Di Grassi wygrywa drugi wyścig z rzędu, Vergne mistrzem Formuły E

Ustępujący mistrz Formuły E Lucas di Grassi odniósł zwycięstwo w pierwszym wyścigu weekendu na ulicach Nowego Jorku. Brazylijczyk pokonał swojego zespołowego kolegę Daniela Abta oraz Sebastiena Buemiego.

Buemi przystępował do wyścigu z pole position i utrzymał prowadzenie po starcie. Ruszający z drugiego pola Mitch Evans miał problemy techniczne i musiał wycofać się po przejechaniu zaledwie kilkunastu metrów, a drugie miejsce objął dzięki temu Nicolas Prost, za którym znalazł się Abt. Zmuszony do ominięcia samochodu Evansa, Jerome d’Ambrosio spadł za swojego zespołowego kolegę Jose Marię Lópeza, po czym zderzył się z nim w pierwszym zakręcie i obaj kierowcy zespołu Dragon musieli odwiedzić aleję serwisową w celu dokonania napraw.

Abt już na pierwszym okrążeniu przesunął się na drugą pozycję wyprzedzając Prosta, który to na kolejnym kółku spadł również za Nelsona Piqueta Jr. oraz Toma Dillmanna. Do przodu przebijali się również di Grassi – który po starcie z 11 pola awansował na szóstą lokatę – oraz walczący o tytuł Sam Bird, który odrobił pięć pozycji po starcie z 14. pola. Lider klasyfikacji generalnej Jean-Eric Vergne zdołał awansować w pierwszej fazie wyścigu zaledwie na 15. lokatę.

Francuz następnie skorzystał na agresywnym ataku Felixa Rosenqvista na Antonio Felixie da Coście, aby wyprzedzić ich obu, po czym dogonił i wyprzedził Alexa Lynna, a na 16. okrążeniu znalazł się również przed Birdem, który zdążył stracić jeszcze jedną lokatę na rzecz Andre Lotterera – Brytyjczyk później powrócił jednak na dziewiąte miejsce, wyprzedzając Maro Engela.

Już na szóstym okrążeniu skuteczny atak na Buemiego przypuścił Abt, a do czasu zjazdów do boksów w połowie wyścigu na drugie miejsce awansował di Grassi, wyprzedzając po drodze nie tylko Szwajcara, ale również Dillmanna oraz Piqueta.

Praktycznie cała stawka zjechała do boksów jednocześnie, na 22. okrążeniu, i powróciła na tor w niezmienionej kolejności. Wyjątkiem był Piquet, który miał problemy techniczne z drugim samochodem i musiał przedwcześnie zakończyć swój wyścig.

Dwa okrążenia później di Grassi zaatakował Abta na dojeździe do szykany i objął prowadzenie, które utrzymał już do samego końca. Niemiec myślał o kontrataku, lecz zespół Audi polecił swoim kierowcom zachowanie nowej kolejności i tak dojechali oni do mety. Buemi zachował trzecie miejsce, przed Dillmannem oraz Vergnem, który został przepuszczony przez swojego zespołowego kolegę Lotterera, czym zapewnił sobie punkty potrzebne do wywalczenia tytułu mistrzowskiego na jeden wyścig przed końcem sezonu.

Ósmy na metę przyjechał Maro Engel, który wyprzedził Birda na 35. okrążeniu, tuż przed wyjazdem samochodu bezpieczeństwa po wypadku Lynna w piątym zakręcie. Wyścig został przez to skrócony o dwa okrążenia, a końcowy sprint do linii mety nie przyniósł żadnych znaczących zmian. Punktowaną dziesiątkę uzupełnił Prost.

P Nr Kierowca Zespół   Rezultat
1 1 Lucas di Grassi Audi Sport Abt Shaeffler 43 okr/
2 66 Daniel Abt Audi Sport Abt Shaeffler + 0,965
3 9 Sébastien Buemi Renault e.dams + 2,583
4 4 Tom Dillmann Venturi Formula E Team + 4,090
5 25 Jean-Éric Vergne Techeetah + 4,679
6 23 Nick Heidfeld Mahindra Racing + 5,142
7 18 André Lotterer Techeetah + 5,810
8 5 Maro Engel Venturi Formula E Team + 6,312
9 2 Sam Bird DS Virgin Racing + 6,833
10 8 Nicolas Prost Renault e.dams + 8,389
11 28 António Félix da Costa MS&AD Andretti Formula E + 9,114
12 27 Stéphane Sarrazin MS&AD Andretti Formula E + 13,242
13 7 Jérôme d'Ambrosio Dragon Racing + 13,805
14 19 Felix Rosenqvist Mahindra Racing + 35,452
15 68 Luca Filippi NIO Formula E Team + 1 okr.
NSK 36 Alex Lynn DS Virgin Racing  
NSK 3 Nelson Piquet Jr Panasonic Jaguar Racing  
NSK 6 José María López Dragon Racing  
NSK 20 Mitch Evans Panasonic Jaguar Racing  
  16 Oliver Turvey NIO Formula E Team  

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski
Przemysław Garczyński

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1