Gładysz pojedzie w hiszpańskiej Formule 4

Jeden z najlepszych kartingowców w Polsce, Maciej Gładysz wraz z ostatnim wyścigiem kartingowym sezonu 2023 zakończył starty w kartingu i niedługo zacznie swoją przygodę w hiszpańskiej Formule 4.

Trzykrotny mistrz Polski musiał w tym roku nieco bardziej skupić się na szkole niż na ściganiu, ponieważ 15-latek pisał w tym roku egzamin ósmoklasisty. Gładysz pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach rajdowych i wyścigowych. Jego dziadek Janusz rywalizował na odcinkach specjalnych, a tata Adam jest wielokrotnym wyścigowym mistrzem Polski.

Polak ma na swoim koncie szereg osiągnięć. W 2017 roku został kartingowym mistrzem polski oraz mistrzem polski młodzików. Przez lata piął się w górę sportowej kariery, wygrywając kolejne zawody kartingowe. Jednym z najważniejszych osiągnięć młodego Polaka jest wygrana w 2021 FIA Karting Academy Trophy, gdzie Gładysz wygrał z przewagą 16 punktów nad drugim Davidem Waltherem z Danii. Polak odebrał trofeum za wygraną podczas gali FIA, która miała miejsce w Carrousel du Louvre w Paryżu.

W sezonie 2022 Gładysz ścigał się dla brytyjskiego zespołu Ricky Flynn Motorsport, którego wychowankami byli między innymi Lando Norris, Oscar Piastri, Zhou Guanyu oraz Logan Sargeant. Jak przyznał sam zawodnik, współpraca z zespołem była cennym doświadczeniem.

„Wsparcie, przekazana wiedza i przede wszystkim rodzinna atmosfera to coś, co będę wspominał jako jedno z najlepszych doświadczeń” – napisał w mediach społecznościowych Maciej Gładysz. „Tamten rok dostarczył mi wielu emocji. Niewątpliwie najlepszym momentem było zdobycie 4. miejsca podczas Mistrzostw Świata FIA na włoskim torze Sarno. Wystartowało w nich aż 109 zawodników z 49 krajów. Nie zapominam też o zdobyciu mistrzostwa w serii Champions of the Future oraz wicemistrzostwie w WSK Euro Series".

„W 2023 roku kontynuowałem starty w międzynarodowej klasie OK Senior w kartingowych mistrzostwach Europy i Świata, Champions of the Future i World Series Karting. W trzeciej rundzie czempionatu na Starym Kontynencie zdobyłem pole position oraz wygrałem dwa wyścigi. Karierę w kartingu zakończyłem po ostatniej rundzie mistrzostw Europy, która odbyła się końcem lipca na torze Cremona we Włoszech”.

„Progres, który poczyniłem w sezonach 2022 i 2023, zawdzięczam teamowi Ricky Flynn Motorsport, którego szef — Ricky Flynn — oraz wszyscy członkowie, włożyli mnóstwo pracy w przygotowanie zarówno moje, jak i sprzętu. Zawsze byli gotowi do pomocy! Panu Flynnowi należą się osobne podziękowania – był moim inżynierem, zawsze mnie wspierał i ciężko pracował na wspólny sukces”.

W połowie 2023 roku Polak testował samochód Formuły 4, a w sierpniu otrzymał zaproszenie od Akademii Ferrari, gdzie Gładysz wziął udział w czterodniowym obozie. Podczas tego wydarzenia młody zawodnik testował wraz z ekipą Prema. Pomimo wysiłku i dobrych rezultatów, Polak nie otrzymał szansy dostania się do finału. Gładysz, pomimo bycia najlepszym zawodnikiem w swojej grupie i uzyskaniu pierwszego wyniku łącznego, gdzie brano pod uwagę rezultaty na torze, pracę z inżynierami i pracę z mediami nie otrzymał szansy na znalezienie w się akademii młodych kierowców Ferrari.

Celem Polaka jest wygranie Formuły 4 i awans do serii FRECA lub Formuły 3. Teraz skupia się on na przygotowaniach do nowego sezonu i jak najlepszego otwarcia.

Janusz Gładysz, prezes Volkswagen Racing Polska, a także dziadek Macieja, powiedział dla ŚwiatWyścigów.pl, że Maciej wkrótce odbędzie treningi na torze Paul Ricard, a także wystartuje w zimowej serii F4 w ramach przygotowań przed następnym sezonem.

„Maciek będzie jeździł w F4 w serii zimowej jako trening i przygotowanie do głównego sezonu w hiszpańskiej serii F4 w bardzo utytułowanym i uważanym za najlepszy zespół” – powiedział Janusz Gładysz. „Już w poniedziałek Maciek wylatuje do Francji na Paul Ricard na kilkudniowe treningi. Całą logistyką zajmuje się syn Adam, czyli tata Macka a ja bardziej wspieram duchowo i też pomagam bardziej w zapinaniu budżetu na ten jakże drogi sport”.

Galeria:

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze