Dakar 2024 w liczbach

Dakar 2024 oficjalnie wystartował. Największy rajd terenowy na świecie zachwyca i onieśmiela swoją skalą. Oto najważniejsze liczby z tegorocznej edycji.

Po zakończeniu badań technicznych i odbiorów administracyjnych oficjalna lista startujących obejmuje 418 pojazdów rajdowych: 132 motocykle (w tym 28 motocyklistów w klasyfikacji Original by Motul), z których 30 jest zgłoszonych w W2RC, 10 quadów, wszystkie uczestniczące w W2RC, 70 samochodów w kategorii Ultimate, w tym 22 klasyfikowane w W2RC, 3 w klasie Stock, 42 w klasie Challenger, z czego 12 bierze udział w W2RC, 36 SSV, w tym 12 uczestników W2RC, oraz 47 samochodów ciężarowych. Na starcie rajdu stanęło 130 debiutantów, a po raz co najmniej dziesiąty bierze w nim udział 133 zawodników – kierowców i pilotów określonych mianem „Legend”. Z trasami Dakaru 2024 mierzy się 27 kobiet.

Najliczniejszą reprezentację ma Francja - 124 zgłoszenia, przed Hiszpanią (84) i Holandią (62), czyli te same kraje, które znalazły się w pierwszej trójce tego rankingu w zeszłym roku.

W czwartej edycji Dakar Classic wystartowało 78 pojazdów, a „podróżuje” nimi łącznie 170 zawodników.

W sumie, w tej edycji Dakaru na starcie stanęło 770 zawodników. Wraz ze startem Dakaru rozpoczyna się drugi sezon W2RC, do którego zgłoszono 86 uczestników.

Warto wspomnieć o 9 zgłoszeniach z Polski. Reprezentant Orlen Teamu Maciej Giemza, a ponadto Konrad Dąbrowski i nasz dakarowy debiutant Bartłomiej Tabin bronią biało-czerwonych barw w kategorii motocykli. Powracający po 9-letniej przerwie Krzysztof Hołowczyc z Łukaszem Kurzeją i Magda Zając z Jackiem Czachorem startują w klasie samochodów zwanej teraz Ultimate. Klan Energylandii – sensacyjny, najmłodszy w historii zwycięzca Dakaru w klasie T4 z ubiegłego roku Eryk Goczał (i jego hiszpański pilot Oriol Mena), jego tata Marek z Maciejem Martonem i wujek Michał z Szymonem Gospodarczykiem przeszli do kategorii Challenger. W klasie SSV wystartują nasi debiutanci Grzegorz Brochocki i Grzegorz Komar. Niestety, po raz pierwszy od wielu lat zabrakło Polaków w rywalizacji quadów.

Po raz pierwszy będziemy kibicować polskim uczestnikom Dakar Classic. Michał Horodeński/Arkadiusz Sałaciński pojadą Toyotą Land Cruiser. Tomasz Staniszewski/Stanisław Postawka i Łukasz oraz Michal Zoll wystartują samochodami Porsche 924, a mieszkający od lat na Majorce Dominik Beń i Katarzyna Malicka wybrali model Suzuki Vitara. Łącznie zatem mamy na liście 13 zgłoszeń z Polski.

W nowej formule Mission 1000, która daje pojazdom o napędzie alternatywnym możliwość pokonywania terenu Dakaru na krótszych dystansach, zmierzy się 6 motocykli, 4 samochody i 1 ciężarówka.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze