Biliński dołącza do zespołu Trident w FRECA

17-letni Roman Biliński będzie rywalizować w sezonie 2022 w Formule Regional European Championship by Alpine. Polak związał się z włoskim zespołem Trident.

„Mieliśmy okazję zobaczyć Romana w akcji podczas ostatnich dwóch dni zimowych testów i od razu zdaliśmy sobie sprawę, że mamy przed sobą bardzo zmotywowanego i pełnego pasji młodego człowieka” – mówi szef zespołu, Maurizio Salvadori. „Z marszu złapał świetną chemię z zespołem i samochodem, pokazując znakomite umiejętności adaptacji i szybkość. Z wielką przyjemnością witamy go w Trident Motorsport, a naszym wspólnym celem jest osiąganie wspaniałych wyników”.

Trident Motorsport to zespół wyścigowy założony w 2006 roku przez byłego włoskiego kierowcę wyścigowego i jednocześnie przedsiębiorę Maurizio Salvadoriego. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu sztabu oraz wykorzystaniu nowoczesnych technologii, zespół Trident z powodzeniem rywalizuje w dwóch seriach wyścigowych – Formule 2 oraz Formule 3, co w ubiegłym sezonie potwierdził tytułem drużynowego mistrza FIA Formuły 3. To wielka szansa na dalszy dynamiczny rozwój kariery młodego Bilińskiego.

„Jestem niezwykle podekscytowany, że mogę dołączyć do zespołu Trident Motorsport. To spełnienie marzeń wielu młodych kierowców. Pragnę godnie reprezentować biało-czerwone barwy i iść w ślady Roberta Kubicy, który przetarł ten trudny szlak – drogę do F1, a następnie zapisał piękny rozdział w historii «królowej motorsportu»” – skomentował ogłoszenie Roman Biliński. „Wierzę, że w tak profesjonalnym zespole jak Trident Motorsport, dysponującym świetnie przygotowanym bolidem, uda mi się walczyć o najwyższe cele. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, by w świecie wyścigów zrobiło się głośno o kolejnym Polaku”.

Partnerem Romana będzie Niemiec Tim Tramnitz. Zatrudniając Bilińskiego i Tramnitza, zespół Trident Motorsport potwierdził swoje wcześniejsze deklaracje, że zamierza stawiać na młodych, obiecujących kierowców wprowadzając ich do wielkiego świata wyścigów.

Roman Biliński, mimo młodego wieku, ma już jasno sprecyzowany plan na życie – chce pójść w ślady Roberta Kubicy i osiągać sukcesy w Formule 1. Jak wiadomo, droga do tego celu jest jednak długa i kręta, ale Polak dzięki determinacji oraz ciężkiej pracy robi duże postępy i z każdym rokiem zmienia serię wyścigową na wyższą.

Od momentu debiutu w wyścigach bolidów jednomiejscowych, Roman Biliński systematycznie poprawia swoje umiejętności, a zarazem podnosi poprzeczkę, przechodząc do coraz wyższych serii wyścigowych. W sezonie 2022 będzie rywalizować w Formula Regional European Championship by Alpine (FRECA), skąd już tylko mały krok do Mistrzostw Formuły 3 FIA.

W mistrzostwach wystartuje łącznie ponad 30 zawodników, którzy zasiądą za sterami identycznych, jednomiejscowych bolidów z turbodoładowanymi silnikami Renault o pojemności 1,8 litra i mocy 270KM. Pojazdy te przyspieszają od 0 do 100 km/h w ciągu 3 sekund, 200 km/h osiągają po niespełna 8 sekundach, a maksymalnie mogą pędzić z prędkością niemal 300 km/h. Weekendy wyścigowe obejmują dwa piątkowe treningi, a także dwie sesje kwalifikacyjne w sobotę i niedzielę oraz dwa wyścigi, w których obowiązuje punktacja znana z F1. Zwycięzca zdobywa 25 punktów, drugi zawodnik na mecie 18, trzeci 15, a kolejni 12, 10, 8, 6, 4, 2, 1.

W kalendarzu na 2022 rok znalazło się 10 wyścigów. Pierwsza runda zostanie rozegrana na torze Monza w dniach 22-24 kwietnia, a dwa tygodnie później zawodnicy zmierzą się na innym znanym włoskim obiekcie – w Imoli. W dalszej części sezonu, kierowcy odwiedzą też Monako, Francję, Holandię, Węgry, Belgię, Austrię i Katalonię, a cykl zamknie runda na legendarnym torze Mugello we Włoszech.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze