Sukcesy Polaków w prologu Rajdu Dakar

Polscy zawodnicy świetnie zaprezentowali się na odcinku dziewiętnastu kilometrów. Najlepsze rezultaty osiągnięte zostały w kategorii pojazdów SSV, której czołówkę zdominowali zawodnicy Energylandia Rally Team. Mocne rezultaty zanotowali też Jakub Przygoński, Kamil Wiśniewski oraz Aron Domżała. W kategorii motocykli w najlepszej „30” znaleźli się Maciej Giemza i Konrad Dąbrowski.

Motocykle

Solidnie Dakar rozpoczęli polscy motocykliści – Maciej Giemza z Orlen Team oraz Konrad Dąbrowski z DUUST Rally Team. Na etapie, który opiewał głównie w duże ilości piachu i małe wydmy, Giemza był osiemnasty a Dąbrowski dwudziesty dziewiąty (siódmy w swojej klasie, Rally2).

Najmłodszy Polak w zmaganiach tak podsumował trasę: „Było dużo wyprzedzania i kurzu, bo zawodnicy klasy Rally2 startowali w odstępach trzydziestu sekund. Spowodowało to, że dogoniłem niejednego z nich, co trochę mnie spowolniło, ale ogólnie jestem zadowolony”.

 Za to motocyklista z Orlen Team był piętnasty w klasie RallyGP, co dało mu prawo wyboru pozycji startowej do pierwszego etapu – Polak zdecydował, że będzie pierwszym, który opuści biwak.

Quady

W roku 2022, Kamil Wiśniewski jest jedynym Polakiem na quadzie podczas Rajdu Dakar. Zawodnik zespołu Orlen prolog zakończył na szóstym miejscu, ze stratą blisko siedmiu minut do broniącego tytuły Manuela Andujarem.

Samochody

Jeden z najbardziej doświadczonych kierowców na Dakarze Jakub Przygoński, razem z Timo Gottschalkiem, prolog ukończył na dziewiątej pozycji. Do zwycięzcy, Nassera Al-Attiyah, duet traci minutę.  Za ich plecami krótki w klasyfikacji znalazł się chociażby Stephanie Peterhansel, który do Katarczyka traci już minutę i dwanaście sekund.

Polak i Niemiec do pierwszego etapu Dakaru wystartują jako drudzy.

Pojazdy SSV

Prolog to świetny początek rywalizacji dla Cobant Energylandia Rally Team. Marek Goczał wraz z pilotem Łukaszem Łaskawcem byli najszybsi na dziewiętnastokilometrowym odcinku, za to brak Marka i także kierowca Energylandii, Michał Goczał był drugi – pilotuje mu Szymon Gospodarczyk.

„Marzymy o takim wyniku na mecie” – stwierdził Marek Goczał.

Podobne nastawienie przedstawił jego brat, Michał: „Śmialiśmy się już, że ja przewiduję tylko roszady na naszych miejscach, będziemy się nimi wymieniać i nikomu nie mamy zamiaru ich oddać”.

Piąte miejsce także zgarnął Polak – Aron Domżała, którego pilotem jest Maciej Marton. Do zwycięskiego Marka Goczała po prologu tracą 45 sekund.

„To był dla nas naprawdę dobry etap. Teren był wyboisty, ale ja lubię właśnie takie odcinki. Myślę, że najważniejszym było przejechanie tego ‘na czysto’ i nie narobienie bałaganu przed jutrem – jutro zaczynamy prawdziwe ściganie” – powiedział potem Domżała.

Ciężarówki

Siódme miejsce w tej kategorii zajęła załoga Petronas Team De Rooy Iveco, w której znajduje się polski mechanik – Darek Rodewald.

Za to Fesh Fesh Team, w którym drugim kierowcą jest Bartłomiej Boba, uplasował się na trzynastej pozycji.

Źródła: dakar.com, informacja prasowa DUUST Rally Team

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze