Dwie Saudyjki na starcie Rajdu Dakar

Po raz pierwszy w historii Rajdu Dakar, na starcie staną dwie zawodniczki z Arabii Saudyjskiej. Będą to Mashael Al-Obaidan oraz Dania Akeel.

Zgłoszone do rywalizacji zostały przez jednego z organizatorów, rodzimą Federację Samochodowo-Motocyklową. Jest to kolejny przełom w historii saudyjskiego motorsportu – inną kobiecą postacią, która pnie się po szczeblach kariery wyścigowej jest Reema Juffali, rywalizująca w serii GB3. Kobiety w Arabii Saudyjskiej prawo jazdy posiadać mogą zaledwie od 2018 roku.

Dania Akeel swoją przygodę rozpoczyna na motocyklu na torach wyścigowych. Potem wielokrotnie testowała pojazdy lekkie, przebywając na trasie rajdu jako gość. W styczniu 2022 wystartuje w klasie T3, po wcześniejszych startach w rajdach Baja i zdobyciu korony FIA World Cup. 

Mashael Al Obaidan także zaczynała na motocyklu, a dodatkowo jeździła na quadzie – w Dakarze wystąpi jednak w kategorii pojazdów lekkich, w klasie T4. Na swoim koncie ma starty chociażby w Baja Aragón czy Rajdzie Ha’il.

„Wszystko zaczęło się, gdy zadzwoniła do mnie federacja” – opowiada Akeel. Dakar ma miejsce, chcemy zachęcić kobiety do udziału. Czy chciałabyś wziąć udział w dwudniowym treningu? Nigdy nie myślałam o sobie jako o kimś znanym w naszym motorsporcie. Po prostu się ścigałam”.

O znaczeniu ich występu w Dakarze mówi Al Obaidan: „Pojechanie w tym słynnym rajdzie to spełnienie marzeń. Robię to, co kocham i dostaję mnóstwo wsparcia od ludzi, którzy mówią, że moje działania inspirują innych. Wkrótce potem zrozumiałam, że swoimi osiągnięciami otwieram drzwi i niszczę bariery. Przecieramy ścieżki dla innych kobiet, aby zrozumiały co robimy i do nas dołączyły. Sport tutaj [w Arabii Saudyjskiej] rozkwita”.

Dania Akeel oraz Mashael Al Obaidan są także częścią zespołu SHERO Rally Team, wspieranego przez polski DUUST. Obie trenowały też pod okiem Marka Dąbrowskiego oraz Jacka Czachora, wielokrotnych uczestników Rajdu Dakar i mistrzów świata FIM w rajdach cross-country.

Saudyjskie zawodniczki swój pierwszy Rajd Dakar rozpoczną 1 stycznia 2022, w Dżuddzie, skąd wystartuje prolog. Do tego miasta rywalizujący powrócą 14 stycznia, aby przeciąć linię mety.

Źródło: PAP, dakar.com

Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze