Imponujące zwycięstwo Tomasza Magdziarza, Maciej Błażek też na podium

W pierwszym wyścigu czwartej rundy Porsche Sports Cup Deutschland znakomity występ zanotował poznaniak Tomasz Magdziarz. Zawodnik Förch Racing by Atlas Ward wyprzedził wszystkich rywali i wspiął się na pierwsze miejsce w klasyfikacji. Na trzecim miejscu finiszował Maciej Błażek z PTT Racing Team.

W czwartej rundzie Porsche Sports Cup Deutschland zawitał na tor położony w pobliżu dawnej granicy między RFN a NRD. Liczący 3696 m Motorsport Arena w Saksonii-Anhalt to najkrótszy tor z tych, na których rozgrywana jest ta seria wyścigowa, ale też jeden z najtrudniejszych. Nitka jest wąska, niewiele tu dobrych miejsc do wyprzedzania, a cała konfiguracja sprawia, że tor nie wybacza nawet drobnych błędów.

Boleśnie przekonała się o tym część polskich kierowców startujących zarówno w Porsche Sprint Challenge, w którym rywalizuje się w Porsche 911 GT3 Cup, jak i Porsche Sprint GT, w którym do dyspozycji kierowców są Porsche 718 Cayman GT4 Clubsport.

Jako pierwsi samochody odpalili ci drudzy. Tu świetnie w kwalifikacjach pokazał się Arkadiusz Grycz z Förch Racing by Atlas Ward, który zanotował drugi czas w klasie i startował z trzeciej linii. Niestety, duże nadzieje na dobry wynik rozwiały się już na drugim zakręcie zwanym „Hotel”. Dwóch rywali zakleszczyło samochód Grycza między sobą, składając mu lusterka i doprowadzając do innych usterek, w tym geometrii. Mimo to Dolnoślązak jechał dalej, walcząc o pozycję. Niestety kilka kółek później na tym samym zakręcie kontakt z rywalem z zespołu East Racing Motorsport sprawił, że samochód Polaka się obrócił i wyleciał poza tor. Szansę na dojście do grupy liderów dało mu kilka okrążeń za samochodem bezpieczeństwa, ale po jego zjeździe Grycz popełnił błąd i ponownie wylądował poza torem, tym razem na wirażu „McDonald’s”. Ostatecznie na metę dojechał jako 12. (8. w klasie). Wyżej na finiszu wyścigu zameldował się jego kolega z zespołu Wojciech Karwan, który dzięki kontrolowanej jeździe skorzystał z błędów innych kierowców i był ostatecznie czwarty w klasie.

W Porsche Sprint Challenge spore zamieszanie wprowadziła kapryśna pogoda podczas piątkowych kwalifikacji. Po dwóch okrążeniach lunął deszcz i nie wszyscy zdążyli „wykręcić” odpowiednie czasy. Ostatecznie pierwszy w swojej klasie był Maciej Błażek, tuż za nim Mariusz Górecki, a dwa miejsca dalej Tomasz Magdziarz (obaj z Förch Racing by Atlas Ward). Lider klasyfikacji i kolega z zespołu Góreckiego i Magdziarza – Karol Kręt, był wśród tych poszkodowanych pogodą i startował dopiero z szóstej linii.

Początek wyścigu wydawał się znakomity dla Polaków – w pierwszej czwórce jechali Błażek i Górecki (choć ten został uderzony przez jednego z rywali jeszcze przed lotnym startem), a Magdziarz, zepchnięty początkowo o kilka miejsc, stopniowo odrabiał stratę. Były piłkarz Warty Poznań i agent kilku reprezentantów Polski w pewnym momencie wyprzedził Góreckiego, ale wrocławianin mimo spadku nie musiał się specjalnie martwić, bo poza Błażkiem i Magdziarzem wszyscy kierowcy przed nim jechali w innej klasie. Kluczowe okazały się okrążenia 12. i 13. Najpierw Magdziarz kilkoma znakomitymi atakami wspiął się na drugą pozycję. Krótko potem Górecki, tuż za linią mety, na pierwszym zakręcie zderzył się z Matthiasem Karlowskim. Wyleciał z toru i stracił przednią oponę – dla niego było już po wyścigu. Na trasę znów wyjechał samochód bezpieczeństwa – oklejony we wszystkie kolory tęczy z okazji 75-lecia marki Porsche Taycan. Kilka kolejnych kółek przebiegło pod jego dyktando. Kiedy w końcu zjechał do pit lane, kierowcom wciąż będącym w grze zostało czasu na najwyżej dwa okrążenia. Magdziarz nie wahał się ani chwili. Na trzecim zakręcie „Hasseröder” wspaniale zaatakował lidera stawki Ulricha Beckera i objął prowadzenie. Narzucił takie tempo, że kiedy półtora okrążenia później wjeżdżał pod biało-czarną szachownicą na metę, miał dwie sekundy przewagi. Karol Kręt był czwarty w klasie, a kolejny zawodnicy Förch Racing by Atlas Ward – Janusz Szymański i Michał Perel ostatecznie skończyli na 11. i 13. Pozycji.

Dzięki triumfowi Magdziarz objął prowadzenie w klasyfikacji, spychając na drugie miejsce Karola Kręta. Kolejny wyścig również na obiekcie w Oschersleben – już w niedzielę.

Wyniki Polaków

Porsche Sprint GT (klasa 1b)
4. Wojciech Karwan (Förch Racing by Atlas Ward)
8. Arkadiusz Grycz (Förch Racing by Atlas Ward)

Porsche Sprint Challenge (klasa 2d)
1. Tomasz Magdziarz (Förch Racing by Atlas Ward)
2. Maciej Błażek (PTT Racing Team)
4. Karol Kręt (Förch Racing by Atlas Ward)
11. Janusz Szymański (Förch Racing by Atlas Ward)
13. Michał Perel (Förch Racing by Atlas Ward)
15. Mariusz Górecki (Förch Racing by Atlas Ward)

Klasyfikacja po 7 wyścigach

Porsche Sprint GT (klasa 1b)
1. Osman Tüccaroglu, 134 pkt
7. Wojciech Karwan, 59 pkt
9. Arkadiusz Grycz, 31 pkt

Porsche Sprint Challenge (klasa 2d)
1. Tomasz Magdziarz, 130,9 pkt
2. Karol Kręt, 124 pkt
7. Mariusz Górecki, 56,6 pkt
6. Maciej Błażek, 72,6 pkt
10. Martin Kaczmarski, 20,4 pkt
15. Michał Perel, 3,3 pkt

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze