Daruvala dominuje w drugim sprincie F2 na Monzy

Junior Red Bulla Jehan Daruvala odniósł pewne zwycięstwo w drugim sobotnim wyścigu sprinterskim Formuły 2 na torze Monza, obejmując prowadzenie już na samym starcie i nie oddając go do mety.

Daruvala ruszył do popołudniowych zmagań z drugiego pola, jednak na dojeździe do pierwszej szykany pokonał Davida Beckmanna. Za ich plecami trwała walka między Bentem Viscaalem a Jürim Vipsem o trzecie miejsce. Właśnie w Rettifilo Ralph Boschung musiał przejechać przez dość wysokie krawężniki, aby uniknąć kontaktu z rywalem, natomiast Christian Lundgaard stracił tył swojego samochodu w środku tego zakrętu i obrócił się. Chwilę później Enzo Fittipaldi, który debiutuje w F2 w zespole Charouz, pojechał szeroko przez żwir, zaś Marino Sato musiał zjechać do boksów po nowe przednie skrzydło.

Na trzecim okrążeniu Theo Pourchaire wyprzedził lidera mistrzostw Oscara Piastri i awansował na siódme miejsce, zaś Guanyu Zhou znajdował się tuż za nimi. Walka została przerwana wykorzystaniem wirtualnego samochodu bezpieczeństwa na skutek kolizji w pierwszym zakręcie pomiędzy zespołowymi kolegami z HWA Racelab – Jakem Hughesem i Alessio Deleddą – zaś dla Hughesa był to koniec wyścigu. Wirtualna neutralizacja musiała zostać przedłużona do piątego okrążenia, ponieważ Guilherme Samaia stracił moc swojego silnika i mimo prób doturlania się do alei serwisowej, ta sztuka mu się nie udała. 

Na siódmym okrążeniu między Danem Ticktumem, Royem Nissanym i Deleddą o mało nie doszło do kontaktu w pierwszej szykanie. Izraelczyk musiał ratować się ucieczką na pobocze, a Ticktum dodatkowo omijać Deleddę. Nissany został później ukarany doliczeniem 5. sekund do jego wyniku wyścigu za niezastosowanie się do notatek dyrektora wyścigu w związku z linią jazdy na poboczu pierwszej szykany. Chwilę wcześniej w tym samym miejscu Szwarcman awansował na piąte miejsce po tym, jak Lawson pozwolił na manewr wyprzedzenia, aby uniknąć kontaktu. Dwa kółka później Rosjanin był już czwarty po wyprzedzeniu Vipsa w pierwszy Lesmo.

Walka o drugie miejsce wywiązała się na 13. kółku, kiedy to Beckmann musiał ratować się ucieczką na pobocze w pierwszym zakręcie podczas bardzo zaciekłej obrony przed atakami ze strony Viscaala. Na następnym okrążeniu Piastri po dłuższej jeździe za Pourchairem wyprzedził w końcu Francuza i przesunął się na siódme miejsce. Zhou próbował wykorzystać sytuacje, jednak lider mistrzostw zareagował w porę i obronił swoją lokatę.

W końcowych momentach wyścigu między piątym a ósmym kierowcą były bardzo małe różnice, a o dobry wynik w tej grupie walczyli Lawson, Vips, Piastri i Pourchaire. Pourchaire zaliczył duże zblokowanie kół w pierwszej szykanie i pojechał poboczem, co skutecznie wykorzystał Zhou. Beckmann robił co mógł, aby obronić chociaż drugie miejsce, jednak popełniony przez niego błąd na 19. okrążeniu spowodował, że Viscaal jeszcze bardziej naciskał na Niemca, ostatecznie go wyprzedzając.

Na przedostatnim okrążeniu Beckmanna wyprzedził również Szwarcman, dokonując tego po wewnętrznej szykany Ascari, zaś niedługo później z kierowca Camposa uporał się również Lawson.

Z kolei Daruvala nie miał najmniejszych problemów z zamianą pierwszego miejsca na pierwsze zwycięstwo w tegorocznym sezonie F2. Reprezentant Carlina pokonał resztę stawki o ponad sześć sekund. Drugie miejsce zajął Viscaal, zaś na najniższym stopniu podium stanął Szwarcman. Jako czwarty linię mety przekroczył Lawson, piąty był Beckmann, a najlepszą dziesiątkę zamknęli Vips, Piastri, Zhou, Boschung oraz Pourchaire.

Wyścig główny Formuły 2 z obowiązkową zmianą opon wystartuje w niedzielę o godzinie 10:25.

PNrKierowcaZespółRezultat
16
Jehan Daruvala
Carlin21 okr.
224
Bent Viscaal
Trident+ 6,114
31
Robert Szwarcman
Prema Racing+ 9,388
47
Liam Lawson
Hitech Grand Prix+ 9,962
520
David Beckmann
Campos Racing+ 10,829
68
Jüri Vips
Hitech Grand Prix+ 11,172
72
Oscar Piastri
Prema Racing+ 11,735
83
Zhou Guanyu
UNI-Virtuosi+ 12,215
921
Ralph Boschung
Campos Racing+ 12,945
1010
Théo Pourchaire
ART Grand Prix+ 15,425
115
Daniel Ticktum
Carlin+ 15,649
1212
Lirim Zendeli
MP Motorsport+ 17,800
1311
Richard Verschoor
MP Motorsport+ 21,707
149
Christian Lundgaard
ART Grand Prix+ 25,467
1517
Marcus Armstrong
DAMS+ 26,811
1614
Enzo Fittipaldi
Charouz Racing System+ 33,214
174
Felipe Drugovich
UNI-Virtuosi+ 35,354
1816
Roy Nissany
DAMS+ 40,049
1923
Alessio Deledda
HWA Racelab+ 43,472
2025
Marino Sato
Trident+ 1:22,126
NSK22
Jake Hughes
HWA Racelab
NSK15
Guilherme Samaia
Charouz Racing System

Wesprzyj nas na Patronite.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze