Müller odnosi czwarte zwycięstwo w tym sezonie DTM

Nico Müller odniósł przekonujące zwycięstwo w sobotnim wyścigu Deutsche Tourenwagen Masters na torze Nürburgring. Drugie miejsce zajął René Rast, a na najniższym stopniu podium stanął Marco Wittmann.

Po zgaśnięciu czerwonych świateł Müller zaliczył dobry start i utrzymał pierwsze miejsce na dojeździe do pierwszego zakrętu, odpierając ewentualne ataki ze strony Rasta. W dalszej części stawki najlepszym początkiem popisał się jak zwykle Ferdinand Habsburg, który po ruszeniu z 11. pola awansował na szóstą lokatę, lecz jeszcze na pierwszym okrążeniu popełnił błąd, na skutek którego spadł na 13. pozycję. Robert Kubica po starcie z P14 stracił swoją lokatę na rzecz Harrisona Newey’a.

Na kolejnych okrążeniach Müller stopniowo odjeżdżał od Rasta i na piątym kółku różnica między nimi wynosiła ponad sekundę, a sam Rast odjeżdżał od trzeciego Robina Frijnsa. Czwarty był Mike Rockenfeller, a najlepszym kierowcą BMW był Wittmann jadący na P5. Jako pierwszy na obowiązkowy pit stop zjechał Jonathan Aberdein, który dokonał tego najwcześniej, gdy tylko mógł – na szóstym okrążeniu.

Z czołówki najwcześniej mechaników postanowił odwiedzić Rockenfeller, który zjechał na 9. okrążeniu. W tym samym momencie pit stop zaliczył także Kubica, lecz ponownie serwis trwał długo i Polak powrócił na tor na ostatnim, 16. miejscu. Na kolejnym kółku doszło do walki w pit stopach między Loïc Duvalem a Timo Glockiem. Duval zdawał się czekać na to, czy jadący za nim Glock również zjedzie, po czym przejechał białą linię wyznaczającą wjazd do alei serwisowej, za co później otrzymał karę pit stopu pięciu sekund. Mimo wszystko lepszy serwis zaliczył Glock, który powrócił na tor przed rywalem.

Lider wyścigu Müller zaliczył postój na końcu 12. okrążeniu, lecz jego serwis również nie należał do najlepszych. Wypracowana wcześniej przewaga wystarczyła jednak spokojnie do tego, aby utrzymać się przed Rastem, który zjechał na następnym kółku, a ponadto stracił pozycję na rzecz Rockenfellera. Jako ostatni z czołówki zjechał Frijns, który po powrocie na tor stoczył bardzo zacięty pojedynek z Rastem, lecz po kontakcie w pierwszym sektorze finalnie górą wyszedł Rast.

Po tym, jak już wszyscy zaliczyli obowiązkowy postój, Müller miał ponad 5 sekund przewagi nad Rockenfellerem, zaś trzeci Rast miał już 9 s straty do lidera. Prowadzenie Müllera z czasem tylko rosło i Szwajcar znajdował się na najlepszej pozycji, aby umocnić się na prowadzeniu w klasyfikacji.

Tymczasem na 17 minut przed końcem na 21. okrążeniu wywiązała się walka o pozostałe miejsca na podium. Rockenfeller, który wcześniej zmieniał opony niż pozostali w czołówce, systematycznie tracił tempo i do tyłu jego samochodu dojechał Rast, a Frijns także trzymał się blisko. Już na kolejnym kółku Rast wyprowadził skuteczny atak na dojeździe do pierwszego zakrętu, awansując na drugie miejsce, zaś Frijns uporał się z Niemcem już w kolejnym, drugim zakręcie. Rockenfeller wkrótce był już piąty po tym, jak na prostej startowej wyprzedził go Wittmann. Mimo prób kontrataku w pierwszym sektorze, lepsze tempo zachował ostatecznie kierowca BMW, który wskoczył na czwarte miejsce.

Końcówka wyścigu stała pod znakiem Rasta oraz Frijnsa w batalii o drugie miejsce. Na 27. okrążeniu na nieco ponad 5 minut przed końcem Frijns bardzo optymistycznie próbował wyprzedzić swojego rywala w pierwszym zakręcie, lecz został wystrzelony przez tarkę, a następnie obrócił się na poboczu. Niemiec powrócił na tor na piątym miejscu, zaś na tym incydencie skorzystali Wittmann oraz Rockenfeller, którzy awansowali odpowiednio na trzecie i czwarte miejsce.

Ostatecznie Müller odniósł dominujące, czwarte zwycięstwo w tym sezonie i powiększył swoją przewagę w klasyfikacji kierowców. Szwajcar pokonał resztę stawki o ponad 15 sekund. Drugie miejsce zajął Rast, a na najniższym stopniu podium stanął Wittmann. Jako czwarty linię mety przekroczył Rockenfeller, piąty był Frijns, szósta lokata przypadła Phillipowi Engowi, a czołową dziesiątkę zamknęli Glock, Duval, Sheldon van der Linde oraz Lucas Auer.

Kubica ukończył rywalizację na ostatnim, 16. miejscu ze stratą ponad minuty i 10. sekund do zwycięzcy oraz ponad 20. sekund do przedostatniego Fabio Scherera.

W niedzielę odbędzie się drugi wyścig DTM na Nürburgringu. Kwalifikacje rozpoczną się o godzinie 10:45, zaś czerwone światła zgasną o 13:33.

PNrKierowcaZespół Rezultat
151
Nico Müller
Audi Sport Team Abt Sportsline31 okr.
233
René Rast
Audi Sport Team Rosberg+ 15,655
311
Marco Wittmann
BMW Team RMG+ 18,141
499
Mike Rockenfeller
Audi Sport Team Phoenix+ 20,842
54
Robin Frijns
Audi Sport Team Abt Sportsline+ 22,978
625
Philipp Eng
BMW Team RBM+ 23,389
716
Timo Glock
BMW Team RMG+ 28,101
831
Sheldon van der Linde
BMW Team RBM+ 31,236
928
Loïc Duval
Audi Sport Team Phoenix+ 38,442
1027
Jonathan Aberdein
BMW Team RBM+ 46,735
1162
Ferdinand Habsburg
WRT Team Audi Sport+ 47,537
1222
Lucas Auer
BMW Team RMG+ 47,905
1353
Jamie Green
Audi Sport Team Rosberg+ 49,168
1410
Harrison Newey
WRT Team Audi Sport+ 50,200
1513
Fabio Scherer
WRT Team Audi Sport+ 51,984
168
Robert Kubica
Orlen Team ART+ 1:16,023

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze