jest więc obecność profesjonalnych zespołów doświadczonych w rozwoju młodych kierowców oraz jak największa ilość czasu na torze.

Kalendarz będzie składać się z siedmiu weekendów z trzema wyścigami każdy. Przynajmniej jedna z rund będzie towarzyszyć Grand Prix Formuły 1. Poza 21 startami, zawodniczki będą uczestniczyć w 15 dniach jazd testowych.

Formuła 1 będzie współfinansować serię F1 Academy, zapewniając każdej zawodniczce budżet w wysokości 150 tysięcy euro. Same uczestniczki będą musiały wyłożyć taką samą kwotę, a pozostała część budżetu zostanie zapewniona przez zespoły.

„Wszyscy powinni mieć możliwość podążania za swoimi marzeniami i rozwijanie swojego potencjału, a Formuła 1 chce zrobić wszystko, aby zwiększyć różnorodność i stworzyć nowe ścieżki do tego niesamowitego sportu” – powiedział szef Formuły 1 Stefano Domenicali. „Dlatego jestem zachwycony, że możemy zaprezentować F1 Academy, która zapewni młodym dziewczynom najlepszą okazję do spełnienia swoich marzeń poprzez kompleksowy program wspierający ich kariery wyścigowe i zapewniający im wszystko, czego potrzebują do wejścia do F3 i miejmy nadzieję do F2 i do Formuły 1. Im więcej będzie ku temu okazji, tym lepiej, a to ma być kolejna ścieżka do sukcesu kierowców”.

Redakcja ŚwiatWyścigów.pl jest na miejscu tego wydarzenia. Jeśli chcesz czytać więcej materiałów prosto z toru, postaw nam kawę!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze