Pierwsze dramaty na pustyni, dobre pozycje Polaków

Już w pierwszym dniu Abu Dhabi Desert Challenge pokazał, że w pełni zasługuje na opinię najbardziej intrygującej imprezy cross-country na świecie. Faworyci jechali ze zmiennym szczęściem, a dwaj lokalni zawodnicy mieli swoje chwile chwały.

Samochody

Nasser Al-Attiyah wyruszył na trasę z nadzieją na trzecie zwycięstwo w tym rajdzie, ale zaraz po starcie musiał zawrócić z powodu uszkodzenia prawego przedniego koła w swojej Toyocie Hilux, co przekreśliło jego szanse na wygraną. Gdy Al-Attiyah i jego pilot Mathieu Baumel usiłowali naprawić usterkę, Stephane Peterhansel i Sebastien Loeb walczyli o prowadzenie, tocząc między sobą prawdziwy pojedynek legend. Walka między nimi skończyła się, gdy w Hunterze Loeba zepsuła się półoś, co zatrzymało go na 90 minut. Stephane Peterhansel i jego pilot Edouard Boulanger mogli odetchnąć. Jadąca Audi RS Q-etron francusko-szwajcarska załoga ukończyła etap z przewagą 9’30” nad Saudyjczykiem Yazeedem Al-Rajhi, któremu w fotelu pilota w Toyocie Hilux towarzyszy Dirk von Zitzewitz. Z trzecią lokatą i stratą 14’59” na metę niedzielnego etapu dotarł czeski duet Martin Prokop i Viktor Chytka w Fordzie Raptorze. Kuba Przygoński zajmował wysoką trzecią pozycję do momentu, kiedy jego MINI JCW Buggy utknęło na wydmie. Strata czasowa oznaczała spadek na 4 miejsce. Warto podkreślić, że w klasyfikacji Mistrzostw Świata Kuba Przygoński i Timo Gottschalk uplasowali się na drugim miejscu za Yazeedem Al-Rajhi. Czołową szóstkę pierwszego etapu uzupełnili Mathieu Serradori w buggy Century CR6 oraz Stephane Schott w MINI JCW Rally.

SSV

Bardzo dobrze z pierwszym etapem Abu Dhabi Desert Challenge poradziły sobie polskie załogi, choć nie omijały ich kłopoty. Marek Goczał i Łukasz Łaskawiec borykali się z problem gasnącego kilkukrotnie Mavericka, ale mimo to wygrali etap. Najniższy stopień etapowego podium z kolei wywalczyła sobie druga z załóg Cobant Energylandia Rally Team, Michał Goczał i Szymon Gospodarczyk, którzy z kolei stracili kilka minut odkopując pojazd, który zawisł na wydmie. Polskie załogi rozdzielił Litwin Rokas Baciuska. Dobrze spisuje się w debiucie Małgorzata Gołda, pilotowana przez Marka Dąbrowskiego. Na pierwszym etapie Polka zajęła 4 miejsce. Najmniej szczęścia mieli Robert Jan Szustkowski i Albert Gryszczuk, którzy dachowali na trasie, ale dojechali do mety z 5. czasem.

Motocykle i quady

W Abu Dhabi Desert Challenge ściga się elita fabrycznych motocyklistów, a mimo to ciężko im było się rozprawić z prywatnym kierowcą. Mieszkający w Dubaju Michael Docherty, startujący w kategorii Rally 2, prowadził przez znaczną część etapu, pokazując świetną dyspozycję. Jedynym, który był w stanie go pokonać, okazał się Sam Sunderland, zwycięzca niedzielnego etapu. Urodzony w RPA Docherty, pomimo kilku upadków ostatecznie uplasował się na 4 miejscu, obejmując prowadzenie w Rally2. Drugie miejsce w klasyfikacji odcinka 1B zajął Pablo Quintanilla, a trzeci był Kevin Benavides. W klasyfikacji Rally GP po pierwszym etapie prowadzi natomiast Matthias Walkner, przed Benavidesem i Sunderlandem. Udany dzień ma za sobą Konrad Dąbrowski, który cieszył się z jazdy po ulubionych wydmach, finiszując także z dobrym czasem – zameldował się na mecie na 18. pozycji, a po etapie zajmuje 5. miejsce w klasyfikacji Rally2. Miejscowy kierowca Abdulaziz Ahli wygrywając zeszłoroczną edycją Abu Dhabi Desert Challenge w kategorii quadów pokazał, że na własnym terenie nie ma sobie równych. Potwierdził to triumfując na niedzielnym etapie, gdzie pokonał drugiego w stawce Juraja Vargę aż o 53 minuty.

Wypowiedzi po etapie:

Stephane Peterhansel: „Świetnie jest powrócić na Abu Dhabi Desert Challenge po tylu startach w tym rajdzie. Nie pamiętam dokładnie, ile ich było. Ten rajd jest zawsze dużym wyzwaniem ze względu na wydmy, miękki piasek i wymagającą nawigację. Auto spisuje się dobrze i nie wymagało żadnych modyfikacji po Dakarze”.

Michael Docherty: „To był dobry początek, pomimo kilku upadków. To mój drugi start w Abu Dhabi Desert Challenge, a moje doświadczenie cały czas rośnie. Dużo trenuję tutaj w Emiratach w okolicy Fossil Rock. Muszę poprawić moje umiejętności nawigacyjne, więc jutrzejszy etap i cała reszta rajdu będzie ciekawa”.

Abu Dhabi Desert Challenge 2022

Rozpoczęła się nowa era rajdu Abu Dhabi Desert Challenge. Rajd jest drugą rundą Mistrzostw Świata w Rajdach Terenowych W2RC. Ta seria połączyła czempionaty FIA i FIM. Zawodnicy wszystkich kategorii wyruszyli na trasę z Yas Marina Circuit na pierwszy z pięciu etapów rajdu rozgrywanych w regionie Dhafra. Każdy z odcinków specjalnych kończy się na biwaku w pobliżu Qasr Al Sarab, gdzie mechanicy przygotowują maszyny do kolejnych starć z pustynią Empty Quarter.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1