Spektakularne zwycięstwo kierowcy Audi, Lucasa di Grassi

Fabryczny kierowca Audi, Lucas di Grassi, po raz pierwszy w tym sezonie zwyciężył w wyścigu Formuły E rozgrywanym w Mexico City. Wygrana pozwoliła mu zmniejszyć stratę do prowadzącego w tabeli Sébastiena Buemi do pięciu punktów. Jego kolega z zespołu, Daniel Abt, mijając linię mety jako siódmy, zgromadził kolejne punkty.

Czwarty wyścig sezonu, a jedyny rozgrywany na profesjonalnym torze wyścigowym, był najlepszą reklamą serii wyścigów pojazdów napędzanych wyłącznie elektrycznie. Główną rolę podczas imprezy na torze Autódromo Hermanos Rodríguez w Mexico City odgrywał kierowca Audi, Lucas di Grassi. Brazylijczyk startował z miejsca piętnastego. Już na początku stał się „ofiarą” wypadku spowodowanego przez auta rywali i po zaledwie dwóch okrążeniach, podczas pierwszej przerwy bezpieczeństwa, musiał zjechać do pit-stopu, by wymienić tylny spojler. Ten niespodziewany wypadek sprawił, że di Grassi spadł na ostatnie miejsce. W związku z tym, inżynierowie zespołu musieli podjąć ogromnie ryzyko i zarządzili kolejny zjazd do pit-stopu na osiemnastym z 45 okrążeń, podczas drugiej przerwy bezpieczeństwa. Di Grassi musiał nie tylko mocno oszczędzać energię elektryczną, by przejechać więcej niż normalnie przewidziana połowa dystansu wyścigu, ale musiał też mieć nadzieję, że ścigający go kierowcy będą tracić czas w licznych pojedynkach. Strategia okazała się trafna. Po 45 okrążeniach, di Grassi minął linię mety z przewagą 1,966 sekundy nad kolejnym rywalem. W akumulatorze zostało mu tylko 2% energii, co jednak wystarczyło na wykonanie zwycięskich kółek przed główną trybuną.

Dla jego kolegi z zespołu, Daniela Abta, dzień wyścigu rozpoczął się sensacyjnie. Niemiec zdobył swoje drugie w wyścigach Formuły E pole position. Niestety stracił je, gdy podczas późniejszej kontroli stwierdzono zbyt niskie ciśnienie powietrza w oponach jego samochodu. Karnie przeniesiony na pozycję osiemnastą, Abt postawił wszystko na jedną kartę, co również się opłaciło, bo wyścig zakończył na miejscu siódmym, zdobywając kolejne sześć punktów. Po czterech z dwunasty wyścigów szeonu, ABT Schaeffler Audi Sport zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji zespołowej.

Kolejny wyścig Formuły E odbędzie się 13 maja w Monako.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski
Przemysław Garczyński

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1