Pourchaire dołącza do McLarena na resztę sezonu IndyCar z wyjątkiem Indianapolis 500

Théo Pourchaire poprowadzi bolid #6 McLarena we wszystkich pozostałych wyścigach sezonu IndyCar z wyłączeniem Indy 500. Francuz zastąpi tym samym Davida Malukasa, który opuścił pierwsze cztery wyścigi sezonu i został zwolniony z kontraktu. Kierowca na Indy 500 zostanie ogłoszony wkrótce.

Wszystkie zawirowania to pokłosie wypadku na rowerze górskim i kontuzji lewego nadgarstka, którą odniósł David Malukas w drugi weekend lutego. Początkowo prognozowano, że Amerykanin wyzdrowieje pomiędzy wyścigami w Thermal i Long Beach i będzie gotowy na ściganie na ulicach kalifornijskiego miasta. Tak się jednak nie stało, a data jego powrotu przesuwała się coraz bardziej. Ostatecznie po czterech opuszczonych wyścigach McLaren aktywował klauzulę, która pozwoliła zwolnić Malukasa i zaczął poszukiwania jego następcy.

Głównymi faworytami do zajęcia miejsca Amerykanina byli jego zastępcy w rundach, w których był nieobecny. Callum Ilott już wcześniej był obserwowany przez McLarena, jednak nakładający się terminarz serii WEC sprawiłby, że opuściłby wiele rund IndyCar. Pourchaire nie miał doświadczenia w amerykańskiej serii, ale świetnie zaprezentował się w dwóch wyścigach, w których brał udział i był w stanie zrezygnować z jazdy w serii Super Formula na rzecz ścigania się za Atlantykiem.

W McLarenie najpierw sprawdzili Francuza w teście na torze owalnym w Gateway, a kiedy upewnili się, że będzie w stanie brać udział w rundach na owalach, podpisali z nim kontrakt. Ten test nie oznacza jednak, że Pourchaire wystąpi w najważniejszym wyścigu sezonu – Indy 500. McLaren woli postawić na kierowcę, który ma doświadczenie w tym wyścigu. Takim człowiekiem jest Ilott, który ma wtedy wolny weekend i ma na koncie dwa starty w „pięćsetce” w tym udany zeszłoroczny, w którym zajął dwunaste miejsce.

„Jesteśmy podekscytowani możliwością dalszej współpracy z Théo” – powiedział Gavin Ward, szef zespołu. „Udowodnił, że szybko się uczy i wierzymy, że jego umiejętności i nastawienie do nauki będą wspierać jego rozwój, gdy poczuje się bardziej komfortowo w ściganiu się w serii IndyCar. Teraz chodzi o dalszy rozwój i przekuwanie zdobytej wiedzy w wyniki wraz z zespołem nr 6”.

„Seria IndyCar to jedne z najlepszych wyścigów w motorsporcie i teraz mogę to powiedzieć na podstawie doświadczenia” – powiedział Pourchaire. „Jestem podekscytowany możliwością podjęcia tego wyzwania z Arrow McLarenem przez resztę sezonu. To wyjątkowa szansa i jestem zaangażowany w naukę i doskonalenie umiejętności w każdy weekend wyścigowy. Pierwsze dwa wyścigi z zespołem podobały mi się i wiem, że mamy duży potencjał. Oczywiście chciałbym podziękować Zakowi [Brownowi], Gavinowi [Wardowi] i Tony’emu [Kanaanowi], a także zespołowi Sauber F1 za umożliwienie tego wszystkiego.”

Pierwszy wyścig Pourchaire’a jako etatowego kierowcy McLarena – Grand Prix Indianapolis na nitce drogowej toru – już w sobotę o 21:00. Relacja tekstowa jak zwykle na ŚwiatWyścigów.pl.

Źródło: mclaren.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze