Rovanperä pokonuje Tänaka w Rajdzie Chorwacji, podium Kajetanowicza w WRC2

Kalle Rovanperä obronił się przed atakami podczas ostatniego dnia Rajdu Chorwacji, pokonując Estończyka różnicą zaledwie 4,3 sekundy. Na najniższym stopniu podium stanął z kolei Thierry Neuville. Kajetan Kajetanowicz wywalczył drugą lokatę w klasyfikacji WRC2, ulegając jedynie Yohanowi Rosselowi.

Tänak przed przedostatnim oesem miał 28,4 sekundy straty względem Rovanperä, który przewodził w rajdzie od piątku. To właśnie na OS19 miała miejsce ulewa, która zadziałała na korzyść kierowców mających odpowiednie opony. Tänak na tej próbie miał założone dwie deszczówki i dwie miękkie opony, zaś Rovanperä również miał dwie deszczówki, ale dwa koła z twardą mieszanką, która nie miała żadnej przyczepności na mokrym asfalcie.

Dzięki temu Tänak był szybszy od Rovanpery aż o 29,8 sekundy i objął prowadzenie w rajdzie, mając 1,4 sek. przewagi nad kierowcą Toyoty. Pozostałe załogi nie zdecydowały się na skorzystanie z opon deszczowych Pirelli, przez co ich strata do czołówki była znacznie większa, a głównym celem dla kierowców było zwykłe dojechanie do mety. W wyniku tego w czołowej dziesiątce oesu znalazło się sporo kierowców WRC2, w tym Kajetan Kajetanowicz, który był szósty, zaś Mikołaj Marczyk odnotował 11. rezultat.

Na Power Stage Rovanperä jednak popisał się wyśmienitym tempem i pokonał Tänaka różnicą 5,6 sekundy, a cały rajd o 4,3 sekundy. Fin dodatkowo zdobył maksymalną liczbę 5 punktów za najszybszy czas na tym oesie, dzięki czemu lider mistrzostw maksymalnie powiększył swoją przewagę w klasyfikacji.Na najniższym stopniu podium stanął Neuville, który na przestrzeni rajdu otrzymywał kary za przekroczenie prędkości za zbyt szybką jazdę na odcinkach drogowych, a na Power Stage omal nie rolował swoim Hyundaiem i20 N.

Czwartą lokatę wywalczył czołowy kierowca M-Sportu, Craig Breen, który przez pewien czas meldował się na miejscu w czołowej trójce, jednak w niedzielę został wyprzedzony w tabeli przez Neuville’a. Piąte miejsce zajął Elfyn Evans, który mógł walczyć o najlepsze pozycje, jednak w piątek jego samochód złapał dwa kapcie w przednim lewym kole i nie był w stanie nadrobić już strat tym spowodowanych. Ostatnim kierowcą Rally1 w czołówce został Takamoto Katsuta, który w rajdzie, podobnie jak inni, także miał problemy z przebiciem opon.

Na Power Stage dodatkowe punkty zdobyli: Kalle Rovanperä (5), Ott Tänak (4), Elfyn Evans (3), Craig Breen (2) oraz Emil Lindholm (1).

W WRC2 zwycięstwo odniósł Yohan Rossel, a bardzo dobre drugie miejsce zajął Kajetan Kajetanowicz. Trzecia lokata przypadła z kolei Emilowi Lindholmowi. Drugi z polskich kierowców, Mikołaj Marczyk, uplasował się na dziewiątej pozycji w tej kategorii.

Kolejnym przystankiem w tegorocznym kalendarzu WRC będzie Rajd Portugalii, który zostanie zorganizowany w dniach 19-22 maja.

PNrZałogaZespół Rezultat
169

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Toyota Gazoo Racing WRT2:48:21,5
28

Ott Tänak
Martin Järveoja
Hyundai Shell Mobis WRT+ 4,3
311

Thierry Neuville
Martijn Wydaeghe
Hyundai Shell Mobis WRT+ 2:21,0
442

Craig Breen
Paul Nagle
M-Sport Ford WRT+ 3:07,3
533

Elfyn Evans
Scott Martin
Toyota Gazoo Racing WRT+ 3:46,0
618

Takamoto Katsuta
Aaron Johnston
Toyota Gazoo Racing WRT NG+ 8:08,5
721

Yohan Rossel
Valentin Sarreaud
PH Sport+ 10:01,0
824

Kajetan Kajetanowicz
Maciej Szczepaniak
Kajetan Kajetanowicz+ 11:01,2
926

Emil Lindholm
Reeta Hämäläinen
Toksport WRT 2+ 11:11,9
1023

Nikołaj Gryazin
Konstantin Aleksandrow
Toksport WRT 2+ 11:48,5
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1