Pole position Topraka Razgatlıoğlu i zwycięstwo Jonathana Rei w pierwszym wyścigu podczas rundy WSBK w Assen

Jonathan Rea wygrał pierwszy wyścig na torze w Assen podczas drugiej rundy mistrzostw świata World Superbike. Irlandczyk pokonał Topraka Razgatlıoğlu, który startował z pole position, a także Álvaro Bautista, który utrzymywał święte tempo w drugiej połowie wyścigu. Zawodnik Kawasaki został liderem klasyfikacji mistrzostw świata.

Najlepszy w treningach był zawodnik Ducati, Álvaro Bautista. Za nim uplasował się Toprak Razgatlıoğlu z Yamahy, a następnie Jonathan Rea na Kawasaki. Świetne tempo pokazał tegoroczny debiutant, Iker Lecuona, który po treningach plasował się na czwartej pozycji.

Superpole

Na początku dobrze jechał Iker Lecuona, jednak w pewnym momencie wyjechał on szeroko- uplasował się więc jedynie na szóstej pozycji na początku kwalifikacji. Jeden z pierwszych, lepszych czasów ustanowił Jonathan Rea, jadąc 1:34, 323 i zostając liderem sesji. Jego zespołowy partner, Alex Lowes, pojechał trzy dziesiąte wolniej i wskoczył na drugą pozycję. O wiele lepiej swoje szybkie okrążenie zakończył jednak Toprak Razgatlıoğlu, wykręcając 1:33,846 i zostając liderem w sesji z przewagą prawie pół sekundy.

Na dziesięć minut do końca kwalifikacji, Razgatlıoğlu był na prowizorycznym pole position, a za nim plasowali się Jonathan Rea, Alex Lowes, Andrea Locatelii i Álvaro Bautista. Chwilę później Rinaldi, jadący za Bautistą, zaliczył potężną wywrotkę w bardzo szybkim zakręcie – Włochowi jednak nic się nie stało. Na szybkim okrążeniu był wtedy aktualny mistrz świata z Yamahy, ale żółte flagi przeszkodziły mu w pojechaniu jeszcze szybciej.

Powracający do mistrzostw po kontuzji van der Mark awansował na szesnaste miejsce, a inny zawodnik BMW, Scott Redding, znalazł się w pierwszej dziesiątce.  Inni zawodnicy, po krótkiej wizycie w boksach, wyjechali na tor i zaczęli hurtowo poprawiać swoje rezultaty - tak oto, Iker Lecuona chwilowo został zepchnięty na miejsce 23.

Pod koniec sesji z problemami zmagał się Scott Redding, ponownie, jak w Aragonii, mając problem z hamowaniem. Potem na czwartą pozycję awansował Axel Bassani, a Bautista przesunął się do prowizorycznego pierwszego rzędu.

Na sam koniec sesji rekord toru pobił Razgatlıoğlu, wykręcając czas 1:32,954. Jest to pierwszy w historii czas poniżej 1:33,000 ustanowiony przez motocykl WSBK. Potem na czwartą pozycję awansował Locatelli, a na drugie miejsce przesunął się Lowes. Lider mistrzostw świata, Álvaro Bautista, był o sekundę wolniejszy od Turka i sesję Superpole ukończył na piątej pozycji.

Wyścig 1

Bardzo dobrze wystartował Razgatlıoğlu, utrzymując prowadzenie – jednak jeszcze lepiej ruszył jego zespołowy partner, Andrea Locatelli, który wskoczył na drugie miejsce. Jonathan Rea wyprzedził za to Lowesa i przesunął się na trzecią pozycję. Irlandczyk szybko dogonił Locatelliego i na drugim okrążeniu był już w pogoni za liderującym Turkiem. Rea próbował atakować, ale Razgatlıoğlu lepiej wyjechał z pierwszego zakrętu. W końcu jednak zawodnik Kawasaki wyprzedził mistrza świata z Yamahy na ostatniej szykanie. W tym czasie utworzyła się sześcioosobowa grupa na czele wyścigu – Iker Lecuona do szóstej Rinaldiego tracił już sporo czasu.

Potem Rinaldi także zaczął tracić do czołówki, a jego zespołowy partner, Álvaro Bautista, utrzymywał się blisko Alexa Lowesa. Za to Toprak Razgatlıoğlu, który początkowo jechał prawie na tylnym kole Jonathana Rea, powoli zaczął tracić do rywala.  Lowes, kolejny zawodnik Kawasaki, wyprzedził Locatelliego i znalazł się na trzeciej pozycji. Włoch jednak kontratakował, a Lowes dodatkowo stracił jeszcze kolejną pozycję na rzecz Álvaro Bautisty.

Po chwili Bautista przedarł się do przodu i jadąc na trzecim miejscu, rzucił się w pogoń za liderami. Między zawodnikami pojawiały się coraz pierwszy odstępy i różnice czasowe. Wtedy do boksu zjechał Alex Lowes, który miał problemy techniczne i był zmuszony wycofać się z wyścigu. Bautista za to zbliżył się do Razgatlıoğlu – Turek jednak zaryzykował i wyprzedził Jonathana Reę, choć wyjechał przez to szeroko i zawodnik Kawasaki z łatwością odzyskać pozycję lidera. Okrążenie później aktualny mistrz świata przeprowadził atak wcześniej, na szykanie i dzięki temu przesunął się na pierwsze miejsce.

Rea jednak pozostał blisko Topraka Razgatlıoğlu. W końcu jednak zawodnik Kawasaki znów został liderem, a Bautista znacząco zbliżył się do Turka. W końcu on także wyprzedził zawodnika Yamahy. Michael Ruben Rinaldi upadł, spadł na dziewiętnastą pozycję, a następnie skierował się do alei serwisowej, rezygnując z dalszej jazdy.

Chwilę później Bautista wyprzedził Reę, jednak ten szybko kontratakował. Ich walkę wykorzystać Razgatlıoğlu, zbliżając się do nich – nie był jednak w stanie zaatakować. Na ostatnim okrążeniu zawodnik Ducati próbował jeszcze raz zaatakować lidera, jednak nie udało mi się to.

Jonathan Rea przeciął linię mety jako pierwszy, a za nim wyścig ukończyli Álvaro Bautista oraz Toprak Razgatlıoğlu.

Tak wyglądała najlepsza dziesiątka wyścigu: Rea, Bautista, Razgatlıoğlu, Locatelli, Lecuona, Baz, Oettl, Gerfloff, Redding, Bassani.

W niedzielę o godzinie 11:00 odbędzie wyścig Superpole, a o godzinie 15:15 - drugi, pełnoformatowy wyścig. 

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze