Pierwsze podium Lecuony w WSBK, zderzenie Razgatlıoğlu i Rei w Assen

24 kwietnia odbyły się dwa wyścigi kategorii Mistrzostw Świata Superbike WSBK – sprint Superpole i wyścig numer dwa. Najpierw Jonathan Rea wygrał swój setny wyścig w Kawasaki, aby po południu zderzyć się z Toprakiem Razgatlıoğlu. Skorzystali na tym Álvaro Bautista, Andrea Locatelli i Iker Lecuona, którzy stanęli na podium.

Superpole

Start został opóźniony ze względu na problemy techniczne Gabriele Ruiu, a potem ze względu na fakt, że wielu zawodników zdążyło wyłączyć już silniki. Wyścig został skrócony o jedno okrążenie przez dodatkowe kółko rozgrzewkowe. Chwilę później zawodnicy jednak ruszyli, a najlepiej wystartowali Razgatlıoğlu i Locatelli. Po chwili jednak Włocha wyprzedzili Bautista, Alex Lowes i Rea, bo nie miał on dobrego tempa. Potem zawodnik pochodzący z Irlandii Północnej wyprzedził zespołowego partnera i przesunął się na trzecie miejsce.

Następnie Locatelliego minął też Rinaldi, który po starcie z dwunastego pola był już na piątym miejscu. Zawodnik Yamahy zdołał jednak odzyskać swoją wcześniejszą pozycję. Kilka okrążeń później Álvaro Bautista brawurowo wyprzedził Razgatlıoğlu, a w jego ślad poszedł Rea. W tym momencie Turek zaczął tracić tempo i nie miał szans na odzyskanie prowadzenia. Za to Jonathan Rea, zdeterminowany, aby po raz setny wygrać w barwach Kawasaki, szukał sposobu na wyprzedzenie Hiszpana z przodu. W międzyczasie przez techniczny problem zakończył się wyścig dla Alexa Lowesa, dla którego sezon ten zaczyna się koszmarnie.

Na ostatnim okrążeniu Rea wyprzedził Bautistę, a potem przeciął linię mety jako pierwszy. Choć Bautista był drugi, to został przez sędziów przesunięty na trzecie miejsce przez naruszenie limitów toru. Najlepsza dziesiątka tego sprintu w takiej kolejności wystartowała potem do kolejnego wyścigu: Rea, Razgatlıoğlu, Bautista, Locatelli, Lecuona, Loris Baz, Garrett Gerloff, Michael Rinaldi, Axel Bassani, Philipp Öttl.

Wyścig 2

Najlepiej wystartowali, ponownie, zawodnicy Yamahy – Jonathan Rea spadł na czwartą pozycję. Praktycznie od razu po rozpoczęciu ścigania przewrócił się Kohta Nozane, a Gerloff uderzył mistrza świata z Kawasaki, wypadając poza tor. Rea utrzymał się na maszynę, ale wyprzedził go Iker Lecuona.

Z wyścigu wypadli Öttl, przez problemy techniczne, oraz Baz po kraksie. Na czele wyścigu Bautista wyprzedził Locatelliego i przesunął się na druga pozycję. Po chwili młodego Włocha wyprzedził też Jonathan Rea. Zawodnik Ducati zaatakował liderującego Razgatlıoğlu, ale jego motocykl zatańczył na krawężniku, co wykorzystał Turek i odzyskał swoją pozycję. Walkę tą wykorzystał Rea, który wysunął się przed Bautistę, a potem ruszył za aktualnym mistrzem świata. Spróbował ataku, ale Razgatlıoğlu zahamował późno i się obronił.

Zawodnik Kawasaki spróbował podobnie, a Turek mocno opóźnił hamowanie, przez co zakręt wyjechał odrobinę szerzej. W dziurę przez niego zostawiają wskoczył nieświadomy kierunku jazdy rywala Jonathan Rea, a Razgatlıoğlu zaczął wracać do wewnętrznej przez co zderzyli się i polecieli na asfalt. Z trudem ominął ich Bautista, który został agresywnie wyprzedzony przez Lecuonę korzystającego z zamieszania. Młody Hiszpan, jeszcze rok temu jeżdżący w MotoGP, został liderem. Axel Bassani awansował na trzecią pozycję.

Bautista jednak, wykorzystując przewagę motocykla Ducati nad tym Hondy, wkrótce znów znalazł się na czele stawki. Za to Locatelli wyprzedził Bassaniego i przesunął się na pozycję premiującą miejscem na podium. Nieco z tyłu zaskakująco genialnie jechał Scott Redding na BMW, awansując na P7, a następnie nawet na P5.

Kiedy przewaga Bautisty zwiększyła się do dwóch sekund, a Locatelli zbliżał się do Lecuony, Redding i Lowes ostro walczyli o miejsce czwarte. Brytyjczyk spadł na chwilę nawet za Bassaniego, ale po chwili odzyskał tempo i był już czwarty. Pozycję stracił za to Redding, ale potem jego rywal przekroczył limity toru dzięki czemu zawodnik BMW został sklasyfikowany jako piąty.

Locatelli wyprzedził za to Lecuonę, a już dwa okrążenia później przekroczyli linię mety kilka sekund za Álvaro Bautistą. W swoim szóstym wyścigu w WSBK Lecuona po raz pierwszy stanął na podium – dla Hondy było to pierwsze „pudło” od prawie roku.

Czwarty był Lowes, a za nim dojechali: Redding, Bassani, Rinaldi, Michael van der Mark, Xavi Vierge, Lucas Mahias.

Przez zderzenie Razgatlıoğlu i Rei, Bautista został liderem mistrzem świata z dość sporą już przewagą nad Turkiem.

WorldSSP

W wyścigu numer jeden zwyciężył Dominique Aegerter przed Glennem van Straalenem i Nicolò Bulegą. Zawodnicy z czołówki ostatnich rund mieli tego dnia problemy: Lorenzo Baldassarri musiał sie wycofać, a Can Oncu przewrócił się, jadąc na trzeciej pozycji. 

Drugi wyścig ponownie został wygrany przez Aegertera, a podium uzupełnili Baldassarri i Oncu – Turek prowadził przez około połowę dystansu, jednak jak w poprzednich wyścigach jego tempo sukcesyjnie spadało, a motocykl Kawasaki nie dał rady podążać za maszynami Yamahy. Mocny upadek zaliczył Adrián Huertas – w jego wyniku złamał nogę.

WorldSSP300

Wygrał Victor Steeman, drugi był Samuel Di Sora, a trzeci – Mirko Gennai. Wyścig drugi przyniósł kompletnie inne rezultaty: najlepszy był Hugo de Cancellis, a za nim uplasowali się Álvaro Díaz i Yuta Okaya. 

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze