Doohan wygrywa na zakończenie sezonu F3, Trident mistrzem zespołów

Jack Doohan zwyciężył w niedzielnym, kończącym sezon wyścigu Formuły 3 na rosyjskim torze Sochi Autodrom po zaciętej walce z zespołowym kolegą z ekipy Trident, Clementem Novalakiem. Sam zespół wywalczył mistrzostwo wśród zespołów, pokonując Premę różnicą sześciu punktów.

Po zgaśnięciu czerwonych świateł dobrym start zaliczył ruszający z pole position Jack Doohan, który na dojeździe do pierwszego zakrętu pokrył atak ze strony zespołowego kolegi z zespołu Trident, Clementa Novalaka. Niedługo później z zajmującym drugie miejsce Brytyjczykiem próbował uporać się Johnathan Hoggard, lecz bezskutecznie, przez co kolejność w czołówce pozostała bez zmian.  Spory awans zaliczył nowy mistrz F3 Dennis Hauger, który z dziewiątego pola przesunął się na szóste miejsce, unikając małego chaosu wokół niego w drugim zakręcie.

To właśnie tam doszło do kolizji, w którym Caio Collet uderzył w tylne lewe koło Aleksandra Smolara, w wyniku czego samochód został na chwilę podbity w powietrze. Z kolei w bolidzie Colleta doszło do zbyt poważnych uszkodzeń, które nie pozwoliły mu na kontynuację rywalizacji, choć obyło się bez neutralizacji wyścigu.

Hauger zamierzał szybko przebić się bliżej ścisłej czołówki, jednak przeszkodził mu w tym Juan Manuel Correa. Na czwartym okrążeniu między kierowcą Premy a Amerykaninem doszło do zaciętego pojedynku, z którego górą wyszedł drugi z zawodników. Ich walkę wykorzystał Logan Sargeant, który najpierw wyprzedził Haugera, a następnie uporał się z Correą i awansował na piąte miejsce. Hauger po tych manewrach został dość wyraźnie wybity z rytmu, ponieważ już na następnym okrążeniu Victor Martins również pokonał Duńczyka.

W międzyczasie doszło do zmiany na trzecim miejscu. Frederik Vesti wykorzystał system DRS i wyprzedził Hoggarda na dojeździe do drugiego zakrętu. Z kolei Doohan kontynuował jazdę na prowadzeniu, mając ponad pół sekundy przewagi nad Novalakiem, zaś sam Vesti miał już 3 sekundy straty.

Walka o szóste miejsce trwała z kolei w najlepsze, a zaangażowanych w nią było aż pięciu kierowców. Hauger wciąż bezskutecznie próbował wyprzedzić nieco wolniej jadących rywali, jednak podczas próby wyprzedzenia Olivera Rasmussena został uderzony w tylne prawe koło i obrócił się. Udało mu się wrócić do wyścigu, lecz spadł na koniec stawki. Za spowodowanie kolizji Rasmussen otrzymał karę doliczenia 10. sekund. Na tym chaosie najbardziej skorzystał jego zespołowy kolega z Premy, Arthur Leclerc, który przesunął się na siódme miejsce, pokonując między innymi Correę.

Na dziewiątym okrążeniu doszło do zaciętej walki o prowadzenie między zespołowymi kolegami z Tridentu. Novalak próbował wyprzedzić Doohana po zewnętrznej drugiego zakrętu, jednak Doohan zblokował swoje koła, a Brytyjczyk musiał ratować się ucieczką na pobocze, aby uniknąć kontaktu. Mimo chwilowego prowadzenia, Novalak wiedział, że wyprzedzenie poza torem nie było legalne i szybko oddał pierwsze miejsce Doohanowi, szykując się na kolejny atak. Sam Trident chciał jednak zachować dublet i nakazał swoim kierowcom na zaprzestanie walki.

 

Na wewnętrznym pojedynku w ekipie Trident mocno skorzystał Vesti, który zniwelował kilkusekundową stratę i stał się zagrożeniem dla zespołu, który miał szansę na pokonanie Premy w walce o mistrzostwo zespołów Formuły 3. Wkrótce Doohan został poproszony o przepuszczenie Novalaka, a następnie obronę pozycji przed Vestim, lecz Australijczyk nie zastosował się do tej prośby i kontynuował jazdę na prowadzeniu. Z kolei Martins na 15. okrążeniu w drugim zakręcie wyprzedził Correę i Ayumu Iwasę, dzięki czemu awansował na ósme miejsce.

Pod koniec wyścigu zużycie opon zaczęło dawać się we znaki. W zakręcie 11 przed drugą prostą na pobocze wyjechali zarówno Doohan, jak i Vesti, lecz obaj byli w stanie powrócić na tor. Na następnym okrążeniu Novalak zaatakował Doohana w drugim zakręcie, jednak Australijczyk mocno ryzykował, aczkolwiek odzyskał swoje prowadzenie w długim lewym trzecim zakręcie.

 

Novalak dość gwałtownie stracił tempo i dystans względem Doohana i szybko znalazł się pod ogromną presją ze strony Vestiego, który był w stanie pokonać swojego rywala na trzy okrążenia przed końcem na drugiej prostej z wykorzystaniem systemu DRS. Taka sytuacja wciąż jednak była na rękę Tridentowi, który przy obecnym układzie w stawce wciąż miał szansę na mistrzostwo.

Doohan ostatecznie odniósł przekonujące zwycięstwo na zakończenie sezonu Formuły 3. Dzięki wygranej Australijczyka i trzeciemu miejscowi Novalaka, Trident przypieczętował mistrzostwo wśród zespołów. Drugie stopień na podium zajął z kolei Vesti.

Czwarta lokata przypadła Sargeantowi, piąty był Jak Crawford, szóstą pozycję wywalczył Johnathan Hoggard, a najlepszą dziesiątkę uzupełnili Leclerc, Martins, Iwasa i Caldwell.

W ten sposób zakończył się tegoroczny sezon Formuły 3. Jeszcze w piątek mistrzostwo kierowców wywalczył Hauger, który w niedzielnym wyścigu zajął odległe, 24. miejsce, zaś Trident zdobył mistrza zespołów, pokonując w ostatecznym rozrachunku zespół Prema.  

PNrKierowcaZespółRezultat
14
Jack Doohan
Trident20 okr.
27
Frederik Vesti
ART Grand Prix+ 3,111
35
Clement Novalak
Trident+ 3,758
429
Logan Sargeant
Charouz Racing System+ 7,445
510
Jak Crawford
Hitech Grand Prix+ 9,695
627
Johnathan Hoggard
Jenzer Motorsport+ 10,368
72
Arthur Leclerc
Prema Racing+ 15,281
817
Victor Martins
MP Motorsport+ 18,860
911
Ayumu Iwasa
Hitech Grand Prix+ 23,641
103
Olli Caldwell
Prema Racing+ 25,738
119
Juan Manuel Correa
ART Grand Prix+ 26,855
1226
Calan Williams
Jenzer Motorsport+ 27,370
1324
Kaylen Frederick
Carlin Buzz Racing+ 36,227
1425
Jonny Edgar
Carlin Buzz Racing+ 36,732
156
David Schumacher
Trident+ 37,208
1622
Amaury Cordeel
Campos Racing+ 37,583
1714
Matteo Nannini
HWA Racelab+ 38,944
1819
Tijmen van der Helm
MP Motorsport+ 43,183
1928
Filip Ugran
Jenzer Motorsport+ 52,999
2031
Zdenek Chovanec
Charouz Racing System+ 58,271
2130
Ayrton Simmons
Charouz Racing System+ 58,635
2220
László Tóth
Campos Racing+ 1:02,130
238
Aleksandr Smolar
ART Grand Prix+ 1:08,788
241
Dennis Hauger
Prema Racing+ 1:38,800
2515
Oliver Rasmussen
HWA Racelab+ 2 okr.
2612
Roman Staněk
Hitech Grand Prix+ 2 okr.
2721
Lorenzo Colombo
Campos Racing+ 3 okr.
NSK23
Ido Cohen
Carlin Buzz Racing
NSK16
Rafael Villagómez
HWA Racelab
NSK18
Caio Collet
MP Motorsport

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze