Druga kobieta w historii wygrywa Rajd Dakar

Cristina Gutiérrez to pierwsza Hiszpanka i druga kobieta w historii, która wygrała Rajd Dakar. Pierwszy raz dokonała tego Niemka Jutta Kleinschmidt w 2001 roku.

Jadąc jako pilot Pablo Moreno Huete w kategorii Challenger, Cristina spełniła swoje marzenie i nie tylko ukończyła najtrudniejszy rajd świata, ale również go wygrała. Swój pierwszy rajd ukończyła w 2017 roku w kategorii aut osobowych, stając się wówczas pierwszą Hiszpanką, której się to udało.

Startując w swoim ósmym już Dakarze zawodniczka nie myślała, że uda jej się wygrać. Przez długi czas liderem był Amerykanin Mitchel Guthrie, który miał przewagę aż 25 minut nad swoimi rywalami. Jednak awaria na jednym z odcinków zatrzymała go na prawie 23 minuty i po przekroczeniu mety wszyscy w napięciu czekali na to, jak wiele Guthrie nadrobi lub straci. Ostatecznie druga awaria zapewniła wygraną parze Moreno-Gutierrez.

„To pokazuje, że na Dakarze zawsze trzeba walczyć i nigdy się nie poddawać. Dziękuję organizatorom za ten fantastyczny wyścig. Nie mogę w to uwierzyć! Nie wiem co się ze mną dzieje. Nigdy nie zapomnę tego dnia. Częścią moich wartości jest to, aby nigdy się nie poddawać. To najlepszy sposób na zakończenie mojej kariery w klasie Challenger” – przyznała zawodniczka.

Swoją wygraną zadedykowała zmarłemu kilka dni wcześniej rodakowi Carlesowi Falconowi, który uległ wypadkowi na jednym z odcinków rajdu jadąc na motocyklu: „To zwycięstwo dedykuję jemu jak i dzieciom hospitalizowanym w Burgos, które mnie bardzo wspierają”.

Cristina Gutiérrez zawodowo jest dentystką, ale to sporty motorowe są jej największą miłością. Urodzono w rodzinie medyków jako sześciolatka otrzymała swój pierwszy motocykl. Jako osiemnastolatka zadebiutowała w rajdach w 2010 roku. W 2021 roku ścigała się w zespole Lewisa Hamiltona w zawodach Extreme X, gdzie rok później wygrała partnerując Sébastienowi Loebowi. W tym samym roku była pierwszą Hiszpanką, która stanęła na podium Dakaru, zajmując trzecie miejsce.

W przyszłorocznej edycji Rajdu Dakar Cristina Gutiérrez Herrero wystartuje samochodem czołowej klasy Ultimate. Została już ogłoszona kierowcą w nowym programie fabrycznym Dacii.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze