DTM przechodzi w ręce ADAC

Niemiecka seria Deutsche Tourenwagen Masters upadła w swojej dotychczasowej formie. Organizacja ITR została rozwiązana, a Gerhard Berger sprzedał znak towarowy DTM konkurencyjnej organizacji ADAC, która stworzy serię od nowa.

Największy automobilklub w Niemczech ma ogromne doświadczenie w organizacji wyścigów samochodowych, a gdy w 2021 roku DTM zmieniło formułę i przeszło na samochody GT3, pomiędzy ITR i ADAC zrodził się konflikt o prym w niemieckich wyścigach GT. Od przyszłego roku, będą one skupione w rękach ADAC.

Po wycofaniu się Audi i BMW z DTM oraz ITR w 2020 roku, Gerhard Berger został jedynym właścicielem DTM. Pandemia koronawirusa spowodowała ogromny spadek sprzedaży biletów, co znacząco odbiło się na finansach ITR. Austriak nie ukrywa też, że jego budżet nadwyrężyły także prace nad nową, elektryczną DTM. Mając ograniczone pole manewru, były kierowca Formuły 1 postanowił, że najlepszym rozwiązaniem będzie sprzedaż DTM.

Choć nazwa zostanie zachowana, DTM będzie tak naprawdę nową serią wyścigową. ADAC zapewniło jednak, że zachowa dotychczasowy format wyścigów sprinterskich ze zmianą opon. Nowy organizator podejmie jednak duże kroki w kierunku ograniczenia kosztów i uproszczenia zadań zespołów – chociażby poprzez porzucenie własnego balansu osiągów i zaadaptowanie tego używanego przez SRO, z czym wiąże się przejście na opony Pirelli. DTM zaadoptuje także nowe paliwo koncernu Shell, wyprodukowane w 50% z surowców odnawialnych.

Kalendarz sezonu 2023 będzie składać się z ośmiu rund, z czego tylko dwie odbędą się poza granicami Niemiec. Ograniczając wyjazdy zagraniczne, ADAC znalazło miejsce na powrót torów Oschersleben i Sachsenring. Układając harmonogram, organizator zadbał o uniknięcie konfliktów z ważnymi 24-godzinnymi wyścigami oraz rundami GT World Challenge Europe.

Kalendarz DTM 2023

R Data Lokalizacja
1 26-28 maja Motorsport Arena Oschersleben
2 23-25 czerwca Circuit Zandvoort
3 7-9 lipca Norisring
4 4-6 sierpnia Nürburgring
5 18-20 sierpnia DEKRA Lausitzring
6 8-10 września Sachsenring
7 22-24 września Red Bull Ring
8 20-22 października Hockenheimring Baden-Wuerttemberg

Źródło: adac-motorsport.de

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze