Verschoor zdominował wyścig F2 dzięki lepszej strategii na starcie

Richard Verschoor odniósł przekonujące zwycięstwo w niedzielnym wyścigu Formuły 2 na austriackim torze Red Bull Ring, decydując się na start na oponach typu slick na przesychającej nawierzchni. Drugie miejsce po karze dla Roberto Merhiego zajął Jehan Daruvala, a na najniższym stopniu podium stanął Logan Sargeant.

Po nocnych i porannych opadach deszczu, asfalt pozostawał mokra, choć świecące słońce oraz już częściowo obecna sucha linia powodowała, że kierowcy na drugi przejazd mogli spróbować założyć slicki. Temperatury nie były zbyt wysokie – temperatura powietrza wynosiła 14,5°C, a toru – 31,6°C. Niektórzy zawodnicy postawili na opony deszczowe, a część z kolei od razu ruszyła na ogumieniu przeznaczonym na suchą nawierzchnię.

Po zgaśnięciu czerwonych świateł ruszający z pole position Frederik Vesti stracił aż dwie pozycje na rzecz Jüriego Vipsa oraz Ayumu Iwasy, którzy wysunęli się na pierwsze i drugie miejsce. Vesti w czwartym zakręcie był jednak w stanie odzyskać lokatę od Iwasy, choć w tym samym czasie Vips odjechał na prowadzeniu już na ponad sekundę. Świetnym manewrem wyprzedzania po zewnętrznej przedostatniego zakrętu na Jacku Doohanie i awansował w ten sposób na czwarte miejsce.

Kiedy to wszystko miało miejsce, z tyłu stawki na wyjeździe z pierwszego zakrętu doszło do kolizji Liama Lawsona oraz Cema Bölükbaşiego, zaś w trzecim zakręcie szeroki wyjazd zaliczył Marcus Armstrong, który podczas próby powrotu na tor został uderzony przez rywala i swój wyścig zakończył na poboczu. Z powodu drugiego incydentu na tor wyjechał samochód bezpieczeństwa na drugim okrążeniu.

Wyścig został wznowiony na początku piątego okrążenia. Vips natychmiast objął ekstremalnie wewnętrzną linię jazdy na dojeździe do pierwszego zakrętu, aby spróbować schłodzić swoje deszczowe opony, lecz jednocześnie był w stanie odjechać od Vestiego na kilka dziesiątych sekundy. Na ósmym miejscu znajdował się Verschoor, który był najwyżej sklasyfikowanym kierowcą jadącym na slickach i wkrótce awansował o dwie pozycje. Spore problemy miał z kolei aktualny lider mistrzostw Felipe Drugovich, który stracił mnóstwo miejsc na szóstym okrążeniu i spadł na 19. lokatę.

Verschoor już na następnym okrążeniu był liderem, ponieważ tor przesechł na tyle, że jazda na oponach deszczowych nie miała większego sensu. Holender dosłownie objechał rywali będących na bardziej zachowawczej strategii i wkrótce miał 3 sekundy przewagi nad resztą stawki. Na drugie miejsce awansował Daruvala, a trzeci był Merhi, który powrócił do F2 na ten weekend w zastępstwie za kontuzjowanego Ralpha Boschunga. Zawodnicy na deszczówkach zostali w ten sposób zmuszeni do zaliczenia obowiązkowego pit stopu po slicki i powrócili na tor w drugiej dziesiątce klasyfikacji wyścigu. Vesti, który znajdował wcześniej na prowadzeniu, jechał dopiero na 12. pozycji i tracił do lidera aż 53,5 sekundy.

Na 11. okrążeniu Merhi jechał już na drugim miejscu – Daruvala popełnił mały błąd na hamowaniu do trzeciego zakrętu, jednak to wystarczyło, aby Hiszpan objął nieco węższą linię jazdy i znalazł się przed protegowanym Red Bulla. Zaraz po tym Daruvala pojawił się w boksach, aby zamienić supermiękkie opony na pośrednie ogumienie. Verschoor w tym czasie miał już 8 sekund przewagi nad Merhim, który z kolei zjawił się u swoich mechaników na końcu 13. kółka.  

Sam Verschoor postanowił zmienić opony po przejechaniu 15 okrążeń, ale bezproblemowo pozostał na prowadzeniu, mając 5 sekund przewagi nad Daruvalą. Merhi po swoim pit stopie stoczył zwycięski pojedynek obronny z Sargeantem w walce o trzecią lokatę, zaś tuż za nimi podążał Enzo Fittipaldi, zamykając czołową piątkę.

Na półmetku wyścigu nieco lepsze tempo prezentował Daruvala, który stopniowo zmniejszał stratę wobec lidera Verschoora. Holender jednak był w stanie odpowiedzieć i starał się utrzymywać ponad 3-sekundową przewagę, a niedługo później powiększył ją do czterech sekund.

Od tego momentu sytuacja znacząco się uspokoiła. Postęp w czołówce odnotowywał w zasadzie tylko jadący na ósmym miejscu wcześniejszy lider Vesti, który po kilku manewrach wyprzedzania zaczął wywierać nacisk na aktualnego mistrza Formuły 3 – Dennisa Haugera. Duńczyk jednak pogoni za podopiecznym Red Bulla kilkukrotnie przekraczał limity toru, za co już wcześniej otrzymał karę doliczenia 5 sekund, a wkrótce sędziowie przyznali mu kolejne 5 sekund. Wielu innych kierowców także miało problemy z utrzymaniem się wewnątrz białych linii: podobną karę otrzymali także Iwasa, Calan Williams, Jack Doohan czy też Liam Lawson.

Na ostatnich okrążeniach Merhi zbliżył się znacząco do Daruvali i szykował się na atak na drugą pozycję. Manewr wyprzedzania Hiszpan wyprowadził na przedostatnim okrążeniu, lecz w tym samym czasie otrzymał karę 5 sekund za wielokrotne przekraczanie limitów toru, więc mimo to nie zakończył wyścigu na podium.

Żadnych problemów nie miał Verschoor, który odniósł dominujące zwycięstwo na Red Bull Ringu. Holender jednak na okrążeniu zjazdowym zatrzymał się na poboczu, prawdopodobnie z powodu obaw o ilość paliwa, która jest wymagana po rywalizacji w celu przejścia badania technicznego. Daruvala pozostał na drugim miejscu po karze Merhiego, zaś trzecia lokata przypadła Sargeantowi. Czwartą pozycję zajął Fittipaldi, zaś Merhi ostatecznie został sklasyfikowany na piątym miejscu. Szósty był Hauger, siódma lokata przypadła Hughesowi, a czołową dziesiątkę zamknęli Caldwell, Iwasa i Vips.

Kolejnym przystankiem w tegorocznym kalendarzu Formuły 2 będzie runda we Francji na torze w Le Castellet, która odbędzie się za 2 tygodnie w dniach 22-24 lipca.

PNrKierowcaZespółRezultat
16
Logan Sargeant
Carlin40 okr.
222
Enzo Fittipaldi
Charouz Racing System+ 0,514
315
Roberto Merhi
Campos Racing+ 1,618
41
Dennis Hauger
Prema Racing+ 5,999
524
Jake Hughes
Van Amersfoort Racing+ 10,137
614
Olli Caldwell
Campos Racing+ 12,152
717
Ayumu Iwasa
DAMS+ 13,145
88
Jüri Vips
Hitech Grand Prix+ 13,872
916
Roy Nissany
DAMS+ 14,442
105
Liam Lawson
Carlin+ 15,964
1111
Felipe Drugovich
MP Motorsport+ 19,006
122
Jehan Daruvala
Prema Racing+ 19,635
1310
Théo Pourchaire
ART Grand Prix+ 19,842
149
Frederik Vesti
ART Grand Prix+ 26,760
1521
Calan Williams
Trident+ 28,949
164
Marino Sato
Virtuosi Racing+ 32,056
1712
Clement Novalak
MP Motorsport+ 58,606
1825
Amaury Cordeel
Van Amersfoort Racing+ 1 okr.
193
Jack Doohan
Virtuosi Racing+ 1 okr.
NSK23
Cem Bölükbasi
Charouz Racing System
NSK7
Marcus Armstrong
Hitech Grand Prix
DSK20
Richard Verschoor
Trident

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze