Verschoor zamienia pole position na pierwsze zwycięstwo w F2

Richard Verschoor z zespołu MP Motorsport odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w Formule 2 po starcie z pole position. Drugie miejsce zajął Marcus Armstrong z ekipy DAMS, a na najniższym stopniu podium stanął Dan Ticktum z Carlina.

Popołudniowy wyścig F2 nie rozpoczął się dobrze dla Christiana Lundgaarda. Duńczyk, który miał przystąpić do rywalizacji z ósmego pola, nie ruszył do okrążenia formującego z powodu zgaśnięcia silnika w jego samochodzie i musiał zostać zepchnięty do alei serwisowej.

Po zgaśnięciu czerwonych świateł pewny start zaliczył Verschoor, który zachował za swoimi plecami Armstronga oraz Ticktuma. Czołowa trójka bardzo szybko odskoczyła od pozostałej grupy zawodników, której przewodził Liam Lawson.

Jeszcze na pierwszym okrążeniu wyścig został zneutralizowany wyjazdem samochodu bezpieczeństwa. Na wyjeździe z zakrętu Village na prostą Wellington Ralph Boschung został wypchnięty przez zespołowego kolegę z Carlina, Matteo Nanniniego, a nastepnie stracił kontrolę nad swoim samochodem i obrócił się. Alessio Deledda, nie mając gdzie uciec, uderzył w samochód Szwajcara i dla obu kierowców był to koniec wyścigu. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Wyścig wznowiono na początku piątego okrążenia. Verschoor zaliczył pewny restart i miał prawie sekundę przewagi nad Armstrongiem. Bliski awansu był kierowca akademii Alpine i reprezentant Premy, Oscar Piastri, który w walce o czwarte miejsce próbował wyprzedzić podopiecznego Red Bulla, Liama Lawsona z Hitech Grand Prix, lecz Nowozelandczyk w zakręcie Village był w stanie obronić swoją pozycję.

Na następnym okrążeniu po raz drugi wyjechał samochód bezpieczeństwa. W zakręcie Stowe Jehan Daruvala, który należy do programu Red Bulla, na wjeździe do zakrętu Stowe próbował odeprzeć atak ze strony Benta Viscaala w walce o 13. miejsce. Daruvala stracił jednak przyczepność w środku zakrętu i próbował dokonać korekty kierownicą, lecz w tym momencie miał już rywala po zewnętrznej, na skutek czego uderzył swoim przednim skrzydłem w tylne koło rywala, posyłając go w żwir i doprowadzając do wycofania z wyścigu. Sam kierowca Carlina był w stanie utrzymać się na torze, lecz z powodu uszkodzenia przedniego skrzydła musiał zaliczyć nieplanowany pit stop. Ponadto, za spowodowanie kolizji otrzymał karę doliczenia 10. sekund do końcowego wyniku wyścigu.

Zielona flaga została wywieszona na 11. okrążeniu. Verschoor pozostał na prowadzeniu i szybko odskoczył od Armstronga na ponad sekundę. Spory awans zaliczał podopieczny Alpine, Guanyu Zhou. Po starcie z samego końca stawki po nieukończonym pierwszym wyścigu, Chińczyk przebił się już na 12. miejsce, mając przed sobą Theo Pourchaire.

Kiedy Verschoor powiększył swoje prowadzenie, wywiązała się interesująca walka o drugie miejsce między Armstroniem a Ticktumem, a także o czwartą lokatę między Lawsonem a Piastrim. Bliżej manewru wyprzedzania był Piastri, który niemal wyprzedził Nowozelandczyka na 15. kółku wyścigu w ostatnim sektorze, lecz musiał odpuścić, aby uniknąć kolizji z rywalem. Kierowca Premy nie ustawał w atakach i trzy okrążenia później na prostej Wellington na dojeździe do zakrętu Brooklands pokonał podopiecznego Red Bulla i awansował na czwarte miejsce.

Na przedostatnim okrążeniu w przedostatnim zakręcie efektowny, lecz kosztowny piruet zaliczył zwycięzca porannego wyścigu, Robert Szwarcman. Członek akademii Ferrari, który jechał na dziewiątym miejscu, stracił tył swojej Premy i stracił 6 pozycji, lecz był w stanie ukończyć wyścig.

Verschoor utrzymał kontrolę przez cały wyścig i ostatecznie odniósł pierwsze zwycięstwo w Formule 2. Armstrong wywalczył drugie miejsce, a na najniższym stopniu podium stanął Ticktum. Czwarta lokata przypadła Piastriemu, zaś piąty był Lawson. Szósta lokata przypadła Vipsowi, który w końcówce po błędzie w pierwszym sektorze musiał odpierać ataki ze strony Felipe Drugovicha, lecz finalnie ta sztuka udała się Estończykowi. Czołową dziesiątkę zamknęli David Beckmann, Lirim Zendeli oraz Pourchaire.

Wyścig główny Formuły 2 na Silverstone rozpocznie się w niedzielę o godzinie 11:50. Do niego z pole position wystartuje Piastri, obok niego swój samochód ustawi Zhou, a Verschoor wystartuje z trzeciej pozycji.

PNrKierowcaZespółRezultat
111
Richard Verschoor
MP Motorsport21 okr.
217
Marcus Armstrong
DAMS+ 1,202
35
Daniel Ticktum
Carlin+ 2,350
42
Oscar Piastri
Prema Racing+ 7,726
57
Liam Lawson
Hitech Grand Prix+ 12,161
68
Jüri Vips
Hitech Grand Prix+ 14,879
74
Felipe Drugovich
UNI-Virtuosi+ 15,522
814
David Beckmann
Charouz Racing System+ 16,562
912
Lirim Zendeli
MP Motorsport+ 18,150
1010
Théo Pourchaire
ART Grand Prix+ 18,619
113
Zhou Guanyu
UNI-Virtuosi+ 19,583
1216
Roy Nissany
DAMS+ 21,141
139
Christian Lundgaard
ART Grand Prix+ 21,893
1420
Matteo Nannini
Campos Racing+ 23,047
151
Robert Szwarcman
Prema Racing+ 24,329
1625
Marino Sato
Trident+ 26,701
1715
Guilherme Samaia
Charouz Racing System+ 33,083
1822
Jack Aitken
HWA Racelab+ 35,937
196
Jehan Daruvala
Carlin+ 42,390
NSK24
Bent Viscaal
Trident
NSK21
Ralph Boschung
Campos Racing
NSK23
Alessio Deledda
HWA Racelab

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze