Müller, Frijns czy Rast? Kierowcy Audi walczą o tytuł mistrza DTM

Neuburg nad Dunajem, 6 października 2020 r. Finałowe starcie w DTM: w dniach 10-11 oraz 17-18 października, w belgijskim Zolder odbędą się kolejne cztery wyścigi tego sezonu serii DTM. Mogą one zadecydować o tym, kto finałowo otrzyma tytuł mistrza klasyfikacji kierowców.

O ten prestiżowy tytuł walczyć będzie trzech kierowców Audi: lider tabeli Nico Müller (242 punkty), jego kolega z zespołu Robin Frijns (224 punkty) oraz obrońca tytułu René Rast (195 punktów). Z czysto matematycznego punktu widzenia, kolejnych czterech kierowców nadal ma szansę zostać mistrzem sezonu, ale po pierwszym z czterech wyścigów w Zolder w sobotę, wszystko stanie się już jasne.

„Na torze Nürburgring widać wyraźnie, jak szybko możesz stracić punkty” - mówi Nico Müller, który wygrał dwa z czterech wyścigów w Eifel, ale także dwa razy przyjechał na metę «zaledwie» jako piąty. Raz z powodu problemu z czujnikami, raz z powodu kolizji.

Fakt, że Robin Frijns, obecnie jego najważniejszy rywal w walce o tytuł, to jego kolega z zespołu Audi Sport Team Abt Sportsline, Szwajcarowi zupełnie nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie: „Robin i ja jesteśmy przyjaciółmi i jak dotąd dobrze radziliśmy sobie z tą szczególną sytuacją. Myślę, że tak ścisła współpraca czyni nas silniejszymi w porównaniu z innymi zespołami. Przed nami jeszcze trzy weekendy, sześć wyścigów i mnóstwo punktów do zdobycia. Wszystko może się jeszcze zdarzyć” - podkreśla Robin Frijns. „Musimy nadal ciężko pracować i po drugim weekendzie na torze w Zolder zobaczymy na czym stoimy. A potem "wszystko w grze!" - na finał na Hockenheim”.

René Rast z Audi Sport Team Rosberg ma 47 punktów straty do Nico Müllera i 29 do Robina Frijnsa. „Niestety, w ostatnich kilku wyścigach różnica pozostaje mniej więcej taka sama, po prostu nie zbliżamy się do siebie” - mówi dwukrotny mistrz DTM. „Zostały nam tylko trzy weekendy i wiele musiałoby się wydarzyć, bym dogonił Nico i Robina. Ale oczywiście nie poddaję się!”

Wszyscy trzej kandydaci do tytułu bardzo lubią tor w Zolder. „W ubiegłym roku Zolder był dla mnie nowym miejscem” – mówi Nico Müller. „Sam tor jest świetny, taki ‘oldschool’owy’. To duże wyzwanie, ale też gwarancja widowiskowych zmagań dla samochodów DTM. W tym roku położono tu nowy asfalt, więc przyczepność będzie pewnie lepsza. A oznacza to jeszcze więcej zabawy dla nas, kierowców”.

Zolder to niemal rodzimy tor Robina Frijnsa. „Mieszkam zaledwie 30 minut jazdy samochodem stąd i znam ten tor doskonale” – podkreśla Holender. „Zolder to taka mała Nordschleife, która nie daruje żadnego błędu, a ja to lubię. Trzeba będzie się skupić na zdobyciu dobrej pozycji w kwalifikacjach, bo wyprzedzanie tu jest niezmiernie trudne. W ubiegłym roku byłem na tym torze bardzo szybki, a z moimi wynikami kwalifikacji w tym roku, jestem dużym optymistą”.

W roku 2020 Frijns już pięć razy startował z pole position i jest jedynym kierowcą w tym sezonie, który we wszystkich dotychczasowych dwunastu wyścigach zaczynał na jednym z trzech najlepszych miejsc. Tylko w kwalifikacjach zdobył w tym roku 26 punktów - Müller 21, Rast 17.

Obrońca tytułu ma również bardzo dobre wspomnienia z Zolder. „W ubiegłym roku wygrałem tu niedzielny wyścig” – podkreśla Rast. „Tor jest w porządku, położony w pięknym przyrodniczo miejscu. Ale nie ma na nim prawie żadnego miejsca, w którym można uciec od stawki. Muszę się tu zgodzić z Robinem – to taka mała Nordschleife”.

Dla Loïca Duvala, Mike’a Rockenfellera i dla Jamie Greena, ten sezon nie jest najlepszy. Ale w Zolder wszyscy trzej chcą powalczyć o punkty. „W ubiegłym roku podobał mi się ten tor i atmosfera na nim” – wspomina Duval. „Zwłaszcza drugi wyścig w niedzielę był świetny” – dodaje Rockenfeller. „A ja w ubiegłym roku w Zolder byłem trzeci. Na ostatnim okrążeniu wykonałem piękny manewr wyprzedzania” – podsumowuje Green.

„Mam nadzieję, że po raz kolejny w Zolder zobaczymy fascynującą walkę na torze” – mówi szef Audi Motorsport Dieter Gass. „W ubiegłym roku BMW było tu bardzo mocne. W tym roku, gdy nikt już nie odbierze nam mistrzowskich tytułów w klasyfikacji producentów i w klasyfikacji zespołowej, skupimy się na zdobyciu tytułu również w klasyfikacji kierowców. To będzie piękne podsumowanie zdominowanej przez Audi ery Class 1 serii DTM”.

Audi, ze swym modelem RS 5 DTM, w latach 2019/2020 wygrało 22 z 30 wyścigów DTM. W tym samym czasie zdobyło 69 z 90 miejsc na podium, miało 24 z 30 pole position (z czego ostatnio 19 razy z rzędu), 76 z 90 miejsc w najlepszej trójce kwalifikacji i 23 z 30 najszybszych okrążeń. Wiele z tych osiągnięć marka zawdzięcza zaprezentowanemu w sezonie 2019 dwulitrowemu, czterocylindrowemu silnikowi TFSI, którego jednostkowe spalanie w przepisowym zakresie obrotów i pod pełnym obciążeniem, było o około dziesięć procent niższe w porównaniu ze starym silnikiem V8. Technika TFSI, z sukcesem wykorzystywana w sportach motorowych, zapewnia też niższe spalanie i niższą emisję dwutlenku węgla w wielu modelach Audi produkcji seryjnej.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league