Lawson wygrywa na Spa po starcie z piątego pola

Liam Lawson, który w piątek wziął udział w treningu Formuły 1 wraz z AlphaTauri, odniósł dominujące zwycięstwo w sprinterskim wyścigu Formuły 2 na belgijskim torze Spa-Francorchamps. Drugie miejsce zajął Jack Doohan, a na najniższym stopniu podium stanął Ralph Boschung w swoim powrocie do serii po problemach zdrowotnych.

W przeciwieństwie do piątkowych kwalifikacji, które zostały zakłócone przez opady deszczu, sobotni wyścig rozpoczął się przy suchym torze, lecz jednocześnie zachmurzonym niebie. Temperatura powietrza wynosiła tylko 16°C, a asfaltu – 21°C. Szansa na deszcz wynosiła 20 procent. Do wyścigu nie przystąpił Jehan Daruvala, który miał ustawić się na drugim polu.

Boschung zaliczył idealny start z pole position i przewodził stawce na dojeździe do pierwszego zakrętu – La Source. Za jego plecami w dość niekonwencjonalny sposób na drugie miejsce awansował Lawson, który wykorzystał trawę przy betonowej barierce przy alei serwisowej, jednocześnie nie tracąc kontroli nad swoim bolidem, aby awansować z piątego pola na drugie miejsce. Dobry początek zaliczył także lider mistrzostw i zdobywca pole position do niedzielnego wyścigu głównego Felipe Drugovich, który z 10. pozycji przesunął się na szóstą lokatę.

Już na drugim okrążeniu doszło do zmiany pozycji lidera. Lawson napędził się na dojeździe do Eau Rouge oraz Raidillon, aby następnie wyprzedzić Boschunga na prostej Kemmel. Natychmiast starał się on odskoczyć od rywala na ponad sekundę, aby Boschung nie miał możliwości aktywacji DRS-u, jednak ta sztuka mu się nie udała. Za Boschungiem podążał teraz Richard Verschoor, który także skorzystał na pechu Daruvali, a czwarta pozycja należała do Doohana, który do rywalizacji przystąpił z siódmej lokaty.

Kilka okrążeń później Lawson ostatecznie był w stanie odskoczyć od Boschunga, który sam z kolei miał znaczną przewagę nad Verschoorem. To właśnie Holender szybko znalazł się pod ogromnym naciskiem ze strony Doohana, który wyprowadził skuteczny manewr wyprzedzania na szóstym okrążeniu, aby w ten sposób awansować na prowizoryczne podium.

W ślady Doohana starał się pójść także jadący na piątym miejscu Théo Pourchaire, jednak Francuz podczas naciskania popełnił kilka niewymuszonych błędów, w wyniku czego nie był w stanie wyprowadzić skutecznego ataku.

Na 11. okrążeniu wyścig został przerwany wyjazdem samochodu bezpieczeństwa. Logan Sargeant, który jechał na 9. miejscu, stracił panowanie nad tyłem swojego bolidu na wyjeździe z szybkiego zakrętu Pouchon i rozbił się o okalające tor bandy. Amerykaninowi na szczęście nic się nie stało, jednak był to dla niego przedwczesny koniec wyścigu.

W wyścigu sprinterskim nie ma co prawda obowiązku zmiany opon, jednak spora grupa kierowców zdecydowała się właśnie na ten ruch. Wśród nich, którzy zjechali po miękkie ogumienie znalazł się chociażby Drugovich, który był szósty, a powrócił na tor na 12. pozycji, a także Dennis Hauger oraz siedmiu innych kierowców.

Wyścig został wznowiony na 15. okrążeniu, na 5 kółek przed końcem. Podczas restartu Lawson nie miał żadnego problemu z utrzymaniem prowadzenia i ponownym odskoczeniem od drugiego Boschunga na ponad sekundę. Wszystkie oczy jednak były zwrócone na Drugovicha, który znajdował się na czele grupy kierowców jadących na miękkich oponach.

Już w pierwszym zakręcie Brazylijczyk wyprzedził zespołowego kolegę, Clementa Novalaka, a następnie Les Combes stoczył pojedynek z Jüri Vipsem. Brazylijczyk jednak skorzystał z pobocza, aby nie zderzyć się z rywalem, po czym oddał pozycję. Szybko jednak pokonał Nowozelandczyka, a następnie Ayumu Iwasę oraz Enzo Fittipaldiego. Na początku przedostatniego okrążenia przesunął się na swoją oryginalną szóstą pozycje dzięki sprawnemu pokonaniu Marcusa Armstronga.

Drugovich awansował na piąte miejsce w ostatniej szykanie po bezproblemowym wyprzedzeniu Pourchaire’a, zaś wkrótce był już czwarty po uporaniu się z Verschoorem. Kiedy to się działo, w Les Combes na ostatnim okrążeniu Doohan wyprzedził po zewnętrznej Boschunga i awansował na drugie miejsce. Do końca nie doszło już do zmiany pozycji w czołówce.

W ten sposób Lawson, który w piątek wziął udział w treningu F1 dla AlphaTauri, zdeklasował stawkę i odniósł przekonujące zwycięstwo w sprinterskim wyścigu F2 na Spa-Francorchamps. Drugie miejsce zajął Doohan, zaś na najniższym stopniu podium stanął Boschung w swoim powrocie do serii po problemach zdrowotnych. Drugovich był jedynym kierowcą, który wykorzystał zmianę opon na korzyść i przekroczył linię mety na czwartej pozycji. Piąty był Verschoor, szósta lokata przypadła Pourchaire’owi, a czołową dziesiątkę zamknęli Armstrong, Beckmann, Iwasa oraz Hauger.

Niedzielny wyścig główny F2 rozpocznie się o godzinie 10:20.

PNrKierowcaZespółRezultat
15
Liam Lawson
Carlin18 okr.
23
Jack Doohan
Virtuosi Racing+ 3,868
315
Ralph Boschung
Campos Racing+ 5,718
411
Felipe Drugovich
MP Motorsport+ 6,360
520
Richard Verschoor
Trident+ 8,407
610
Théo Pourchaire
ART Grand Prix+ 8,686
77
Marcus Armstrong
Hitech Grand Prix+ 9,422
824
David Beckmann
Van Amersfoort Racing+ 10,065
917
Ayumu Iwasa
DAMS+ 10,833
101
Dennis Hauger
Prema Racing+ 11,134
1116
Roy Nissany
DAMS+ 11,615
124
Marino Sato
Virtuosi Racing+ 14,089
1322
Enzo Fittipaldi
Charouz Racing System+ 15,801
148
Jüri Vips
Hitech Grand Prix+ 16,393
159
Frederik Vesti
ART Grand Prix+ 16,767
1621
Calan Williams
Trident+ 17,669
1712
Clement Novalak
MP Motorsport+ 18,553
1825
Amaury Cordeel
Van Amersfoort Racing+ 18,594
1923
Tatiana Calderón
Charouz Racing System+ 19,044
2014
Lirim Zendeli
Campos Racing+ 23,207
NSK6
Logan Sargeant
Carlin
NSK2
Jehan Daruvala
Prema Racing

Redakcja ŚwiatWyścigów.pl jest na miejscu tego wydarzenia. Jeśli chcesz czytać więcej materiałów prosto z toru, postaw nam kawę!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze