Ważne zwycięstwo Müllera w DTM

Nico Müller przedłużył swoje szanse w walce o tytuł mistrzowski tegorocznej serii Deutsche Tourenwagen Masters. Szwajcar pokonał lidera klasyfikacji generalnej René Rasta w zaciętym pojedynku podczas przedostatniego wyścigu sezonu na torze Hockenheim.

Po wygranych kwalifikacjach, Rast przystępował do wyścigu z pole position, lecz Müller ruszył nieco lepiej i wszedł w pierwszy zakręt nieznacznie z przodu. Rast nie zamierzał odpuścić i wypadł w ten sposób poza tor, lecz powrócił na drugą lokatę. Z tyłu, Marco Wittmann obrócił się na nosie Roberta Kubicy i wpadł wprost na Harrisona Neweya, w wyniku czego obaj wpadli na barierę i zakończyli swój wyścig, powodując wyjazd samochodu bezpieczeństwa.

Müller utrzymał prowadzenie po restarcie na szóstym okrążeniu, a za ich plecami znalazł się zespołowy kolega Rasta Jamie Green, który wyprzedził Sheldona van der Linde. Robin Frijns przystępował do wyścigu z matematycznymi szansami na tytuł, lecz po restarcie spadł aż na dziesiątą lokatę i zdecydował się na zmianę opon jako jeden z pierwszych, na siódmym okrążeniu.

Po trzech okrążeniach, Rast dogonił Müllera i zaatakował go w nawrocie nr 6. Müller próbował zrewanżować się na 13. okrążeniu, obejmując na chwilę prowadzenie, lecz Rast lepiej wyszedł z nawrotu i pozostał z przodu.

Müller i Green zjechali na zmianę opon na 17. okrążeniu i powrócili na tor przed Frijnsem, który korzystając z rozgrzanych opon szybko objechał Greena, lecz nie zaatakował swojego zespołowego kolegi. Gdy na kolejnym okrążeniu do boksów zjechał Rast, pozostał przed tą trójką, lecz szybko wyprzedzili go zarówno Müller i Frijns, jak i Green – ten ostatni następnie wyprzedził Frijnsa na dojeździe do nawrotu nr 6.

Już na kolejnym okrążeniu, gdy Rast rozgrzał swoje opony, wyprzedził Frijnsa w ósmym zakręcie. Holender od tego momentu zaczął szybko spadać w głąb stawki, wyprzedzony m.in. przez van der Linde i Loïca Duvala.

Na 22. okrążeniu Rast objechał swojego zespołowego kolegę Greena i miał przed sobą już tylko Müllera, do którego tracił jednak trzy sekundy. Nie stanowiło to problemu dla kierowcy mającego do dyspozycji DRS i push-to-pass. Sześć okrążeń później Rast obejmował już prowadzenie, wyprzedzając Müllera na dojeździe do nawrotu nr 6.

Losy wyścigu zmieniły się na kolejnym kółku, kiedy to Timo Glock niespodziewanie wypadł z 13. zakrętu i zakopał się w żwirowym poboczu, powodując wyjazd samochodu bezpieczeństwa. Korzystając z okazji, Robin Frijns, Robert Kubica oraz trzech innych kierowców zjechali po nowe opony.

Wyścig został wznowiony na pięć okrążeń do mety. Rast początkowo utrzymał prowadzenie, lecz gdy DRS i push-to-pass zostały ponownie włączone, Müller zaczął redukować stratę i zaatakował Rasta w nawrocie nr 6 na przedostatnim okrążeniu. Szwajcar musiał następnie bronić pierwszej pozycji na ostatnim kółku, by przekroczyć linię mety z przewagą zaledwie 0,622 sekundy.

Szóste w tym sezonie zwycięstwo Müllera zrównuje go w tej statystyce z Rastem, którego przewaga w klasyfikacji zmalała do 13 punktów przed ostatnim wyścigiem sezonu. Jamie Green dojechał do mety na trzecim miejscu, przed Loïciem Duvalem, który na cztery okrążenia do mety wyprzedził Sheldona van der Linde.

Kierowca BMW następnie uwikłał się w pojedynek z Jonathanem Aberdeinem, co wykorzystał Mike Rockenfeller do awansu na piątą lokatę. Aberdein był szósty, przed Frijnsem, którego przewaga nowych opon na niewiele się nie zdała, gdy po restarcie utknął za walczącymi kierowcami. Holender ostatecznie stracił tym samym szanse na mistrzowski tytuł. Korzystając z nowych opon, do punktowanej dziesiątki przebił się w końcówce Robert Kubica, za którym finiszowali Eng i van der Linde.

PNrKierowcaZespół Rezultat
151
Nico Müller
Audi Sport Team Abt Sportsline36 okr.
233
René Rast
Audi Sport Team Rosberg+ 0,622
353
Jamie Green
Audi Sport Team Rosberg+ 1,033
428
Loïc Duval
Audi Sport Team Phoenix+ 4,960
599
Mike Rockenfeller
Audi Sport Team Phoenix+ 6,311
627
Jonathan Aberdein
BMW Team RBM+ 6,580
74
Robin Frijns
Audi Sport Team Abt Sportsline+ 6,727
88
Robert Kubica
Orlen Team ART+ 8,668
925
Philipp Eng
BMW Team RBM+ 9,025
1031
Sheldon van der Linde
BMW Team RBM+ 11,056
1162
Ferdinand Habsburg
WRT Team Audi Sport+ 12,646
1222
Lucas Auer
BMW Team RMG+ 15,244
1313
Fabio Scherer
WRT Team Audi Sport+ 5 okr.
1416
Timo Glock
BMW Team RMG+ 9 okr.
NSK11
Marco Wittmann
BMW Team RMG
NSK10
Harrison Newey
WRT Team Audi Sport

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze